Potężny rozbłysk na Słońcu - nadchodzi burza geomagnetyczna!

Kategorie: 

Źródło: NASA

Według najnowszych doniesień, region aktywny Słońca 3663 znajdujący się dokładnie naprzeciwko Ziemi, dzisiaj wygenerował potężny rozbłysk słoneczny klasy X. Eksperci ostrzegają, że w przypadku wyrzutu olbrzymiej ilości naładowanych cząstek (CME) w kierunku naszej planety, możemy spodziewać się intensywnej aktywności zórz polarnych w ciągu najbliższych około dwóch dni.

 

Region aktywny 3663 (AR3663) to wyjątkowo aktywna grupa plam słonecznych, która od początku maja bieżącego roku nieustannie produkuje silne rozbłyski słoneczne. Dziś, 8 maja, doszło do dwóch kolejnych rozbłysków klasy X - o godz. 01:45 UTC i 05:09 UTC. Łącznie od 3 maja AR3663 wygenerował już sześć rozbłysków X, co czyni go najbardziej aktywnym regionem w ciągu ostatnich 7 lat.

 

Rozbłyski klasy X należą do najsilniejszych wybuchów na Słońcu, emitujących ogromne ilości naładowanych cząstek i promieniowania elektromagnetycznego. W przypadku wyrzutu tych cząstek w kierunku Ziemi, możemy spodziewać się intensywnej aktywności geomagnetycznej, a nawet burz geomagnetycznych. Najnowsze prognozy wskazują, że CME związane z dzisiejszymi rozbłyskami może dotrzeć do Ziemi już późnym wieczorem 10 maja, powodując burze geomagnetyczne w skali G1-G2 następnego dnia.

Silne burze geomagnetyczne mogą mieć istotny wpływ na nasze codzienne życie. Mogą one powodować zakłócenia w pracy satelitów, systemów nawigacji GPS, a nawet doprowadzić do przerw w dostawie energii elektrycznej. Ponadto intensywna aktywność zórz polarnych będzie widoczna na znacznych obszarach kuli ziemskiej, co z pewnością zachwyci miłośników astronomii, ale może też stanowić zagrożenie dla lotnictwa i astronautów przebywających poza atmosferą Ziemi.

 

Choć rozbłyski słoneczne i związane z nimi burze geomagnetyczne są naturalnymi zjawiskami, których nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć, stały monitoring Słońca oraz szybkie reagowanie na zagrożenia pozwala nam lepiej przygotować się na ich nadejście.

 

Specjaliści z dziedziny meteorologii kosmicznej nieustannie analizują dane z obserwatoriów i satelitów, aby dostarczać aktualnych prognoz i ostrzeżeń. Warto śledzić te informacje, szczególnie w okresach wzmożonej aktywności Słońca, aby móc odpowiednio zabezpieczyć newralgiczną infrastrukturę i chronić nasze bezpieczeństwo.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika OjciecDyrektor

Możecie zrobić coś z tą

Możecie zrobić coś z tą CAPTCHA i to nieco uprościć?
2 minuty siedzę i zaznaczam pola z sygnalizacją świetlną, z rowerami, małpami chujami mujami ....
A co do ewentualnej zorzy to szkoda, że będzie pochmurno jednak zgodnie z prognozą południowa, wschodnia i centralna część Polski po północy będzie bezchmurna. Czy czeka nas widowisko jak w 24/25 Stycznia 1938 roku? Czy jak zwykle w Polsce znów ktoś "zobaczy zorzę" na swoim zdjęciu wykonanym aparatem z czasem naświetlania 60s'?

Jak będzie przymusz, to chcę zastrzyk w pośladek. Zawsze będę szczerze odpowiadał, że mam szczepionkę w dupie.

Portret użytkownika ba19

Biblia donosi a  ten artykuł

Biblia donosi a  ten artykuł to  potwierdza :

Łukasza 21: 25  „Będą też znaki na słońcu+ i księżycu, i gwiazdach, a na ziemi udręczenie narodów nie znających wyjścia wskutek ryku morza+ i jego wzburzenia,+

Czyż nie są to znaki na Słońcu?

Czyż narody nie są udręczone politykom swoich władców ?

Ale to dopiero preludium do tego co ma się stać

Mateusza 24:29 „Natychmiast po ucisku owych dni słońce ściemniejea i księżycb nie da swego światła, i gwiazdy będą spadać z nieba, a moce niebios zostaną wstrząśnięte.c

Marka 13:24  „Ale w owych dniach, po owym ucisku, słońce ściemnieje i księżyc nie da swego światła,

 

 

Skomentuj