Talibowie przejęli Afganistan, a wraz z nim amerykańską broń, myśliwce i helikoptery

Kategorie: 

Źródło: Internet

Szybka ofensywa Talibów w Afganistanie zakończyła się ich zwycięstwem. Była to zarazem wielka porażka Stanów Zjednoczonych, które w bardzo chaotyczny sposób wycofały się z tego kraju. Po 20 latach wojny, Talibowie, z którymi walczyli Amerykanie, stali się jeszcze silniejsi.

 

W ostatnich tygodniach sytuacja w Afganistanie rozwijała się bardzo dynamicznie. Odwrót amerykańskich żołnierzy był zarazem początkiem wielkiej ofensywy Talibów. Ci drudzy bez większych przeszkód pokonali afgańską armię w wielu miejscach, zajęli stolicę Kabul i zaczęli tworzyć swój własny rząd, jednocześnie zmuszając dotychczasowe władze do ucieczki.

 

Podczas gdy USA w pośpiechu i chaosie ewakuują swoich żołnierzy, afgańska armia poddała się niemal bez walki. Co za tym idzie, Talibowie położyli ręce na broni i nowoczesnym wyposażeniu, które siły zbrojne Afganistanu otrzymały wcześniej od Stanów Zjednoczonych. Broń i amunicja, pojazdy opancerzone, samoloty i myśliwce - znaczna część wyposażenia w krótkim czasie zmieniła właściciela.

Zagraniczne media wyliczają, że armia Afganistanu miała do swojej dyspozycji m.in. 43 śmigłowce MD-530, 33 śmigłowce UH-60 Black Hawk, 33 śmigłowce Mi-17, 38 samolotów C-208/AC-208, 23 lekkie myśliwce A-29 i 4 wojskowe samoloty transportowe C-130 Hercules. Do tego dochodzi ponad 22 tysiące pojazdów terenowych Humvee, ponad 600 pojazdów opancerzonych M1117 i 8 tysięcy ciężarówek. Pozostałe uzbrojenie to głównie setki tysięcy karabinów szturmowych, dziesiątki tysięcy karabinów maszynowych, ponad 25 tysięcy granatników i ponad 170 sztuk artylerii.

 

Według mediów afgańska armia mogła zabrać część amerykańskiej broni, samolotów i myśliwców w bezpieczne miejsce, ale pewne jest, że spora część arsenału trafiła w ręce Talibów. Strona Oryxspioenkop.com wylicza, że Talibowie z całą pewnością przejęli co najmniej 10 samolotów, 38 śmigłowców i 7 dronów, co zostało potwierdzone chociażby w mediach społecznościowych, gdzie islamiści sami chwalą się nową zdobyczą. Talibowie często pozują również z amerykańskimi karabinami i innym sprzętem wojskowym.

Przypomnijmy, że wojna Stanów Zjednoczonych w Afganistanie trwała całe 20 lat. Amerykanie wydali na ten cel około 2 biliony dolarów. Światowe supermocarstwo z najpotężniejszą armią świata ostatecznie przegrało tę wojnę. Przegrał ją również sam Afganistan, który bez pomocy Amerykanów zapewne już od samego początku byłby pod kontrolą Talibów. Nie dość, że islamiści stali się jeszcze silniejsi to jeszcze zaczęli otwarcie mówić o nawiązaniu bliskiej współpracy z Chinami i Rosją - największymi rywalami Stanów Zjednoczonych.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mittermann

wyszkolili tak talibow ze

wyszkolili tak talibow ze talib taliba wytalibuje,  "chlopaki plan jest taki: my sie zawijamy expresso, a jak wyjda z tych nor swietować to wtedy tali tali boom" Biggrin a i moze tak byc ze sprzet zostawili bo kolej na chiny ktore juz korci aby wejsc do awganistanu,

Portret użytkownika @

Czyli stali się w tym

Czyli stali się w tym momencie jeszcze bardziej niebezpieczni. Niektórzy tylko na to czekają...

Już nie będą biednymi pasterzami, będzie dobrze wyglądało w tv kiedy żołnierz walczy z "równym sobie" żołnierzem, już nie trzeba będzie się tłumaczyć z zabijania biednych pasterzy...

Strony

Skomentuj