Na Afganistan zrzucono jedną z największych nienuklearnych bomb świata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

USA poinformowało o użyciu w Afganistanie największej nienuklearnej bomby świata, zwanej "matką wszystkich bomb". Chodzi o bombę GBU-43, której użyto w celu eliminacji bojowników ISIS, którzy kryli się w tunelach i jaskiniach afgańskiej prowincji Nangarhar.

 

To pierwszy przypadek, gdy użyto tak potężnego ładunku jak GBU-43 zwana też MOAB ( ang. Mother Of All Bombs). Bomba ta waży aż 13 ton i ma 9 metrów długości. Ponad 8 ton to materiał wybuchowy. GBU-43 jest tak duża, że może być zrzucana tylko z samolotu Lockheed C-130 Hercules.

Dziennikarze pytali czy to prezydent Donald Trump nakazał użycie tak radykalnych środków, ale rzecznik Białego Domu oświadczył, że użycie GBU-43 nie wymaga autoryzacji prezydenta. Pytanie wydaje się jednak rozsądne gdy weźmie się pod uwagę, że ta bomba ma siłę eksplozji 11 kiloton TNT, czyli porównywalną z połową najmniejszej bomby atomowej zbudowanej na Ziemi. 

 

Podobną taktykę względem mudżahedinów mieli również Rosjanie, którzy dzierżyli wcześniej pałeczkę mocarstwa umoczonego w wojnę w Afganistanie. Ich trwająca tam 10 lat interwencja podsycana przez USA, w czasach gdy islamiści byli jeszcze dobrzy, przyniosła tylko rozczarowania i bezsensowny rozlew krwi. Wtedy również w niszczeniu jaskiń używano największych konwencjonalnych ładunków, tak zwanych bomb paliwowo-powietrznych.

 

Ich najnowsza wersja, jakżeby inaczej, nazywa się „Ojciec wszystkich bomb” (ros. Папа всех бомб; ang. Father of All Bombs, FOAB) i według Rosjan jest to ładunek czterokrotnie większy od MOAB, czyli 44 kilotony TNT. Jednak analitycy wątpią czy jest to możliwe, przyznając jednocześnie, że to może być największa nienuklearna bomba świata ale o sile eksplozji najwyżej 15 kiloton TNT.

 

Rosjanie twierdzą, że wydajność ładunku to zasługa nowego rodzaju materiału wybuchowego wytworzonego za pomocą nanotechnologii. Gdyby tak było FOAB byłby największą nienuklearną bombą świata, o sile eksplozji porównywalnej z bronią jądrową, ale pozbawionej ryzyka długotrwałego skażenia atakowanego terytorium

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.8 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tuwim2

Do prostego człowieka –

Do prostego człowieka – wiersz Juliana Tuwima opublikowany w 1929 w dzienniku „Robotnik”.

Wiersz został opublikowany 7 listopada 1929 w dzienniku „Robotnik”, wydawanym wówczas w Warszawie; spotkał się ze zdecydowaną reakcją prawicowej krytyki, która zarzucała autorowi, że zachęca do niszczenia polskiej broni (Rżnij karabinem w bruk ulicy!) i do dezercji. Autor w odpowiedzi stwierdził m.in.:

W wierszu moim zwracałem się wyraźnie do wszystkich narodów, aby w chwili decydującej przeciwstawiły się wojnie zaborczej, którą – jako człowiek uczciwy i rozsądny – uważam za zbrodnię. Absurdem jest przypuszczać, że nie odczuwam czci dla bohaterstwa w obronie niepodległości kraju.

— Julian Tuwim

Gdy znów do murów klajstrem świeżym
Przylepiać zaczną obwieszczenia,
Gdy "do ludności", "do żołnierzy"
Na alarm czarny druk uderzy
I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;
Gdy zaczną na tysięczną modłę
Ojczyznę szarpać deklinacją
I łudzić kolorowym godłem,
I judzić "historyczną racją",
O piędzi, chwale i rubieży,
O ojcach, dziadach i sztandarach,
O bohaterach i ofiarach;
Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba;
Kiedy rozścierwi się, rozchami
Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
A stado dzikich bab - kwiatami
Obrzucać zacznie "żołnierzyków". -
- O, przyjacielu nieuczony,
Mój bliźni z tej czy innej ziemi!
Wiedz, że na trwogę biją w dzwony
Króle z panami brzuchatemi;
Wiedz, że to bujda, granda zwykła,
Gdy ci wołają: "Broń na ramię!",
Że im gdzieś nafta z ziemi sikła
I obrodziła dolarami;
Że coś im w bankach nie sztymuje,
Że gdzieś zwęszyli kasy pełne
Lub upatrzyły tłuste szuje
Cło jakieś grubsze na bawełnę.
Rżnij karabinem w bruk ulicy!
Twoja jest krew, a ich jest nafta!
I od stolicy do stolicy
Zawołaj broniąc swej krwawicy:
"Bujać - to my, panowie szlachta!"

https://www.youtube.com/watch?v=QGtBbezF9Ms

Portret użytkownika Olaf

Wcześniej walono takimi

Wcześniej walono takimi bombami za funkacjonowania na ekranach Bin Ladena. Nawet pokazywali w Wiadomościach jak poszło kilka takich na wzgórze. To było na samym początku polowania na stworzoną fikcyjnie postać "terrorysty świata", po którym został tylko...pływający sandał...no, ale chodzi o sens uderzenia taką bombą. Jezeli zrobiła to USA, to pewnie jest tao najbardziej elegancka, najpiękniejsza, najszybciej zadające śmierć...oj, co jo godom, co jo godom...najszybciej eliminująca wrogie cele, bomba. Tym czasem zapytam się tego pana co wydał rozkaz zrzucenia tej bomby, jak się czuje człowiek, który zostaje spalony od wewnatrz, zewnątrz i rozerwany na strzepy? Jaka jest różnica między śmiercią kiedy umierasz zatruty sarinem, akiedy palą Ci się od środka płuca, wyparowują oczy, krew zamienia się w proch, a mózg eksploduje pod ogromnym ciśnieniem? Pokażmy ludziom takie dwa filmy, kręcone weg takich samych zasad...i co? Myślicie, że ludzie będą zachwyceni?  Ja wiem, że dla ISIS nie ma litości, a ich zbrodnie nie mają równych i nie ma dla nich adekwatnej kary na Ziemi, ale chodzi mi o...czystą obłudę. Bo Assad, jest tyranem, a Trump miłosiernym prezydentem mówiącym o "pięknych dzieciach"...to wszystko jest wstrętne, ludzie poszli w złym kierunku, nie mogą korzystać z przeoistoczenia, chyba tylko nieliczni, reszta...włącznie z władcami powinna być wysłana w podróż kosmiczną...w jedną stronę...na Syriusza.

Portret użytkownika Poszukiwacz Prawdy

Bez sensu... Ludzkość

Bez sensu... Sad Ludzkość niczego się nie nauczyła... Nie wyciągneła wniosków z lekcji z '39...
Dopóki ludzie będą mieli "szabelki" zawsze będą nimi wojować, próbując pokazać kto jest silniejszy... Tylko czekać, aż historia zatoczy koło i wrócimy do epoki kamienia ze skasowaną pamięcią i będziemy się wszystkiego uczyć od nowa...
Nie popieram... jest mi strasznie przykro widząc jak ten świat upada Sad

Portret użytkownika kolo

Ci amerykańcy nie myslą.

Ci amerykańcy nie myslą. Puściliby takiego samotnego wilka jak Breivik i by sam wszystkich powystrzelał bez bomb. Gdyby misja mu się udała w nagrodę w więzieniu mógłby dostać konsolę microsoftu albo XBOXa z grą Sniper albo coś takiego.

Portret użytkownika tosia

Proponuję zaglądnąć na mapy

Proponuję zaglądnąć na mapy gdzie ją zrzucono. Cel wydaję się być nieco inny, bo z powszechnych źródeł można się dowiedzieć:

"Najpotężniejsza w amerykańskim arsenale bomba GBU-43 zabiła 36 bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformowało w piątek afgańskie ministerstwo obrony. To pierwsze bojowe użycie ładunku nazywanego "matką wszystkich bomb"."

... że PI ma się całkiem dobrze.

Strony

Skomentuj