Najsilniejszy rozbłysk obecnego cyklu słonecznego - potężna eksplozja na Słońcu

Kategorie: 

Źródło: NASA

Słońce znowu daje o sobie znać! W dniu 14 maja świadkami niezwykłego zjawiska byli astronomowie z całego świata. Plama słoneczna AR3664 wyemitowała najsilniejszy rozbłysk w obecnym cyklu słonecznym, klasyfikowany jako X8.7. Choć zjawisko miało miejsce poza krawędzią dysku słonecznego, jego skutki odczuli mieszkańcy Ziemi.

 

 

Zakłócenia w komunikacji radiowej, szczególnie na falach krótkich, to tylko jeden z wielu efektów potężnej eksplozji na powierzchni Słońca. Ekstremalne promieniowanie ultrafioletowe zjonizowało górne warstwy naszej atmosfery, co doprowadziło do przejściowej utraty sygnału dla operatorów radiowych, pilotów i marynarzy w Ameryce Północnej i Południowej. Choć rozbłysk X8.7 nie był skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi, jego siła sugeruje, że mógł być jeszcze potężniejszy, niż początkowo sądzono.

 

Eksperci podkreślają, że tego typu zjawiska są naturalną częścią cyklu aktywności słonecznej, który trwa około 11 lat. Obecny cykl, rozpoczęty w 2019 roku, jest wyjątkowo intensywny, a wczorajszy rozbłysk jest najsilniejszym, jaki zaobserwowano od jego początku. Choć nie stanowi on bezpośredniego zagrożenia dla ludzi na Ziemi, może mieć poważne konsekwencje dla infrastruktury technologicznej, w tym systemów nawigacyjnych, łączności satelitarnej i sieci energetycznych.

 

Naukowcy uważnie monitorują aktywność Słońca, by móc przewidywać i łagodzić potencjalne skutki takich zjawisk. Rozwój technologii kosmicznych i lepsze zrozumienie procesów zachodzących na naszej gwieździe pozwolą w przyszłości lepiej chronić ludzkość przed zagrożeniami płynącymi z kosmosu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Ogromny rozbłysk na Słońcu.

Ogromny rozbłysk na Słońcu. Czekają nas kolejne tego typu zdarzenia

W ostatnim czasie doszło do zdarzenia, jakim był gigantyczny rozbłysk na słońcu. Był on największym w tym cyklu słonecznym. To jednak nie koniec, bo z ustaleń badaczy wynika, że czekają nas kolejne podobne przypadki.

https://android.com.pl/nauka/733530-ogromny-rozblysk-na-sloncu/

Czy Biblia prawdy nie mówi ? :

Łukasza 21: 25  „Będą też znaki na słońcu, księżycu i gwiazdach+, a na ziemi udręka narodów bezradnych z powodu ryku wzburzonego morza. 

A to dopiero początek  tego co ma być !

"ryku wzburzonego morza.  "

To ryk wzburzonych narodów  - protesty uliczne , a czemu,  bo elity rządzące faszerują się narkotykami dla własnego użytku a potem Ustawy jak np. Zielony Ład itd. !

Skomentuj