Amerykanie uciekli z Afganistanu oddając kraj Talibom

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stany Zjednoczone i koalicja panstw NATO, przegrały wojnę w Afganistanie. Po wycofaniu US Army kraj przejmują Talibowie, którzy wkroczyli już do Kabulu. Ustalono, że powstanie nowy tymczasowy rząd Talibanu. 

 

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze dziś Talibowie przejmą władzę nad Afganistanem. Kończy się zatem krwawa interwencja wojskowa jaka zaczęła się po tak zawnych atakach na WTC i Pentagon 11 września 2001 roku. To właśnie po tych zamachach dokonanych przez obywateli Arabii Saudyjskiej, postanowiono zaatakować Afganistan, gdzie rzekomo ukrywał się Saudyjczyk Osama bin Laden. Ostatecznie Amerykanie rzekomo złapali go w Pakistanie, który nie został zrównany z ziemią jak Afganistan. Na próżno szukać w tym jakiejś logiki.

 

Afganistan znowu spowodował, że kolejne mocarstwo się nim udławiło. Kiedyś zdarzyło się to Brytyjczykom, potem Rosjanom, a teraz Amerykanom. Żołnierze USA porzucili sprzęt, w tym wiele pojazdów opancerzonych i wycofali się. Talibowie przejęli to wszystko jak prezent i zaczęli "wyzwalać" kraj. Oznacza to też, że przywracają swoje średniowieczne islamskie porządki. Można podejrzewać, że konsekwencją tych działań będzie wielka fala uchodźców. Fala afgańskich uchodźców, których Talibowie nie będą powstrzymywać, trafi do Europy niczym armia w wojnie hybrydowej. Możliwe, że ludzie ci będą wędrować przez Rosję i Białoruś do Polski.

 

Polska brała udział w okupacji Afganistanu. Miała nawet swoją strefę okupacyjną. Podczas tej wojny zginęło 43 polskich żołnierzy. Trudno ocenić tą misję jednoznacznie negatywnie, bo nasi żołnierze zdobyli tam wielkie doświadczenie w warunkach bojowych, a to może się kiedyś przydać. Faktem jednak jest, że militarnie przegraliśmy w Afganistanie tak jak nasi niedawni sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych. Oni zresztą przegrali kolejną wojnę nie do wygrania. Skojarzenia z wojną wietnamską są bardzo silne, zwłaszcza, że styl wycofania się z podbijanego kraju jest teraz bardzo podobny.

 

Być może w związku z tym, co robią aktualnie Talibowie w Afganistanie, świat wreszcie zorientuje się, że największe mocarstwo świata od pół roku funkcjonuje włąściwie bez prezydenta. Amerykanie wyjeżdżają w pośpiechu z Afganistanu, zostawiają na łasce Talibów ludzi, którzy dla nich pracowali przez 20 lat. Chyba wszyscy wiemy co się z nimi stanie.  

 

Dzisiaj Talibowie zaczęli wkraczać do Kabulu co doprowadziło to do niemal natychmiastowego upadku resztek marionetkowych władz pozostawionych przez Amerykanów. Upadek Kabulu tuż przed 20 rocznicą rozpoczęcia „wojny z terrorem” jest bardzo symboliczny bo pokazuje fiasko dotychczasowej polityki zagranicznej hegemona USA. Jest to też nauczka na przyszłość - pokazuje po prostu, że USA porzuca sojuszników i nie można być pewnym ich postawy w razie ewentualnego konfliktu militarnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Szykuje sie cos grubszego ,

Szykuje sie cos grubszego , poniewaz chazar ukrainski Olszanski dostal rowniez jakis sygnal i wybiera sie na piknik pod Grunwald.
Przenosnia niby ale dlaczego Grunwald? Bo tam nie bylo chazarow ukrainskich jak Olszanski.
A wiec chca marnie skopiowac ich udzial teraz. Bitwa ktora pokonala Zachod czytaj odwrotnie Zachod ktory wygrywa ze Slowianami dzis...
No i cos jeszcze rusza na bitwe czyli chce przejac ktos Polakow jak sie zacznie i skierowac wprost na Zachodnie wojska...
Podobnie dzieje sie w innych miejscach , jest jakas zmasowana akcja w kilkunastu miejscach na swiecie naraz.

Portret użytkownika Ruchomy Cel

W 2011 roku Jack Cummings

W 2011 roku Jack Cummings stracił obie nogi podczas wybuchu IED w Afganistanie – napisał na Twitterze, że jego obrażenia, które odmieniły jego życie, były „NA NIC”. Jack rozmawia z Sarah Jane-Mee o tym, co przeszło mu przez głowę, gdy obserwuje, jak talibowie przejmują kontrolę nad krajem.

"I Lost My legs 'For Nothing' - Former British Soldier On Taliban Taking Control In Afghanistan" - (Wideo z 16-08-2021)

https://www.youtube.com/watch?v=Cn70qYPR1aU

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"A co stanie się teraz z

"A co stanie się teraz z Afganistanem? Prawdopodobnie nastąpi samoizolacja. Będziemy mieli drugą Koreę Północną, tylko że na bliższym Wschodzie. Pytanie brzmi: 
NA ILE TA SYTUACJA ZAINSPIRUJE RADYKAŁÓW W INNYCH PAŃSTWACH"
 
(Były Żołnierz GROM - Płk Krzysztof Przepiórka) 

Portret użytkownika Kwazar

Amerykanie uciakają z

Amerykanie uciakają z Afganistanu ? To może być prawda ale...Amerykańska super armia wojnę w Afganistanie przegrała już dawno,tuż po ogłoszeniu zwycięstwa.Do chwili obecnej to nie US Army wojnę przegrało, bo to stało sie już dawno ale wojnę przegrały wszelkiego rodzaju i maści gangi jankowe narkotykowe i gangi morderców połączonych z tymi pierwszymi a nawet drugimi z ...tzw.firm ochroniarskich. Dlatego tak szybko Talibowie uzyskali wcale nie,niespodziwaną przewagę. Talibowie przegonili jedynie grupy jankowych dilerów,handlarzy,maruderów i zwyczajnych morderców.Wojska janków tam już dawno było tyle co nic, a i tym resztkom Talibowie zapewnili bezpieczeństwo w ewakuacji.

Strony

Skomentuj