Korea Północna pozostaje odcięta od dostaw benzyny z Chin

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Kwestia Korei Północnej wciąż pozostaje nierozwiązana. Stany Zjednoczone groziły wojną, Chiny (przynajmniej oficjalnie) potępiają północnokoreański program rakietowy i nuklearny, zaś Rosja wręcz przeciwnie - obecna sytuacja zachęciła ją do poszerzenia współpracy z Koreą Północną. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku wymiana handlowa między tymi państwami wzrosła o 73% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 roku.

 

Korea Północna pozostaje silnie uzależniona od Chin. Problem w tym, że w wyniku nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, Pekin postanowił nałożyć sankcje gospodarcze na swojego sojusznika - wstrzymano już import węgla i eksport benzyny. W wyniku wprowadzonych ograniczeń, cena benzyny w Korei Północnej nieustannie rośnie.

 

Jeszcze na początku 2017 roku, kilogram benzyny kosztował tam około 80 centów. Pod koniec kwietnia ceny wzrosły do 1,25 dolara za kilogram, a jeszcze w zeszłym tygodniu benzyna była po ponad 2 dolary za kilogram. Podrożał również olej napędowy - 12 lipca, kilogram tego paliwa kosztował 1,45 dolara, tj. o 20% więcej niż trzy tygodnie temu.

 

Korea Północna oczywiście nie ma zamiaru rezygnować z prac nad rakietami balistycznymi dalekiego zasięgu i bronią nuklearną. Odizolowany od świata zewnętrznego kraj przetestował ostatnio pocisk, którego zasięg szacuje się na 7-10 tysięcy kilometrów. Hwasong-14 mógłby dolecieć do zachodniego wybrzeża USA. Donald Trump wylewa swoje oburzenia na Twitterze, zaś Chiny nakładają kolejne sankcje na Pjongjang.

 

Rosja stosuje taktykę: gdy dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Podczas gdy Chiny zrezygnowały z zakupu północnokoreańskiego węgla i przestały sprzedawać benzynę, Rosja otworzyła w maju nowe morskie połączenie handlowo-turystyczne z Władywostoku do Rasŏn. Na początku roku dyskutowano również nad ulepszeniem infrastruktury kolejowej na linii Khasan-Rasŏn. Uzgodniono także rozszerzenie programu migracji siły roboczej, który obecnie pozwala zatrudnić 40 tysięcy północnokoreańskich pracowników w rosyjskich fabrykach.

 

Chiny nie są jedynym sojusznikiem Korei Północnej, więc jeśli z biegiem czasu nie nastąpi zniesienie sankcji Pjongjang może nawiązać szeroką współpracę z Rosją, która zacznie zaopatrywać reżim w benzynę i inne niezbędne towary. Tym samym nakładane przez ONZ międzynarodowe sankcje pozostają nieskuteczne.

 

Źródła:

https://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles-oil-idUSKBN1A20GI

https://www.usatoday.com/story/news/world/2017/06/05/russia-boosts-trade-north-korea-china...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze