Laserowe tarcze antyrakietowe mogą zmienić sposób prowadzenia wojny

Kategorie: 

Źródło: Raytheon

Obecne pole walki w konflikcie zbrojnym zakłada przede wszystkim wykorzystanie broni rakietowej przenoszącej ładunki konwencjonalne lub nuklearne. Wkrótce jednak może dojść do tego, że rakiety staną się mniej wykorzystywane ze względu na postęp technologiczny w dziedzinie bojowych laserów.

 

Jak wiadomo najlepsze systemy rakietowe robią Rosjanie. Ich rakiety z serii Iskander czy S-300 stanowią wzór do naśladowania dla konkurencji. Bardzo dobre systemy rakietowe robią również koncerny zbrojeniowe z Izraela oraz USA. Problem polega jednak na tym, że każda z tych rakiet kosztuje bardzo dużo pieniędzy.

 

Jedna bateria rakiet sprawdzonej w boju izraelskiej tarczy Iron Dome (כיפת ברזל) kosztuje 50 milionów dolarów, a pojedyncza wystrzelona rakieta to 40 tysięcy dolarów. Koszt jednej baterii rakiet Patriot to aż 170 milionów dolarów. Pojedyncza amerykańska rakieta Tomahawk Block IV kosztuje aż 1,1 miliona dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że skuteczny atak lub przechwycenie nadlatującej rakiety wymaga wystrzelenia kilkunastu do kilkudziesięciu pocisków, koszt każdej takiej operacji rośnie dramatycznie.

Z tego właśnie powodu armia amerykańska od dłuższego czasu prowadzi eksperymenty z bronią laserową. Nad swoją wersją dział zdolnych do strzelania wysokoenergetyczną wiązką laserową pracują między innymi koncerny Boeing i Lockheed Martin. Przeprowadzone testy tarczy rakietowej z wykorzystaniem lasera okazały się być pomyślne, a koszt wystrzelenia jednej laserowej salwy to raptem kilkadziesiąt dolarów.

 

Obecnie technologia laserowa zaczyna być wprowadzana na pokład amerykańskich jednostek pływających. W zeszłym roku działo zamontowano na pokładzie okrętu desantowego USS Ponce. Do testów wybrano statek, ponieważ generatory mają jeszcze spore gabaryty, ale trwają prace nad miniaturyzacją tej technologii.

USS Ponce z działem laserowym - źródło: wikipedia

W sytuacji gdyby dany kraj, doświadczył ataku rakietowego, posiadanie sprawnego systemu antyrakietowego opartego o broń laserową byłby w stanie zniwelować jego skutki. Wiadomo, że saturacja ataków rakietowych jest w obecnych czasach na tyle duża, że wystrzeliwuje się salwy z tak wielu rakiet, aby antyrakiety nie zdołały ich zneutralizować. Jednak, gdy strona atakująca traci miliony dolarów a stronę broniąca się za pomocą laserów kosztuje to najwyżej tysiące dolarów, to wykorzystanie broni rakietowej staje się nieuzasadnione.

Źródło: Boeing

Przełomy technologiczne w zakresie techniki wojskowej następują, co jakiś czas i zmieniają oblicze sił zbrojnych. Obecnie obserwujemy fazę robotyzacji armii. Do zwiadu i ataków wykorzystuje się na masową skalę bezzałogowce, zaczynają się pojawiać humanoidalne roboty kroczące, rozwój technologii laserowej jest nieunikniony i jest tylko kwestią czasu dopracowanie jej do tego stopnia, że artyleria i systemy rakietowe na polu walki, będą z tego powodu znacznie mniej skuteczne.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika achiles

Chiny zawarły z rosyjską

Chiny zawarły z rosyjską spółką Rosoboroneksport kontrakt na kupno systemów obrony przeciwlotniczej S-400 - potwierdził dyrektor generalny zakładu Anatolij Isajkin."Nie będę ujawniał szczegółów kontraktu, ale potwierdzam, że Chiny rzeczywiście są pierwszym nabywcą tego najnowszego rosyjskiego systemu, co podkreśla poziom strategiczny naszych stosunków" — powiedział Isajkin. S-400 Triumf to najnowszy przeciwlotniczy system rakietowy dużego i średniego zasięgu. Znajduje się na uzbrojeniu rosyjskiej armii od 2007 roku. System przeznaczony jest do zwalczania lotnictwa, pocisków manewrujących i balistycznych przeciwnika. Maksymalny zasięg rażenia wynosi 400 km. Zdaniem ekspertów wojskowych, w tej chwili Triumf nie ma odpowiedników, a nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej NATO znacznie ustępują S-400 pod względem charakterystyk i funkcjonalności. 

Afganistan zamierza kupić od Rosji partię śmigłowców bojowych modelu Mi-35 - poinformował dziennikarzy specjalny przedstawiciel prezydenta IRA ws. WNP Szakir Kargar.Przez kilka ostatnich lat śmigłowce Mi-17 dostarczały afgańskim siłom zbrojnym USA, lecz w związku z rozdźwiękami w kwestii Ukrainy współpraca na tym kierunku została zawieszona, a strona amerykańska podjęła decyzję w sprawie przestawienia się na alternatywne warianty wyposażenia afgańskiego lotnictwa. Między innymi, obecnie do Afganistanu dostarczane są śmigłowce ogólnego przeznaczenia modelu MD-530, produkowane w USA. Tym nie mniej, z niedawnego oświadczenia Kargara wynika, że obecnie Kabul nadal jest zainteresowany wykorzystywaniem i kupnem rosyjskich śmigłowców, których liczba w IRA wynosi obecnie około 500 sztuk.  Specjalny przedstawiciel afgańskiego prezydenta podkreślił, że rozmowy na temat kupna sprzętu lotniczego mają zostać wyznaczone w najbliższym czasie. Jednocześnie Kabul nie wyklucza zawarcia porozumień w kwestii dostaw rosyjskiej broni i amunicji. 

          Jeszcze w tym miesiącu SYSTEMY S-300, mają wyruszyć do IRANU, po wczorajszym dekretu, odnośnie realizacji tego kontraktu podpisaniu, przez PREZYDENTA W. PUTINA. Kontrakt opiewa na 800 MILIONÓW $.

Portret użytkownika achiles

Nie potrzebuje tutaj żadnych

Nie potrzebuje tutaj żadnych ukraińskich troli wciągać Polskę do wojny z Rosja!!!! Macie swoją wojnę!!! Nie potrzebuje Ukraińców aby przypominać mi o zbrodni w Katyniu drugiej wojnie światowej itp.. Ponadto "bohaterskiego" mordowania bezbronnych i niewinnych dzieci nie można porównać do żadnej zbrodni w dziejach ludzkości.
PS: jeśli tak nienawidzicie Rosję to dlaczego tyle waszych przyjaciół uciekło do Rosji przed poborami do wojska????
Niektórzy z "naszych" polityków za wszelką cenę dążą do wojny z Rosją, dziwnie się składa ze są to w większości ludzie albo urodzenie na wschodzie Polski albo przesiedleni z dawnych terenów Polski a obecnie Ukrainy.
CZYŻBY BANDEROWSKA V KOLUMNA??? Czy może tylko rodzinna nostalgia za korzeniami i wszechobecną rusofobią???
Koziej Stanisław ur.w Glinniku pow. Lubartów;
Kuźniar Roman ur. w Przemyślu;
Kowal Paweł ur.w Rzeszowie;
Wujec Henryk ur.Podlesie (powiat biłgorajski);
Schetyna Grzegorz ur. w Opolu (rodzina przesiedlona po wojnie z ukrainy);
Siemoniak Tomasz ur. 2 lipca 1967 w Wałbrzychu(rodzina najprawdopodobniej przesiedlona po wojnie w ramach Akcji “Wisła”, czyli ludności wspierającej Ukraińską Powstańczą Armię, odpowiedzialną za wymordowanie ok 200 tyś Polaków z niespotykanym okrucieństwem);
Onyszkiewicz Janusz Ur. We Lwowie, dzieciństwo spędził w Przemyślu, bliziutka rodzinka Mirosława Onyszkiewicza dowódcę Okręgu UPA “Sian”, psełdo “Orest”;
Można by tak dalej, a wynik będzie podobny....

