Odwetowy atak rakietowy Iranu na Izrael - trwa eskalacja napięć na Bliskim Wschodzie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W ostatnich godzinach doszło do bezprecedensowego ataku Iranu na Izrael. Według informacji przekazanych przez władze w Jerozolimie, irańskie siły wystrzeliły ponad 100 dronów i rakiet balistycznych, w tym również hipersonicznych, w kierunku kluczowych celów na terytorium Izraela. Atak był odwetem za zatakowanie przez Izrael konsulatu Iranu w Damaszku, w Syrii.

 

Choć Izraelczycy twierdzą, że udało im się przechwycić i zniszczyć 99% irańskich pocisków, w mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania pokazujące, że wiele z nich osiągnęło swoje cele, zadając straty w infrastrukturze wojskowej i cywilnej. Przedstawiciele armii izraelskiej przyznali, że atak spowodował pewne szkody, jednak zapewniają, że straty nie były dotkliwe.

 

Według informacji przekazanych przez amerykańskiego urzędnika, prezydent Joe Biden miał poinformować premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, że Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w żadnych operacjach ofensywnych przeciwko Iranowi w odwecie za ten atak. Biden miał określić atak jako "zwycięstwo" i stwierdzić, że nic o "wartości" strategicznej nie zostało trafione w Izraelu.

 

Taka postawa Waszyngtonu może być zaskakująca, biorąc pod uwagę, że to właśnie Amerykanie dostarczają Izraelowi zaawansowaną broń i technologie obronne, które mają chronić ten kraj przed irańskimi atakami. Niemniej jednak, dyplomaci zachodni twierdzą, że Izrael może być w stanie tolerować atak, który spowoduje jedynie ograniczone szkody fizyczne w obiektach wojskowych.

 

Teraz kluczowe pytanie brzmi, czy premier Netanjahu zgodzi się na zakończenie eskalacji, czy też zdecyduje się na militarną odpowiedź, łamiąc tym samym stanowisko Białego Domu.

 

Niektórzy obserwatorzy dostrzegają pewne podobieństwa do sytuacji z zabiciem irańskiego generała Kasema Sulejmaniego w 2020 roku. Wówczas Iran odpowiedział atakiem rakietowym na amerykańską bazę lotniczą Al-Asad w Iraku. Jednak ten atak został starannie zaplanowany, by uniknąć ofiar śmiertelnych i w ten sposób zniechęcić Stany Zjednoczone do eskalacji konfliktu.

 

Podobnie teraz, Iran mógł celowo ograniczyć skalę ataku, by pokazać swoją siłę, ale jednocześnie nie doprowadzić do otwartej wojny z Izraelem i USA. Taka strategia mogłaby pozwolić Teheranowi uzyskać propagandowe zwycięstwo, a jednocześnie uniknąć poważniejszych konsekwencji militarnych.

 

Należy jednak pamiętać, że napięcia między Iranem a Izraelem sięgają znacznie głębiej niż tylko bieżący kryzys. Od lat oba kraje pozostają w stanie nieustannej rywalizacji i wzajemnej wrogości, która przejawia się m.in. w licznych incydentach zbrojnych, aktach sabotażu oraz działaniach wywiadowczych.

 

Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że w regionie Bliskiego Wschodu dochodzi do nakładania się i splotów różnych konfliktów. Przykładowo, Hezbollah - szyicka organizacja zbrojna wspierana przez Iran - również w ostatnim czasie przeprowadziła ataki dronowe na terytorium Izraela. Z kolei Turcja, Katar i Kuwejt odmówiły Amerykanom korzystania ze swoich baz lotniczych w ewentualnej operacji przeciwko Iranowi, a Jordania zamknęła swoją przestrzeń powietrzną.

To pokazuje, jak skomplikowana jest sytuacja geopolityczna w tym regionie i jak trudno będzie wypracować trwałe rozwiązanie, które mogłoby uspokoić narastające napięcia. Zaangażowane strony mają bowiem bardzo rozbieżne interesy i cele, a próby mediacji często kończą się fiaskiem.

