Korea Północna uruchomiła reaktor jądrowy, produkujący pluton dla broni nuklearnej

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Kruche porozumienie między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi ostatecznie się rozpadło. Po trzech latach Korea Północna wznowiła prace w reaktorze jądrowym, który wytwarza pluton do produkcji broni jądrowej.

 

W 2018 roku miało miejsce historyczne spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Miał to być początek poprawy relacji między Koreą Północną a USA, a także większego bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i w Azji Wschodniej w ogóle. Obie strony wzajemnie stawiały sobie warunki - międzynarodowe sankcje mogłyby zostać zniesione, gdyby Korea Północna porzuciła swój program nuklearny. Jednak Kim Dzong Un chciał, aby sankcje zostały zniesione natychmiast.

 

Z powodu nieporozumień, negocjacje przeciągały się, a ostatecznie utkwiły w miejscu. W 2018 roku Korea Północna dobrowolnie zatrzymała reaktor jądrowy w Jongbjon o mocy 5 megawatów i zawiesiła produkcję plutonu, aby po trzech latach ponownie go uruchomić. Raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powołujący się na komercyjne zdjęcia satelitarne wskazuje na zrzut wody chłodzącej. Aktywność w tym obiekcie obserwowana jest od lipca.

Eksperci twierdzą, że Korea Północna może ponownie zacząć rozwijać swój program nuklearny i przystąpić do prac nad kolejnymi bombami. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wskazuje na pilną potrzebę wznowienia negocjacji. Jednak rozmowy na linii Korea Północna-Stany Zjednoczone utknęły na dobre.

 

Przypomnijmy, że w 2019 roku Kim Dzong Un zaoferował Amerykanom likwidację reaktora jądrowego w Jongbjon w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Wtedy Donald Trump uznał, że propozycja Una jest niewystarczająca. Teraz Korea Północna odmawia dalszych negocjacji, jeśli USA nie przystaną na zniesienie sankcji.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj