W Korei Północnej benzyna podrożała o 83%

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Grupa ekspertów z organizacji NK News, która monitoruje życie w Korei Północnej donosi o nagłym wzroście cen za benzynę. Pojawiają się pogłoski, że Chiny mogą ograniczyć lub nawet wstrzymać dostawy ropy naftowej do tego odizolowanego państwa.

 

Zgodnie z pojawiającymi się informacjami, część stacji benzynowych w Korei Północnej zostało zamkniętych lub obsługują tylko wybranych klientów. Jedna ze stacji w Pjongjangu przyjmuje pojazdy dyplomatów, polityków i pracowników organizacji międzynarodowych. Według doniesień, w ostatnich dniach benzyna podrożała z 70-80 centów do 1,25 dolara za kilogram.

 

Korea Północna jest silnie uzależniona od dostaw ropy naftowej z Chin. Jakiś czas temu Pekin nałożył sankcje i przestał przyjmować północnokoreański węgiel. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby Chiny były teraz odpowiedzialne za obecny wzrost cen paliw.

 

Południowokoreański ekspert Cho Bong-Hyun powiedział, że Korea Północna nie jest w stanie przetrwać nawet trzech miesięcy bez dostaw ropy od swojego sojusznika. Brak tego surowca może w krótkim czasie przyczynić się do paraliżu a nawet destabilizacji tego państwa.

 

W związku z ostatnimi wydarzeniami na Półwyspie Koreańskim i wymianą pogróżek między Koreą Północną a USA, Chiny mogą próbować wpłynąć na przyszłe decyzje Pjongjangu poprzez embargo na ropę. Jeśli faktycznie Pekin odpowiada za nagły wzrost cen paliw w Korei Północnej można uznać, że Chiny wysłały silny komunikat do Kim Dzong Una lub po prostu dogadały się z Amerykanami w kwestii "zagłodzenia" tego kraju.

 

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-39702554

http://in.reuters.com/article/northkorea-nuclear-china-oil-idINKBN17F179

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Olaf

Przypominam o tym co robi

Przypominam o tym co robi zwierzę, które jest otoczone i bez wyjścia. Zagłodzone i nienawidzi wszystkiego co ma związek z jego oprawcą. Nikt inny, tylko państwa z ONZ są odpowiedzialne za stworzenie takiej sytuacji. Jeżeli, żeciśnie się pętlę na szyi Kima, to on uderzy razem ze swoją milionową armią.  Mocarstwa chcą zagarniac coraz więcej bez rozpoczynania wojny atomowej. Wchodzą do innego kraju i wprowadzają demokrację na podkutych olejoodpornych butach korporacyjnych najemników, których nazywa się armią narodową. Straszą, że jak podskoczysz to ci atoma na głowę spuszczą...Na Kima to nie zadziała. On widzi co się stało z jego poprzednikami w krajach arabskich. Zamiast obrócić wszystko o 180 stopni, dac Kimowi tanią ropę, jedzenie, sklepy, nawiązać współpracę, przejąć kontrolę nad programem nuklearnym, doprowadzić do współpracy...to nie, czły czas chcecie wytresować Kima bijąc go po plecach nahajem. 

Portret użytkownika 85r

Jest jeszcze rosja.

Jest jeszcze Rosja. Cena wzrosła ropy bo teraz jest tylko dostawa z rosji po za tym przed konfliktem robią zapasy. A chiny liżą rowa trampa. Dla chin ważniejsza jest kasa i interesy z usa niż korea północna. Dali się ograć trampkowi widać to bardzo wymownie przecież. Ci co rządzą chinami za bardzo nie przejmują się tym co będzie z chinami za 10-20 lat ważne żeby za ich rządów nie było wojny i dobrze się żyło. A to że stracą sojusznika i trochę bezpieczeństwa na rzecz usra to spadek dla następnego pokolenia według nich. Ale wojna może zawitać trochę wcześniej niż im się wydaje. I z takim podejściem pewnie przegrają.

Rosja też oddawała sojusznika po sojuszniku ale trochę zmądrzała w sprawie syrii, zobaczymy na jak długo.

usra pogrywa z rosją i chinami bo oni są gotowi zejśc do schronów na reszte swego życia by osiągnąć święte cele masonerii a elita rosji i chin nie bardzo widzi życie w schronie.

Portret użytkownika 85r

A libie i irak i ukrainę dali

A Libie, Irak i ukrainę dali na pożarcie yankesów może za jelcyna? w Wenezueli też już dużo nie brakuje bo Hawez odszedł. Nie tak dawno Białoruś mogli stracić w ostatniej chwili odratowali stosunki bo łukaszenka się zorientowała że czeka go druga ukraina.

Portret użytkownika piotrson95pl

Wg mnie KRLD to jest już od

Wg mnie KRLD to jest już od dawna chińska prowincja, Chiny nie opuszczą KRLD. Może ten wzrost benzyny spowodowany jest tym że nastąpiła konfiskata jej na potrzeby wojska?. Chiny co innego mówią a co innego robią. Oni nie pozwolą by Kim został obalony, bo to by się skończyło bardzo źle dla Chin.

Strony

Skomentuj