Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe? Naukowcy odkryli zaskakujący powód

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Chociaż teorie spiskowe są często wyśmiewane w kulturze popularnej, wielu ludzi uparcie w nie wierzy. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago odkryli zaskakujący powód tego zjawiska, publikując swoje badania w czasopiśmie PLoS ONE.

 

 

W serii eksperymentów przeprowadzonych na około 250 osobach okazało się, że im bardziej ktoś wierzy w daną teorię spiskową, tym trudniej jest mu ją rozpoznać jako taką. Innymi słowy, osoby mocno przekonane o prawdziwości spisku mają problem z obiektywnym oceną, czy dana informacja rzeczywiście zawiera elementy teorii spiskowej.

 

Badania pokazały również, że uczestnicy rzadziej poprawnie identyfikowali teorie spiskowe, gdy musieli podejmować szybkie decyzje. Jednak ci, którym wcześniej przedstawiono definicję teorii spiskowej, częściej rozpoznawali spiski.

 

Zaskakującym wnioskiem z badań jest to, że sama umiejętność prawidłowego zidentyfikowania teorii spiskowej według określonych kryteriów nie zmniejszyła prawdopodobieństwa, że uczestnicy w nią uwierzą. Oznacza to, że obalanie teorii spiskowych może nie być skutecznym sposobem na zmianę przekonań ludzi.

 

Wręcz przeciwnie, takie rewelacje mogą zniechęcić ludzi i uniemożliwić im przyjęcie racjonalnych argumentów. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem naukowców wynika to z tego, że ludzie słabo rozpoznają teorie spiskowe, jeśli w nie wierzą. Ich umysł jest niejako "zaślepiony" na dowody przeczące ich przekonaniom.

 

Wyniki tych badań mają istotne znaczenie, biorąc pod uwagę rosnącą popularność teorii spiskowych w dzisiejszych czasach. Coraz więcej ludzi wierzy w teorie dotyczące m.in. szczepionek, 5G czy pandemii COVID-19. Lepsze zrozumienie mechanizmów stojących za tą uporczywą wiarą ma pomóc w opracowaniu skuteczniejszych sposobów radzenia sobie z dezinformacją i budowania racjonalnych postaw wśród społeczeństwa.

 

Autorzy badania podkreślają, że kluczowe jest nie tylko obalanie fałszywych teorii, ale także edukowanie ludzi na temat tego, czym one właściwie są. Tylko jak nie wierzyć w teorie spiskowe gdy w ciągu ostatnich 4 lat wielokrotnie przekonaliśmy się, że to co jest nią dzisiaj staje się prawdą za pół roku?

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dzik

Ja nie wierzę w żadne teorie

Ja nie wierzę w żadne teorie spiskowe. Telewizja zawsze mówi prawdę i tam mówili że szczepionki sa bezpieczne i skuteczne. Tak były skuteczne że jak się ludzie poszczepili to 24 lutego 2022 roku od razu skończyła sie pandemia covida. A w ogóle to lekarze nie zabijają tylko  wyleczają choroby skutecznymi lekarstwami, prawnicy prowadzą nasze sprawy za darmo, rząd dba o dobro obywateli obniżając im podatki i chce aby tych obywateli było jak najwiecej dbając o ich rozmnażanie i o to aby w sklepach była zawsze żywnośc bardzo tania, zdrowa i najwyższej jakości I na księzycu też byliśmy ponad 50 lat temu tylko jak nasa powiedziało ta technologia gdzieś zaginęła i dlatego nie możemy drugi raz tam polecieć ale jutro będziemy tam kopalnie otwierać i na innych planetach także.A tak w ogóle to światem rządzą prezydenci i premierzy a  CIA i inne służby specjalne to tylko  im służą a do papieża wszyscy przywódcy przyjeżdżają i sie mu kłaniają bo go lubią. A tak w ogóle to na tej wirującej wodnej bańce żyje się w pokoju bo wszystkie wojny to były  religijne a nie o jakieś tam ziemie i bogactwa. A tak w ogóle te nowe 15 minutowe miasta są badzo fajne wszystko można i trzeba  wynajmować czyli mieszkanie w betonowej klatce i rower elektryczny, a moi sąsiedzi już wcielają w życie hasło agendy You'll own nothing and you'll be happy

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Endymion

Zacznijmy od genezy, za SI

Zacznijmy od genezy, za SI Gemini od Google używam.

  • Wczesne użycie:
    • W starożytnej Grecji termin "synomosía" (συνωμοσία) był używany do określania tajnych umów lub konspiracji, często o charakterze politycznym.
    • W średniowieczu łacińskie słowo "conspiratio" było używane w podobnym kontekście, odnosząc się do tajnych porozumień mający na celu popełnienie przestępstwa.
  • Nowożytne użycie:
    • W XVII wieku angielskie słowo "conspiracy" zaczęło być używane w szerszym znaczeniu, obejmując wszelkie tajne plany mające na celu osiągnięcie niegodziwych celów.
    • Określenie "teoria spiskowa" zyskało na popularności w XX wieku, częściowo za sprawą mediów i wzrostu zainteresowania psychologią społeczną.

