W Korei Północnej zatrzymano kolejnego Amerykanina, którego oskarża się o spiskowanie przeciwko władzy

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Nicolas Raymond/CC BY 2.0

W sobotę na terenie Korei Północnej aresztowany został obywatel Stanów Zjednoczonych. Pjongjang oskarża go o działanie na szkodę rządu. Jest to drugie zatrzymanie w ostatnich tygodniach.

 

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim wciąż pozostaje mocno napięta. Zarówno Stany Zjednoczone jak i Chiny uważnie przyglądają się czy Korea Północna ma zamiar przeprowadzić kolejną próbę rakietową, bądź co gorsza, próbę jądrową.

 

Całkiem niedawno władze Korei Północnej powiadomiły, że jej sąsiad z południa oraz Stany Zjednoczone chcą zorganizować zamach przeciwko Kim Dzong Unowi. Amerykańscy i południowokoreańscy agenci mieli zrekrutować osobę, która z pomocą broni biochemicznej zabije najwyższego przywódcę Korei Północnej. Pjongjang ogłosił zamiar zlikwidowania "komórki terrorystycznej".

 

Tak się składa, że w ostatnich tygodniach na terenie kraju zatrzymano łącznie dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych. Pod koniec kwietnia aresztowany został pracownik Uniwersytetu Nauki i Technologii w Pjongjangu, Kim Sang Dok. W sobotę służby zatrzymały Kim Hak Songa, który również pracował w instytucie PUST.

 

W zeszłym roku Korea Północna umieściła w więzieniu studenta Otto Warmbiera oraz misjonarza Kim Dong Chula. Cała czwórka została oskarżona o chęć popełnienia "wrogiego aktu" przeciwko władzy. Nikt oczywiście nie wie kto mówi prawdę - Stany Zjednoczone twierdzą, że Korea Północna zmusza zatrzymane osoby do składania fałszywych zeznań. Z drugiej strony nie wiadomo czy kraj nie przekształciłby się w drugą Syrię gdyby reżim nie był tak aktywny w zwalczaniu swoich przeciwników.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Logika

Mnie tylko dziwi fakt

Mnie tylko dziwi fakt przebywania amerykanów w Korei Północnej, w życiu nie pojechałbym do takiego kraju, a oni się wręcz do niego pchają. Po za tym nie jest to pierwsza taka akcja zatrzymania ussesmanów.

Portret użytkownika ajwaj

Co tu dużo mówić - na

Co tu dużo mówić - na przykładzie kuby i fidela: cia sama chwaliła się w tv co najmniej kilkunastoma próbami zabicia głowy państwa. Nie mówiąc już o organizacji takich syfów jak te które zakończyły się w zatoce świń.
Przecież ussa/cia takie przestępcze działania traktuje jak coś normalnego i już nawet nie czuje potrzeby ukrywania ich. Coś jak rasowy psychopata mający świadomość, że nikt mu nic nie zrobi.

Skomentuj