 

Niemniej jednak, wydaje się, że na razie obie strony - Iran i Izrael - mają powody, by unikać eskalacji konfliktu do poziomu pełnowymiarowej wojny. Irańczycy mogą czuć się usatysfakcjonowani, że zadali dotkliwy cios Izraelowi, a zarazem uniknęli poważniejszych konsekwencji. Z kolei Izraelczycy, choć z pewnością oburzeni i zagrożeni atakiem, mogą uznać, że ograniczone straty są do przyjęcia, zwłaszcza jeśli uda im się uniknąć wciągnięcia w szerszą konfrontację militarną.

 

Dlatego też kluczowe będzie teraz to, jak zachowa się premier Netanjahu. Jeśli zdecyduje się on na ograniczoną, proporcjonalną odpowiedź, to być może uda się uniknąć eskalacji. Jeśli jednak zdecyduje się na szerszą akcję odwetową, wówczas ryzyko wybuchu otwartego konfliktu znacząco wzrośnie. Obserwatorzy z niepokojem oczekują na dalszy rozwój wydarzeń w tym niestabilnym regionie.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Biblie  idzie kupić i

Biblie  idzie kupić i przeczytać , tak samo jest z Kranem , ale spróbujcie kupić i przeczytać Talmud,  nawet w Google go w całości nie ma , a dlaczego Talmud jest ukryty przed światem , bo jakby go przeczył cały świat dowiedziałby się ze Hitlera Mein Kampf to niewinna książeczka w porównaniu z Talmudem , a jak groźny jest Talmud dla ludzkości to wystarczy poczytać pewne urywki np. :

1 Uderzyć żyda to jak uderzyć Boga

2. Wszyscy ludzie oprócz żydów to zwierzęta

3, Seks z dzieckiem powyżej 3 roku nie jest zakazany

4. Zabić goja to nie przestępstwo

5. Gojka od urodzenia jest nieczysta (zawsze ma okres)

6.Lepszy jest seks krową niż z gojką

7. Nie zapłacić gojowi za prace nie jest przestępstwem

8 Należy spalić - zniszczyć wszystkie książki chrześcijan

…..

1 Tesaloniczan 2: 15  którzy zabili nawet Pana Jezusa+ oraz proroków,+ a i nas prześladowali.+ Ponadto nie podobają się Bogu i występują przeciwko dobru wszystkich ludzi,

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika inzynier magister

Jako katolik krzyżowiec, jak

Jako katolik krzyżowiec, jak wiecie, jestem za tym by Izrael wygrał tą wojnęi by pogonił wszelakich wrogów ! Muszą zniszczyć wrogów i oczyścić swój kraj z wrogiego elementu szatańskiego ! Polska także musi oczyścić swój kraj z wrogiego elementu masonerii iluminackiej ordo ab chao i po tym będziemy wolni i się uratujemy z niewolnictwa wariatów ordo ab chao od lucyfera loży wolnomurarskich !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Wczoraj czołowe australijskie

Wczoraj czołowe australijskie media - Kanał 7 - informowały, że zamachowcem z Sydney, który rżnął ludzi nożem w galerii handlowej był typ o nazwisku Benjamin Cohen. A więc o żydowskim imieniu i nazwisku. Po czym Cohen został wygumkowany i Benji Cohen zamienił się w Joela Cauchiego. Dosłownie od momentu ogłoszenia w mediach ataku izraelska propaganda informowała, że był to islamista. Tak oto islamista tnący ludzi nożem kuchennym zamienił się w Benjiego Cohena by następnie przeobrazić się w chorego psychicznie Joela Cauchiego. Pytanie jednak nasuwa się: dlaczego Joel Cauchi, pierwotnie islamista w izraelskiej propagandzie, zaatakował akurat w dniu ostrzału Izraela przez Iran? Czy akurat głosy w głowie mu podpowiedziały atak w tak ważnym dla Izraela momencie? Czy też był to zwyczajny przypadek, jak np. zupełnie przypadkowo izraelscy agenci mieszkali w sąsiedztwie zamachowców z 11 września 2001 roku na Florydzie? I dlaczego izraelska propaganda ewidentnie kłamała o islamiście? Wykorzystała sytuację? A może wiedziała, że Benji Cohen alias Joel Cauchi tego dnia zaatakuje i wszystko miała przygotowane?