Portret użytkownika achiles

W Polsce jest krecony film o

W Polsce jest krecony film o RZEZI WOŁYŃSKIEJ, jaka jest reakcja mniejszości ukraińskiej w Polsce?
Cieszą się, ze ktoś nakręcił PRAWDĘ o tym mordzie?
Nie... O poziom nienawiści w Polsce martwią się ukraińscy artyści. Pierwsza głos zabrała znana z antypolskiej książki „Muzeum porzuconych sekretów” ukraińska pisarka Oksana Zabużko. Ukrainka nie zna co prawda scenariusza, ale jej zaufani znajomi aktorzy ukraińscy mimo gorącej sympatii do Polaków odmówili gry w filmie, nazywając go „prawdziwą szkołą nienawiści”, co dla pisarki jest wystarczającym dowodem.
Następny artysta - poeta Andrij Lubka uważa z kolei, że powstanie takiego filmu sprzyja interesom Rosji. O finansowanie tego przedsięwzięcia podejrzewa Gazprom lub… Janusza Korwin-Mikkego.
Wojciech Smarzowski pozostaje niewzruszony na głosy krytyki. Do reżysera nie przemawiają też wyrażane przez niektórych wątpliwości, czy właśnie teraz jest najlepszy czas na produkcję filmową o Wołyniu. Bo przecież... na Ukrainie dopiero co był Majdan i trwa wojna w Donbasie.
„Nie można zrobić filmu, który zadowoli wszystkich. Mam swoją opcję, swoją prawdę i jej się trzymam. Jestem Polakiem i robię film z polskiej perspektywy” – tłumaczy Smarzowski - Nigdy nie było dobrego czasu, żeby ten film nakręcić, ani za komuny, ani po 1989 roku. Teraz przydarzył się ten Majdan, nie wiadomo, jaka będzie sytuacja na Ukrainie, kiedy skończymy pracować".

SZACUNEK dla Wojtka Smażowskiego, za odwagę, cierpliwość i chęć pokazania PRAWDY o ZBRODNIACH UKRAIŃCÓW NA POLAKACH, nie zaś lukrowanych ciasteczek jakie nam serwują do tej pory polskojęzyczne media i polskojęzyczni politycy, którzy nawet tej NAJWIĘKSZEJ zbrodni na naszym Narodzie nie są w stanie nazwać ludobójstwem..

Portret użytkownika achiles

 Tak Polsko... wysyłajcie

 Tak Polsko... wysyłajcie BROŃ Ukrainie (oczywiście w celach pokojowych) WĘGIEL (za darmo bo niby czym mają nam płacić) i GAZ (jako Polakowi rządzący powinni wyjaśnić co się stało z naszymi rezerwami gazu a jak je sprzedano to sie pytam, ile na tym zarobiliśmy??). Te 300 milionów zeta dla Ukraińców od Prezydenta Komorowskiego świadczy o waszej (polityków) chojności... szkoda że dla innych, nie Polaków. Polacy z własnego kraju muszą uciekać za chlebem, bądz egzystować za głodowe 1500 zł na rękę, bo tyle REALNIE wynosi średnia krajowa. Naszych polityków stać, by Ukraińcom fundować lekarzy (oczywiście bez kolejek), fundować studia tysiącom osób zza Sanu (a ci z „wdzięczności” robią sobie fotki z sztandarem UPA) , ZA DARMO dostarczać sprzęt wojskowy, dawać Ukraińcom 100 milionowe (euro!)kredyty wiedząc, że nigdy nie będą spłacane... a że w Polsce bieda beznadzieja i bezrobocie? Co to ich obchodzi, jak się nie podoba, to won za granice. 
I na kogoś takiego Polacy głosują???
Cóż... widocznie odpowiada nam traktowanie nas jak niewolników bez prawa do protestów i buntu... za komuny bylejaka podwyżka cen, od razu starjki a teraz nikt nie protestuje gdy go sie nawet okrada (skok na kasę OFE), kolejne podwyżki cen kwitowane są co najwyżej wzruszeniem ramion... co się stało z tym Narodem, kiedyś dumnym, honornym i nie pozwalającym sobie w kaszę dmuchać.
NIKOMU.
Co się z nami stało, ze nawet nie protestujemy gdy nasze dzieci GŁODUJĄ, urzędnicy okradają (egzekucje komornicze), a politycy skłócają tak, że NIGDY w swojej historii Polacy nie byli tak skłóconą nacją?
Koto nas wykastrował, kto nas pozbawił jaj że jak barany sie na to wszystko zgadzamy?
I co dzień zadaje sobie pytanie, czy jest jakaś granica, coś co zrobią politycy w naszym kraju, a my, Naród powiemy DOSYĆ?
Jest?
Bo jesli pozwalamy się upadlać za marne grosze, zmuszać do emigracji z własnego kraju, wciskać ze banderowcy to nasi przyjaciele, a nawet przyzwalać, by nasze dzieci głodowały to mam wrażenie, ze już się poddaliśmy i jak barany będą nas doić, strzyć i... zarzynać.