 

Jak widac powyżej SI łączy Teorie Spiskowe z Konspiracją i jestem pozytywnie zaskoczony, że jej biblioteka treningowa, na to jej pozwala.

Z tego co pamiętam, to samą nazwę Teoria Spiskowa wypromowało CIA, po zabójstwie Kennediego, aby ośmieszyć wszystkich nie wierzących w oficjalną narrację, i tak to trwa od ponad 60 lat, że każdy negujący oficjalną narrację przekazywaną przez łżemedia dostaje łatke teoretyka spiskowego. Jak widać, tajne spiski elit są codziennością od starożytnej Grecji, a my możemy tylko teoretyzować o tym jakie ustalenia zachodzą za zamkniętymi drzwiami w Davos czy na spotkaniach Bilderbergów.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ARTUR

Przy pomocy CIA

Przy pomocy CIA rozpowszechniono też teorię spiskową o " efekcie Mandeli " bo zaczęto zauważać że mamy doczynienia z przesunięciami przestrzeni i coś należało z tym zrobić . Zwiększono przy tym nacisk na promowanie czasoprzestrzeni jako jedynej właściwej teorii która jest w 100 % kłamliwa .

Portret użytkownika SurvivorMan

"...ludzie słabo rozpoznają

"...ludzie słabo rozpoznają teorie spiskowe, jeśli w nie wierzą. Ich umysł jest niejako "zaślepiony" na dowody przeczące ich przekonaniom..." - no piękne podsumowanie płaskoziemców! *dirol*  No ale tak to jest jak ktoś się kieruje wiarą a nie dowodami *fool*
To coś jak z biblijną postacią matki Jezusa... U źródła, czyli w Bilii, jest postacią raczej marginalną... Ale co tam fakty... Ślepa wiara i powtarzanie kłamstw przez wieki, spowodowały że wśród Katolików urosła do rangi "Królowej" *crazy*
Także jest jeszcze trochę czasu, by wyplenić z Ziemi płaskoziemców, zanim narobią nieodwracalnych szkód*dirol*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Opowiedz mi, bo mnie to

Opowiedz mi, bo mnie to bardzo ciekawi... Jak Ty w głowie miałeś te puzzle porozwalane, żeś to co napisałem połączył z Putinem??? *crazy*
P.S.
Niewiele w życiu rzeczy biorę na wiarę... Dla mnie liczą się fakty...
Wierzę jedynie praktycznie tylko w reinkarnację i w to, że pewnego dnia Matka Natura zrobi coś co spowoduje że ludzkość nie będzie miała czasu zajmować się zwyrodnialstwami typu wojny i pogoń za pieniądzem Dirol
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika ARTUR

Opierasz się na dowodach z

Opierasz się na dowodach z wizualizacji Putina i wierzysz że prowadzi wojnę . To samo dotyczy wiary w okrągłą Ziemię na podstawie wizualizacji i tzw . dowodów potwierdzonych przez więkość naukowców . A co jeśli jedna i druga teoria jest identycznie fałszywa Smile . Co do wiary to jest jak " łaska pańska co na pstrym koniu jeżdzi " , u jednego robi cuda a z innego robi czuba .

Portret użytkownika ARTUR

Okazuje się że analitycy i

Okazuje się że analitycy i naukowcy opłacani przez aktualną władzę działają nie w interesie społecznym ale w interesie tych władz , jeszcze niedawno naukowiec i analityk byli osobami zaufania publicznego i nikt nie mógł zarzucić im kłamstwa , mogli się jedynie mylić w swoich ocenach medycznych , gospodarczych lub giełdowych . Dożyliśmy jednak czasów gdy opinie są wydawane pod rządzących więc musimy sugerować się analizami niezależnymi które czasami mogą być blędne ale są zawsze ukierunkowane na wykrycie prawdy , te analizy są skuteczne i prawdziwe bo bezpłatne i nie robione na zamówienie . Są też tzw. fałszywi analitycy którzy udają niezależnych ale przeważnie są szybko demaskowani i ich nazywamy trollami .

Portret użytkownika syriues

Kiedys usłyszałem zapewne w

Kiedys usłyszałem zapewne w internecie to zdanie,stwierdzenie, a że  chemtrailsy to teoria spiskowa.Nigdy wcześniej nie słyszałem nic podobnego.Sadze,ze zakrojona akcja osnieszania powoduje,ze czlowiek powinien sie wstydzić mowic o prawdzie.Tak to inteligentnie rozpracowali,ze wyznawcy klamstw sami atakuja wyznawcow prawdy.to jest wlasnie ten cel,przeciwstawić jednych drugim.Skad biora sie wierni kłamstwa, nadal sie dziwie,ze mozna byc głupim, dziecinnym,wiernym komus kogo sie nie zna.Przykladowo Boga mozna poznac,jest opisany na wszelaki sposób, a kłamca to juz tak mniej.Moze dlatego wiara w niego przychodzi łatwo i mniej osmieszajaco?

Strony

Skomentuj