 

Portret użytkownika ba19

Naród - nacja Izrael , która

Naród - nacja Izrael , która została przepędzona z Palestyny  w  70 r.n.e rękami Rzymu ,obecnie zajmuje bezprawnie te tereny , więc szykuje się kolejny Holokaust tylko 100 razy większy jak im zgotował Hitler i USA z NATO nie jest wstanie ich uratować od katastrofy jaka tam przyjdzie , a co tego dowodzi :

Kapłańska 20: 22  „‚A wy macie przestrzegać wszystkich moich ustaw+ oraz wszystkich moich sądowniczych rozstrzygnięć+ i macie je wykonywać, żeby was nie wypluła+ ziemia, do której was prowadzę, byście w niej zamieszkali. 23  I nie wolno wam postępować według ustaw narodów, które wypędzam przed wami,+ gdyż one dopuściły się wszystkich tych rzeczy i ja się nimi brzydzę.+

Niestety Żydzi nigdy Przykazań Bożych nie przestrzegali wręcz zamordowali Syna Bożego Jezusa ,wiec zostali w 70 r.n.e usunięci z Palestyny rękami Rzymian,   a teraz tam powrócili bezprawnie do Palestyny i MAJĄ  KREW CHRYTUSA NA SWOICH RĘKACH,  ZWŁASZCZA ZE W SWOIM TALMUDZIE MAJĄ NAPISANE,  ŻE CHRYSTUS TO SYN PROSTYTUTKI :

Mateusza 27: 25  Na to cały lud, odpowiadając, rzekł: „Krew jego niech spadnie na nas i na nasze dzieci”.+

Mateusza 24:  Na to rzekł do nich: „Czy nie widzicie tego wszystkiego? Zaprawdę wam mówię: Na pewno nie pozostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”.+

Mateusza 21: 43  Właśnie dlatego wam mówię: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi wydającemu jego owoce.+

A to przypieczętuje to co jest wyżej napisane :

Izajasza 57: 20  „Lecz niegodziwi są jak wzburzone morze, które nie może się uspokoić i którego wody wciąż wyrzucają wodorosty i błoto.

21  Nie ma pokoju — rzekł mój Bóg — dla niegodziwców”.+

 

Mateusza 24: 35  Niebo i ziemia przeminą,+ lecz moje słowa na pewno nie przeminą.+

Portret użytkownika ba19

Dodam :

Dodam :

1 Tesaloniczan 2: 15  którzy zabili nawet Pana Jezusa+ oraz proroków,+ a i nas prześladowali.+ Ponadto nie podobają się Bogu i występują przeciwko dobru wszystkich ludzi,

1 Tesaloniczan 2: 15  którzy zabili nawet Pana Jezusa+ oraz proroków,+ a i nas prześladowali.+ Ponadto nie podobają się Bogu i występują przeciwko dobru wszystkich ludzi,

1 Tesaloniczan 2: 15  którzy zabili nawet Pana Jezusa+ oraz proroków,+ a i nas prześladowali.+ Ponadto nie podobają się Bogu i występują przeciwko dobru wszystkich ludzi,

 

Portret użytkownika ARTUR

Gdyby Iran chciał zaszkodzić

Gdyby Iran chciał zaszkodzić to by zaatakował w poniedziałek rano przed otwarciem giełd i zablokował by cieśninę Ormuz , odwet nawet nie był w przypadkowe obiekty ale jedynie wojskowe . Jednak brak Netanjahu który uciekł samolotem zagłady zaraz po wystrzeleniu przez Iran dronów może świadczyć o dalszej eskalacji wojny , zwłaszcza że na jego ręce gabinet wojenny złożył wszelkie decyzje wojskowe . 

Portret użytkownika kuba8131

Iran musiał wyjśćz twarzą po

Iran musiał wyjśćz twarzą po tym ataku na ambasadę. Biden z powodu wyborów nie chciałby wojny ale piłeczka leży po stronie Izraela.

Zresztą ten atak wyglądał jak ten z 2020 po śmierci Sulejmaniego tzn. Iran wtedy trafił w jakieś puste baraki tak żeby nikt nie zginął; natomiast w tym wypadku ten atak też był jakiś ograniczony tak żeby większość dronów i rakiet została przechwycona.

Przynajmniej wiemy że Iran ma jednak czym dosięgnąć Izrael, w razie wojny Iran plus Hezbollah i szyickie milicje z Syrii i Iraku zasypią Izrael jak będzie trzeba.

Iran zachowuje się racjonalnie.

,,Europa albo będzie chrześcijańska albo nie będzie jej wcale" - Robert Schuman

Skomentuj