ONZ zaostrzyła sankcje na Koreę Północną z poparciem Chin i Rosji

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Nicolas Raymond/CC BY 2.0

W odpowiedzi na ostatnie testy rakietowe Korei Północnej, Stany Zjednoczone zaproponowały przyjęcie rezolucji ONZ, która pozwoli zaostrzyć sankcje. Donald Trump obserwował jaka będzie reakcja Chin i Rosji, które dotychczas stały raczej w obronie Pjongjangu. Okazało się, że rezolucja ONZ została przyjęta w sobotę jednogłośnie.

 

Dzięki nowym sankcjom, USA mają nadzieję na ograniczene zysków Korei Północnej z eksportu nawet o 1 miliard dolarów rocznie. Wszyscy członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ zagłosowali za nowymi ograniczeniami. Wszystkie kraje mają teraz zakaz importowania węgla, żelaza, ołowiu oraz produktów z owoców morza. Nie wolno również przyjmować kolejnych północnokoreańskich robotników. Szacuje się, że Korea Północna w skali roku zarabia około 3 miliardy dolarów z eksportu, więc sankcje mogą ograniczyć zyski o ponad 30%.

 

Co może wydawać się niezwykłe, za zaostrzeniami zagłosowały również Chiny i Rosja. Donald Trump zapewne zastanawiał się jaka będzie reakcja tych państw. Wcześniej oskarżał Chiny o brak działań w obliczu "zagrożenia" ze strony Korei Północnej, która testuje rakiety zdolne do uderzenia we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i w związku z tym grożono wypowiedzeniem wojny handlowej. Sytuacja uległa zmianie (przynajmniej tymczasowej) wraz z przyjętymi sankcjami.

 

Pekin proponował, aby Korea Północna porzuciła program jądrowy i rakietowy w zamian za rezygnację z amerykańskich manewrów wojskowych, które odbywają się w Korei Południowej, jednak USA nie zgodziły się na takie rozwiązanie. Mało tego - Stany Zjednoczone zapowiedziały, że sprawdzą czy Chiny będą przestrzegać nałożonych sankcji. Pjongjang również nie ma zamiaru rezygnować z rakiet balistycznych i broni jądrowej, więc należy spodziewać się kolejnych testów, które rozdrażnią USA, oraz dalszej izolacji Korei Północnej.

 

Źródła:

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/08/05/north-korea-hit-1-billion-ban-exports-un-securi...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-08-06/xi-s-move-to-punish-north-korea-buys-ti...

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Jaron22

W tym momencie, jeśli Chiny i

W tym momencie, jeśli Chiny i Rosja będą rzeczywiście przestrzegać rezolucji ONZ, to Kim może nie mieć już pola manewru i ruszyć na Koreę Pld. Z obawy przed rozruchami wewnętrznymi będzie starał się skupić uwagę społeczeństwa na zewnętrznym wrogu. To jest jak z wilkiem zapędzonym w kozi róg. jak już nie ma gdzie sie cofnąć to zaatakuje.

Skomentuj