ONZ zatwierdziła najsurowsze jak dotąd sankcje na Koreę Północną

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Roman Harak/CC BY-SA 2.0

Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się w sprawie ukarania Korei Północnej za prowadzony program nuklearny i testy rakiet balistycznych. Efektem dwumiesięcznych negocjacji są sankcje, zatwierdzone przez ONZ - środki podjęte przez tę organizację są najostrzejsze od 20 lat.

 

Jednogłośnie przyjęta rezolucja mówi o tym, że wszystkie przesyłki zmierzające w kierunku Korei Północnej lub opuszczające ten kraj będą od teraz poddawane szczegółowej kontroli. Dotychczas inspekcje były przeprowadzane tylko gdy pojawiały się podejrzenia co do zawartości transportu. Wprowadzono również absolutny zakaz dostarczania do tego kraju jakiegokolwiek sprzętu, który mógłby wspomóc tamtejszą armię lub zostać zmilitaryzowany.

 

Co więcej, ONZ wpisała na czarną listę kilkanaście północnokoreańskich podmiotów prawnych oraz kilkunastu przedstawicieli handlowych, między innymi z Korei Północnej, Syrii, Iranu i Wietnamu. Sankcje dotyczą również zakazu sprzedaży wielu dóbr luksusowych. W ten sposób planuje się ograniczyć zdolność do rozwoju technologii rakietowej i jądrowej.

 

Chiny dotychczas nie zgadzały się na sankcje ani na żadne inne działania, które mogłyby zdestabilizować swojego sąsiada. Za kilka dni na Półwyspie Koreańskim rozpoczną się wielkie manewry wojskowe Korei Południowej i USA. Kto wie czy nie jest to wstęp do planowanej inwazji na północnokoreański reżim.

 

 

Źródło: http://www.smh.com.au/world/north-korea-fires-several-shortrange-projectiles-into-sea-south-20160303-gn9cnc.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

a więc mamy wielkiego złego

a więc mamy wielkiego złego wilka który może napaśc w każdej chwili na naszą wioskę , w ramach obrony postanowiliśmy wytłuc wszystkie dzikie zwierzęta w okolicy żeby wilk zdechł z głodu - widzicie błąd w tej logice ?

Skomentuj