W ramach kolejnych sankcji na Koreę Północną, USA chcą dokonywać inspekcji wszystkich statków handlowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Gilad Rom/CC BY 2.0

Przez amerykański Kongres przepychana jest ustawa przewidująca nałożenie kolejnych sankcji na Koreę Północną w związku z rozwojem technologii rakietowej i programu nuklearnego. Gdy dokument zostanie podpisany przez prezydenta, USA będą dochodzić czy Chiny, Iran, Rosja i Syria przestrzegają rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zakazuje współpracy z Pjongjangiem.

 

W ostatnim czasie władze Stanów Zjednoczonych wzywały, aby kraje utrzymujące stosunki dyplomatyczne i finansowe z Koreą Północną natychmiast je zerwały i zakończyły współpracę np. w sferze zatrudniania północnokoreańskich pracowników. Mimo potężnej nagonki na reżim Kim Dzong Una niektóre państwa nie rezygnują, a wręcz poszerzają zakres współpracy.

 

Co prawda Chiny to największy i najsilniejszy sojusznik Korei Północnej. Można wręcz stwierdzić, że Pjongjang jest uzależniony od swojego sąsiada, lecz nawet gdyby Pekin uległ presji USA i zechciał zagłodzić ekonomicznie to państwo, Kim Dzong Un posiada jeszcze jednego partnera. Rosja to drugi po Chinach eksporter ropy do Korei Północnej.

 

Należy zauważyć, że podczas gdy władze Chin nie potrafią zapanować nad swoim sąsiadem i grożą kolejnymi sankcjami, Rosja kontynuuje współpracę a nawet ją pogłębia. W tym roku, rosyjskie władze dyskutowały nad zwiększeniem kooperacji w sferze transportu kolejowego. Uruchomiono również regularne kursy promem z Władywostoku do Rasŏn. Zaś sam Władywostok pozostaje atrakcyjnym miastem dla tysięcy północnokoreańskich pracowników.

 

Izba Reprezentantów USA przyjęła ustawę pozwalającą nałożyć kolejne sankcje na Koreę Północną. Dokument ten znajduje się teraz w Senacie i przewiduje również inspekcje wszystkich statków handlowych. Stany Zjednoczone będą dochodzić które z portów lub lotnisk na świecie mogą łamać rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ i umożliwiać Korei Północnej omijanie zachodnich sankcji. W ustawie wymieniono rosyjskie porty w miastach Nachodka, Wanino i Władywostok, a także porty i lotniska w Chinach, Iranie i Syrii.

 

Amerykański rząd podejrzewa, że statki kursujące do Korei Północnej mogą przewozić metale szlachetne, niektóre surowce energetyczne, materiały lub części niezbędne dla rozwoju tamtejszego programu rakietowego. To wyjaśniałoby dlaczego w ostatnich latach Pjongjang, mimo zachodnich sankcji, wciąż rozwijał arsenał rakietowy i jądrowy. Jednak Rosja uważa, że chęć kontrolowania jej portów morskich może okazać się bardzo niebezpieczna, ponieważ władze dobrowolnie nie zgodzą się na inspekcje, co oznacza, że Stany Zjednoczone musiałyby użyć siły.

 

Pojawia się więc pytanie - kto da Amerykanom prawo do kontrolowania oraz ewentualnego blokowania portów morskich i lotnisk w innych krajach? Wiceprzewodniczący Komisji ds. Obrony Dumy Państwowej Andriej Krasow powiedział, że Rosja nie wpuści na swoje wody terytorialne ani jednego amerykańskiego okrętu. Chęć użycia siły przez USA może dodatkowo pogorszyć mocno napiętą sytuację, jaka panuje wokół Korei Północnej.

 

Źródła:

https://foreignaffairs.house.gov/legislation/h-r-1644-korean-interdiction-modernization-sa...

http://www.reuters.com/article/us-northkorea-usa-russia-idUSKBN17Z0B7

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Forgetolerance

A po kościele trzepanko z

A po kościele trzepanko z wszelkim gatunkiem.

Wiele z nich będzie później miało córki własnej rasy....

A tak w ogóle, czy ktoś bada jak rozniosły się choroby po "białych" krajach? Np. HIV....

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Ta ! Już widzę, jak ruscy czy

Ta ! Już widzę, jak ruscy czy chinole ściągają gacie i dają dupę do przeglądu ussmańcom.

