Niebezpieczna burza geomagnetyczna uderza w Ziemię - czy jesteśmy gotowi na katastrofę?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zeszłej nocy Ziemia została uderzona przez potężną burzę geomagnetyczną, której siła przekracza ustaloną skalę. Eksperci ostrzegają, że to dopiero początek i w ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się jeszcze silniejszych zjawisk.

 

Wszystko zaczęło się 10 maja, kiedy na Słońcu doszło do erupcji klasy X5.8 - jednej z najsilniejszych w ostatnich latach. Rozbłysk słoneczny uderzył w ziemskie pole magnetyczne, wywołując najsilniejszą burzę geomagnetyczną od prawie 20 lat. Naukowcy klasyfikują to wydarzenie jako ekstremalne (kategoria G5).

 

Jednak to jeszcze nie koniec. Gigantyczna plama słoneczna AR3664 wyemitowała kolejny rozbłysk klasy X, który został zarejestrowany przez obserwatorium NASA Solar Dynamics Observatory. Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych 24-48 godzin możemy spodziewać się kolejnych silnych wyrzutów materii słonecznej, które dotrą do Ziemi.

Tak silne burze geomagnetyczne niosą ze sobą poważne zagrożenia. Mogą one zakłócać działanie satelitów, systemów nawigacji GPS, a nawet doprowadzić do awarii sieci elektroenergetycznych na dużych obszarach.

Jesteśmy świadkami wydarzenia, które w skali mierzącej siłę burzy geomagnetycznej przekracza najwyższy poziom Kp 9. Ostatnio Ziemia nie doświadczyła jeszcze tak potężnych zjawisk. Granica zórz polarnych przesuwa się na niestandardowe szerokości geograficzne, co jest wyraźnym sygnałem, że ta burza geomagnetyczna ma wyjątkową siłę

Tak silne burze geomagnetyczne mogą doprowadzić do poważnych awarii w systemach energetycznych. Prądy indukcyjne generowane w liniach przesyłowych mogą uszkodzić transformatory i inne kluczowe elementy sieci elektroenergetycznej.

 

Problemy mogą dotknąć również systemy nawigacji satelitarnej GPS. Silne burze geomagnetyczne zakłócają działanie jonosfery, co może prowadzić do utraty sygnału i błędów w pozycjonowaniu. To z kolei może sparaliżować funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki, od transportu po logistykę.

Zagrożone są również satelity na orbicie. Burze geomagnetyczne mogą powodować zakłócenia w ich działaniu, a nawet doprowadzić do trwałych uszkodzeń. To może mieć poważne konsekwencje dla łączności globalnej, obserwacji Ziemi i meteorologii.

 

Eksperci podkreślają, że kluczowe jest odpowiednie przygotowanie na tego typu ekstremalne wydarzenia kosmiczne. Niezbędne są inwestycje w odporną infrastrukturę energetyczną, systemy ostrzegania i monitorowania burz geomagnetycznych oraz procedury reagowania kryzysowego.

Ważne jest aby władze i przedsiębiorstwa podejmowały pilne działania, aby zminimalizować ryzyko poważnych awarii i zapewnić bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury. W obliczu narastającej aktywności Słońca, przygotowanie się na ekstremalne burze geomagnetyczne staje się kluczowym wyzwaniem dla całej ludzkości.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Straszenia ludzi ciąg dalszy

Straszenia ludzi ciąg dalszy : dawniej zaćmieniem Słonka a dziś wybuchami :

Kiedy wyginie ludzkość na planecie Ziemia? Naukowcy znają datę

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/naukowcy-ustalili-kiedy-moze-wyginac-cala-ludzkosc/4py8d3g

Czy Ziemię czeka zagłada?

„KONIEC świata nigdy nie wychodzi z mody, przynajmniej w przemyśle filmowym” — napisał felietonista John Scalzi. Dlaczego apokaliptyczne filmy cieszą się takim zainteresowaniem? Wspomniany autor wysnuł wniosek: „Ponieważ odwołują się do naszych lęków”. Czy ty też tak uważasz? Czy mamy podstawy do niepokojenia się o to, jak i kiedy Ziemia i znajdujące się na niej życie ulegnie zagładzie?

Niemal codziennie słyszymy o klęskach żywiołowych siejących spustoszenie w różnych rejonach świata. W telewizji i Internecie często można zobaczyć materiały filmowe ukazujące straszne zniszczenia. Kiedy ciągle widzi się realistyczne obrazy ukazujące ofiary i zrujnowane miejsca, łatwo można zacząć postrzegać koniec świata jako prawdziwe zagrożenie, a nie jedynie wymysł filmowców.

Naukowcy jeszcze podsycają te obawy, tworząc różne scenariusze zagłady naszego globu. Niektórzy spekulują nawet o domniemanej „dacie ważności” Ziemi. W marcu 2008 roku na łamach czasopisma o tematyce astronomicznej opublikowano prognozy dwóch uczonych, zdaniem których za 7,59 miliarda lat nasza planeta wyparuje, pochłonięta przez Słońce (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society).