Obym się mylił... obym za kilka lat nie mógł powiedzieć : A nie mówiłem?
Wszystko w naszych rękach, przy urnach wyborczych... nie pozwólcie sobą manipulować, głosujcie na tych, którzy dają choć cień szansy na zmianę, nie zaś tych którzy w skłócaniu naszego Narodu znaleźli przepisa na wieczne siedzenie (bo pracą tego nazwać nie mozna) w Sejmie.
Pogonić WSZYSTKICH by móc pózniej sobie powiedzeić przed lustrem, iż chociaż spórbowałem coś zmienić, nie zaś tylko i tradycyjnie iż się poddałem.
Postaw na nowych, na zmiany... i oczekuj ich, ba WYMAGAJ, i rozliczaj za ich brak, bo to TY jesteś w tym kraju suwerenem, TY tutaj rządzisz... nie politycy, nie kliki, nie strach.
T Y.
I zrób coś ze swoim głosem przy urnie, jeśli nie dla siebie, to dla swoich dzieci.
Pozdrawiam.
;) 

KOPIOWAĆ I WKLEJAĆ GDZIE SIĘ DA... bo nasi politycy już dawno przestali dbać o interesy Polski.

Portret użytkownika Zenek ;)

W interesie Rosyjskiego

W interesie Rosyjskiego Bezpieczeństwa Narodowego jest posiadanie "polskiego sworznia" pod swoją kontrolą (w swoim obozie) gdyż ten zablokuje zarówno ukraińskich banderożydów odcinając ich od zachodniego w tym berlińskiego zaplecza jak i odetnie od jewronazistowni 3 banderostany zwane łotwą, litwą i estonią wystawiając je na łatwy łup wojenny jeśli nadal będą tam szumieć militarystyczne ciągoty za hitleryzmem (itd). "Polski Sworzeń" jest dla Rosjan newralgiczny dla bezpieczeństwa ich zachodniej granicy, "sworzeń" będący poza NATO, poza jewrogejownią i do tego NIE OKUPOWANY przez szwablandię która też się czai ze sztyletem na Moskwę teraz zapewniając ją w klasycznym krokodylo-angielskim stylu o "dozgonnej przyjaźni i gospodarczych interesach". Żeby tego dokonać środowiska banderowsko-Żydowsko-nazistowskie z Polski obecnie tu "rządzące" muszą być przegnane by "szpicę" propagandy przekręcić na wrogi wszelkim Słowianom kierunek. Okopanie się BRIKS na Odrze zmarginalizuje przy okazji szablandię sprawiając iż cała zachodnia Europa zostanie pozbawiona nazistowskich kłów jakimi próbuje gryźć Moskwe. Realizacja zaś tego wariantu:

http://www.monitor-polski.pl/16-kwietnia-2015-slask-i-pomorze-zostana-formalnie-przylaczone-do-niemiec-a-wschod-polski-do-ukrainy

to śmierć Rosjan po odejściu Putina od władzy a co za tym idzie niewiele później i Chińczyków.

