Wojna celna USA i Chin wchodzi na nowy poziom

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Według amerykańskich mediów Stany Zjednoczone wprowadziły nowe cła w wysokości 112 miliardów dolarów na towary importowane z Chin, takie jak buty, pieluchy i żywność.

 

Nowe taryfy to gwałtowna eskalacja wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, która kosztuje każdą amerykańską rodzinę 800 dolarów rocznie. Ten krok jest pierwszym krokiem w ostatnim planie prezydenta USA Donalda Trumpa, aby wprowadzić do końca roku piętnastoprocentowe cło na chiński import o wartości 300 miliardów dolarów. W odpowiedzi Pekin wprowadził amerykańskie cła na ropę naftową, po raz pierwszy wprowadzając cła na paliwo.

 

Jeśli Trump w pełni zrealizuje swoje plany, będzie to oznaczać, że prawie cały import Chin o wartości około 550 miliardów dolarów będzie opodatkowany. To, co pierwotnie było sporem o nieuczciwe praktyki handlowe w Chinach, stopniowo przekształca się w geopolityczną walkę o prym w świecie.

 

Do tej pory Waszyngton nałożył cło na chińskie towary o wartości około 250 miliardów dolarów, aby zmusić Pekin do zmiany polityki w zakresie własności intelektualnej, subsydiów przemysłowych, dostępu do rynku i kradzieży technologii na korzyść chińskich firm. Pekin konsekwentnie zaprzecza nieuczciwym praktykom handlowym w odpowiedzi na opłaty celne w wysokości 110 miliardów dolarów.

 

Coraz trudniej jest przedsiębiorstwom radzić sobie z niepewnością wynikającą z długotrwałego sporu handlowego. Analitycy twierdzą, że w związku z ostatnią eskalacją perspektywa rozwiązania sporu wygląda ponuro.

„Na tym etapie trudno zrozumieć, czym może być umowa, a przynajmniej dobra umowa” - powiedział BBC Julian Evans-Prichard, starszy ekonomista w Capital Economics, ekspert ds. Chin, dodając: „Po niepowodzeniu negocjacji obie strony wzmocniły się i pojawiły się inne komplikacje, mianowicie zakazy dla Huawei i protesty w Hongkongu, co jeszcze bardziej utrudniło wypełnienie luki."

W maju rząd USA umieścił chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei na czarnej liście, a Trump połączył protesty w Hongkongu z możliwą umową handlową z Chinami. Stany Zjednoczone powinny wprowadzić do końca roku piętnastoprocentowe cło na chińskie towary o wartości 300 miliardów dolarów w dwóch etapach. Pierwsza runda ceł ma wejść w życie 1 września, a analitycy spodziewają się, że cła te wyniosą około 150 miliardów dolarow w imporcie z Chin. Produkty, które zostaną zaprezentowane we wrześniu, będą obejmować mięso i ser, długopisy i buty. Cło 15% zastępuje pierwotnie planowane cło 10% i zostało wprowadzone w zeszłym tygodniu w miarę wzrostu napięcia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Haszkers1986

Chinczycy maja w gdzies

Chinczycy maja w gdzies podwyższone cla .... Przeciez to Amerykanscy konsumeci bede musieli placic zwiekszone ceny bo to oni importuja a nie Chiny . Jak by zucili zwiekszone cla na eksporty do Chin to bym jeszcze zrozumial ale Amerykanie oprucz odpadow do recyklingu nic innego nie eksportuja . Jedyna mozliwosc dla Amerykanow zeby zaszkodzic Chinskiej gospodarce to blokada ich produktow na rynkach swiatowych ale to sie nigdy nie stanie .

Portret użytkownika inzynier magister

Zauważyliście ciekawą rzecz

Zauważyliście ciekawą rzecz na tym co pokazują telewizje w sprawie sondaży wyborczych ?! W Polsce wszystkie partier które rzekomo są ponad progiem są pro enwuowskie i pro eurosowieckie ! Wszystkie ! To jest ustawka lucyferian ! Naszą jedyną nadzieją jest Jezus Chrystus a nie NWO !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Solo8o

No ale przecież te cło

No ale przecież te cło zapłacą amerykańscy konsumenci Smile Więc nie wiem komu Trump Pam Pamp Pam jak to śpiewała izraelska Neta zrobi na złość Smile To celowy syjonistyczny myk ciemnogłowych, którzy od dwóch dekad rezydują w ChRL bo w ich mechanicznym posłuszeństwie widzą idealny materiał na Żołnierzy NWO. Ci co staną po stronie NATO w tej wojnie prze j ebią z kretesem a z USA będzie pustynia. 

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Portret użytkownika euklides

Widać kim otoczony jest

Widać kim otoczony jest Trampek. To aż zabawne, że funkcjonując w stworzonym przez siebie świecie wirtualnej ekonomii nie są oni w stanie pojąć realnej gospodarki...

Po posunięciach Trampka dolar zacznie lecieć na łeb na szyję. W odpowiedzi FED zacznie podnosić stopy procentowe jak szalony, czym zajedzie amerykańską para-gospodarkę opartą na długach. Dołoży się do tego odejście od petro-dolara.

Tak się nie naprawia gospodarki, ale cóż, lud uwielbia być ruchany w dupsko przez Balcerowiczów wszelkiej maści...

PS Ja bym za wczasu wprowadził wizy dla obywateli USA.

Strony

Skomentuj