Tam to chyba jeszcze goręcej może być niż w Syrii. Bo jak ussmania chce szybko wywołać wojenkę, to tam jest najlepszy punkt zapalny. Z chinolami i ruskami połączenie lądowe=łatwy-nie morski-dostęp. Korea Płd. i Japonia teoretyczni (przymusowi-patrz Fukusima) sojusznicy usrańców. No i bezczelność pomysłu, że ussrania ma prawo zaglądać w gacie wszystkim innym. Ktoś się może tą bezczelnością wqrwić i pociągnąć za spust pierwszy. A przynajmniej pstrykanina po nosach wejdzie na następny level.

Tylko czemu winni są obywatele Korei Północnej? Że mają jakiegoś psychicznego "władcę", że parchy usraela chcą więcej i więcej, bo mało mają? Czy ktoś pytał Koreańczyków co oni na to? Bo wydaje mi się, że oni nic na to, bo nie mają bladego pojęcia co się tak naprawdę dzieje. I będą ciężko zaskoczeni, co to się qrwa dzieje w ich kraju !!! Podobnie jak my, jak nie zaczniemy porządkować własnego kraju i duduś przekształci Polskę w Judeopolonię. Przecież : "Polacy mieszkają na tych ziemiach obok żydów od 1000 lat" podobno !!! Qrwa to by jakiś pomnik żyda był nie ???

Wqrwia mnie ta babranina polityczna i tam i u nas. Sory.

16742

Portret użytkownika Medium

Tylko czemu winni są

Tylko czemu winni są obywatele Korei Północnej? Że mają jakiegoś psychicznego "władcę"
 

Na czym polega "psychiczność" koreańskiego przywódcy?

Chyba bazujesz wyłącznie na obsmarowywaniu go w zachodniej prasie.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

A tramwaja próbowałaś się

A tramwaja próbowałaś się czepić?

To raczej pomniejszy wątek z tego co napisałem. Ale rozumiem, że masz jak zwykle wątpliwości i musisz je wyjaśnić. Chyba rozwalenie wujka z działka p.lotniczego za to,że przykimał na przemówieniu Kima, to nie objaw zdrowia psychicznego?

339

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

No to żeby nie być gołosłowną

No to żeby nie być gołosłowną podaj jakieś "niezachodnie" media ( oprócz siebie ) godne wiary.

Jakieś linki, cytaty, cokolwiek. Bo jakiej barwy te "zachodnie" media nie nadawały faktom, fakty faktami pozostaną. Kim rozwalił z działka p.lotniczego swojego wujka, bo śmiał przysnąć w trakcie wielkiego, milionowego !!!, przemówienia (nie wiadomo w której godzinie tego przemówienia). Jeżeli u ciebie w rodzinie to normalna metoda załatwiania nieporozumień, to się nie dziwię akurat temu twojemu zainteresowaniu tematem psycholstwa.

427

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Źródła, np linki, książki.

Źródła, np linki, książki. Wybrane osoby to za mało. Zresztą tylko tobie znane. Nagonka jest na ostatnie 3 państwa, których Banki Narodowe jeszcze nie są w łapach parchów : Kuba, Korea Północna i Iran ( ten będzie na koniec, jako znak tryumfu Izraela nad światem i fucker sąsiadom).

1828

Portret użytkownika Medium

Źródła, np linki, książki.

Źródła, np linki, książki.
 

Wstawiam linki, ale - hehehehe - ścigają mnie za to miejscowi nacjonaliści.

Nagonka jest na ostatnie 3 państwa, których Banki Narodowe jeszcze nie są w łapach parchów

 

No widzisz, i własny rozum też się przydaje.

Podam Ci jako ciekawostkę rzecz, której dosłuchałam się wczoraj w Iton TV: Izraelici chcą sakralizować święto zwycięstwa nad faszyzmem 9 maja.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

No to teraz zasiadam wygodnie

No to teraz zasiadam wygodnie i słucham interpretacji tejże sakralizacji 9 maja. Co to może oznaczać i jaki mają powód, bądź też wytłumaczenie takiej decyzji.

Ciekawostka sama w sobie niewiele znaczy. Co takie ruchy oznaczają, to już ciekawsze. I po co to akurat teraz robią?

Droga Medium. Chciałbym poznać twój sposób myślenia o takich "ciekawostkach". Bo widzisz, ja jestem z zamiłowania behawiorystą. Indywidualnym i od teorii stada. Dlatego ciągi rozumowania jednostek i całych grup bardzo mnie zawsze zajmują. Głównie dlatego, że ludzie co innego mówią, a co innego robią. Zawsze chodzi mi o emocjonalne podłoże interpretacji, bo to wstęp do programowania twojego osobistego kwanciaka. Najwięcej zawsze mówi.

Please (z grzeczności).

8622

Strony

Skomentuj