Czy Ziemia rzeczywiście któregoś dnia przestanie istnieć?

Czy nasza planeta ma „datę ważności”?

Biblia zapewnia: „Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi, a ziemia trwa po wszystkie czasy” (Koheleta [Kaznodziei] 1:4, Biblia Tysiąclecia). Jehowa „założył ziemię na jej ustalonych miejscach” i zaprojektował ją, by istniała „po czas niezmierzony, na zawsze” (Psalm 104:5). Czy te słowa natchnione przez Boga są zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe? Dlaczego możemy wierzyć, że Ziemia nie ulegnie zagładzie, skoro niektórzy naukowcy twierdzą co innego?

Pomyśl o produktach leżących na sklepowej półce. Niektóre oznaczone są datą ważności. Kto ją ustalił? Czy było to jedynie przypuszczenie kierownika sklepu? Oczywiście, że nie! Ową datę wyznaczył producent. Polegamy na niej, ponieważ wytwórca najlepiej zna swoje wyroby. O ileż bardziej powinniśmy ufać Twórcy naszej planety! Jego Słowo wyraźnie oznajmia, że On ‛mocno utwierdził ziemię’, aby trwała po wieczne czasy. Nasza planeta nigdy się nie „przeterminuje”! (Psalm 119:90).

Ale czy nieodpowiedzialni ludzie nie mogą tak zrujnować naszego globu, że nie da się go już naprawić? W żadnym razie! W przeciwieństwie do człowieczych twórców Jehowa ‛może zrobić wszystko’ (Hioba 42:2). Dlatego dał nam zapewnienie: „Tak też będzie z moim słowem, które wychodzi z moich ust. (...) Pomyślnie spełni to, z czym je posłałem” (Izajasza 55:11). Możemy być przekonani, że „nasz Twórca” usunie każdą przeszkodę stojącą na drodze do realizacji Jego zamierzenia co do Ziemi (Psalm 95:6). Na czym polega to zamierzenie i jak Bóg je spełni?

Wspaniała przyszłość dzięki Królestwu Bożemu

Oprócz zagwarantowania, że Ziemia nigdy nie przeminie, Słowo Boże oznajmia, iż Stwórca „ukształtował ją po to, żeby była zamieszkana” (Izajasza 45:18). Co prawda nasza planeta jest zamieszkana już od tysięcy lat, ale nie oznacza to, że Boże zamierzenie zostało ostatecznie zrealizowane.

Jehowa jest „szczęśliwym Bogiem” i „miłuje sprawiedliwość” (1 Tymoteusza 1:11; Psalm 37:28). Pragnie, aby wszyscy ludzie żyli w szczęściu i nie doznawali niesprawiedliwości. W celu zrealizowania swego zamiaru przepowiedział, że ustanowi w niebie Królestwo, które obejmie władzę nad całą Ziemią (Daniela 2:44). Jezus podczas swej ziemskiej służby stale mówił o królewskim rządzie Bożym. Zachęcał uczniów, aby modlili się o przyjście tego Królestwa, ponieważ wiedział, jakich błogosławieństw zazna ludzkość pod jego panowaniem (Mateusza 6:9, 10; 24:14). Wymieńmy kilka z nich.

▪ Powszechny pokój i bezpieczeństwo, gdyż Bóg położy kres wojnom (Psalm 46:9).

▪ Obfitość pożywienia dla każdego (Psalm 72:16).

▪ Koniec problemów ze zdrowiem — „żaden mieszkaniec nie powie: ‚Jestem chory’” (Izajasza 33:24).

▪ Zniknie żałoba i smutek, gdyż „śmierci już nie będzie” (Objawienie 21:4).

▪ Poddani Boga pobudują dla siebie domy, będą żyć bezpiecznie i ‛weselić się na zawsze’ (Izajasza 65:17-24).

Niewątpliwie chciałbyś żyć w warunkach przedstawionych powyżej. Jehowa gorąco pragnie dokonać wszystkiego, co przepowiedział (Izajasza 9:6, 7). Być może jednak zastanawiasz się: „Od czasu spisania obietnic biblijnych minęło już tysiące lat. Dlaczego jeszcze się nie spełniły?”.

Cierpliwość Boga prowadzi do naszego wybawienia

Możemy być pewni, że „Jehowa nie jest powolny w sprawie swej obietnicy”. Biblia wyjaśnia, że On miłosiernie okazuje nam cierpliwość. Dlatego jesteśmy zachęcani, by ‛cierpliwość naszego Pana uważać za wybawienie’ (2 Piotra 3:9, 15). Ale dlaczego cierpliwość Boża jest niezbędna do wybawienia?

Przede wszystkim Bóg wie, że zanim zapewni prawym ludziom bezpieczny i zasobny dom, będzie musiał ‛doprowadzić do ruiny tych, którzy rujnują ziemię’ (Objawienie 11:18). Ale ponieważ kocha ludzi, „nie pragnie, żeby ktokolwiek został zgładzony”. Dlatego jako nasz niebiański Ojciec cierpliwie stara się „ostrzec niegodziwego przed jego niegodziwą drogą”. W tym celu zatroszczył się, żeby aż po dziś dzień na całym świecie była ogłaszana dobra nowina o Jego Królestwie (Ezechiela 3:17, 18)*. Wszyscy, którzy zareagują pozytywnie na przestrogi od Boga i dostosują życie do Jego prawych zasad, zostaną wybawieni i będą żyć wiecznie na Ziemi przeobrażonej w raj.

Zwróć się ku Bogu, by dostąpić wybawienia

Nie ulega wątpliwości, że Biblia zawiera „dobrą nowinę” (Mateusza 24:14). Daje nam niezawodne Boże zapewnienie, że Ziemia nigdy nie ulegnie zagładzie! Ponadto dzięki proroctwom biblijnym możemy wierzyć, że „jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca”. Wkrótce tylko osoby prawe w oczach Bożych „posiądą ziemię i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju” (Psalm 37:9-11, 29; Mateusza 5:5; Objawienie 21:3, 4). Do tego czasu Bóg będzie cierpliwie nawoływał: „Nawróćcie się do mnie i bądźcie wybawieni, wy wszyscy na krańcach ziemi” (Izajasza 45:22). Jak na to zareagujesz?

Portret użytkownika ba19

 

 

Kawał

Rozmawiają dwaj kosmici , mówi jeden do drugiego , słyszałeś na Ziemi powstała nowa inteligencja we wszechświecie , stworzyli broń jądrową , mówi drugi kosmita , nie sądzę , bo skierowali tą broń na samych siebie !

Izajasza 2:  I wyda wyrok wśród narodów+ oraz uporządkuje sprawy+ wielu ludów.+ I przekują swe miecze na lemiesze, a swe włócznie na noże ogrodnicze.+ Naród nie podniesie miecza przeciw narodowi ani się już nie będą uczyć wojowania.+

Micheasza 4:  I wyda wyrok wśród wielu ludów+ oraz uporządkuje sprawy+ dotyczące dalekich, potężnych narodów.+ I przekują swe miecze na lemiesze, a swe włócznie na noże ogrodnicze.+ Nie podniosą miecza, naród przeciw narodowi, ani się już nie będą uczyć wojowania.+

Mateusza 26: 52  Wtedy Jezus powiedział do niego: „Włóż swój miecz z powrotem na jego miejsce,+ bo wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą.+

Malachiasza 4; 4  „Oto bowiem nadchodzi dzień palący jak piec+ i wszyscy zuchwali oraz wszyscy, którzy popełniali niegodziwość, staną się jak ścierń.+ I pochłonie ich ten nadchodzący dzień — rzekł Jehowa Zastępów — tak iż nie pozostawi im ani korzenia, ani gałęzi.+

Psalm 37:   Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju.+

29  Prawi posiądą ziemię+i będą na niej przebywać na zawsze.+

Objawienia 21:  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

Portret użytkownika syriues

Zaden czlowiek nie jest

Zaden zwyczajny czlowiek nie jest przygotowany, nawet nie umiemy tej energii wykorzystac.W takich momentach warto obserwować bazyliki i katedry, a takze starożytne świątynie. Zapewne dojdzie do katastrofy i bedzie trzeba podróże uskuteczniać,nie za pracą  ale za jedzeniem.

Nie mowie tu o psychoelitach,ktorzy myślą ze jakos im sie przemknie czas w bunkrach. 

Jak to mowia inni

"Nie bedziesz nic miec,ale bedziesz szczęśliwy."

Sądzę, ze widzimy tu czesc prawdy.Tak sobie dalej wychodzez założenia i pomyślałem wlasnie o miastach 15 minutowych.To taki rarytas będzie, jak wszystko sie rozdupczy,dla niektórych ktorzy sa uzaleznieni od wrażeń.

 Ktos mówił 

"Ludzi jest za dużo "-no widocznie jak zaistnieje kataklizm, to będzie problem

Krolestwo eteru znow zaistnieje.A ten świat pojdzie w zapomnienie. Zaden układ nie wytrzyma takiego zroznicowanego pola magnetycznego. Teraz jest stabilne,ale tylko i wyłącznie odpowiednie dla obecnej technologii. Jak zaistnieją burze magnetyczne takie ktore bedzie widać juz wszędzie, to bedzie wiadomo ze tego stanu nadszedl juz czas.

https://youtu.be/zpzYoNo-pPA?si=YbnD7n4ZeHNLUS7U

Nie żebym był fanem,ale pasuje do konsensusu.

Skomentuj