Portret użytkownika excar

Juz kilka razy linkowałem do

Juz kilka razy linkowałem do artykułów i co wazniejsze do komentarzy pod nimi ,jakie zostały zamieszczone na tak pogardzanym tutaj Onecie.
Dzisiaj znowu chciałbym coś podlinkować i to będzie odgrzewanie zeszłorocznego kotleta. Był mianowicie tam bardzo dobry artykuł-apel Waldemara Łysiaka odnośnie sytuacji na Ukrainie a poniżej (dalej tam jest ) sondaż poparcia dla tej wypowiedzi. Za artykułem wypowiedziało się 92% czytelników(wiemy że onet czytają tysiące i to niekoniecznie tysiące uganiające sie za prawdziwą niezależną informacją)).
Obala to całkowicie publikowane w ścieku głównym tezy o poparciu dla rządu Ukrainy i jego agresji na Donbas w polskim społeczeństwie.Gdyby odjąc od tego poważną nadaktywność dezinformacji jaka ma miejsce przy takich gorących tematach to pewnie zbliżylibyśmy się do ok 93-95%.
Panowie ,odzyskuję wiarę w polskie społeczeństwo:) Wróg posiada praktycznie monopol na pranie mózgów i pomimo szalonej propagandy w absolutnie wszystkich ścierwomediach  robionej przez potężne sztaby presstytutek ludziska im Kozakiewiczem odpowiadają:):) http://wiadomosci.onet.pl/swiat/apel-waldemara-lysiaka-przestancie-popierac-ukraine/f1f1g

Portret użytkownika Dymitr1

Pamiętacie tą pieśń

Pamiętacie tą pieśń bynajmniej bękarty Rosyjskie : 
Legiony to żołnierska nuta,
Legiony to ofiarny stos
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to straceńców los.

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

O ileż mąk, ileż cierpienia,
O ileż krwi,wylanych łez.
Pomimo to - nie ma zwątpienia,
Dodawał sił - wędrówki kres.

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Krzyczeli żeśmy stumanieni,
Nie wierząc nam, że chcieć to móc.
Laliśmy krew osamotnieni,
A z nami był nasz drogi wódz!

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Nie chcemy już od was uznania,
Ni waszych mów, ni waszych łez.
Skończyły się dni kołatania
Do waszych serc, do waszych kies.

Dzisiaj już my jednością silni
Tworzymy Polskę — przodków mit,
Że wy w tej pracy nie dość pilni,
Zostanie wam potomnych wstyd!

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Inaczej się dziś zapatrują
I trafić chcą do naszych dusz,
I mówią, że nas już szanują,
Lecz właśnie czas odwetu już!

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Dziś nadszedł czas pokwitowania
Za mękę serc i katusz dni.
Nie chciejcie więc politowania,
Zasadą jest: za krew chciej krwi.

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Umieliśmy w ogień zapału
Młodzieńczych wiar rozniecić skry,
Nieść życie swe dla ideału
I swoją krew i marzeń sny.

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Potrafim dziś dla potomności
Ostatki swych poświęcić dni,
Wśród fałszów siać siew szlachetności
Miazgą swych ciał, żarem swej krwi.

Ref. : My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos rzuciliśmy swój życia los,
Na stos, na stos.

Portret użytkownika ojejku...

"Zasadą jest: za krew chciej

"Zasadą jest: za krew chciej krwi."...
My Słowianie, Polacy  nie jesteśmy żądni krwi.. "Oko za oko, ząb za ząb" to żydowska  zasada.
Czyżby Piłsudski tą drogą chciał wprowadzić talmudyzm w naturę Polaków?
Trzeba powiedzieć, że Piłsudski był pod poważnym wpływem masonerii zachodniej i nie do końca wiadomo o jaką Polskę walczył...
 A po za tym nie był takim bohaterem jak go malują. Miał świetnych generałów m.in. Sikorskiego. Podczas wojny w 1920 r nie popisał się odwagą i bohaterstwem...
 Pisze to osoba, która wychowała się w tradychjach piłsudczyków i ma obecnie mieszane uczucia w tej kwestii.
 Bardzo piękny i prawdziwie patriotyczny jest hymn poniżej....

Portret użytkownika excar

Klausik,witaj w ten piękny

Klausik,witaj w ten piękny poniedziałkowy wieczór .Powyżej masz prezent do przemyślenia. Ja wiem że przeczytanie całej wypowiedzi W.Łysiaka jest ponad twoje siły ale popróbuj. Tam w tej sondzie poparcia twoi koledzy robili co mogli ale ugrali tylko marne kilka procent polskiego społeczeństwa Smile
PS Klausik ,prosiłem o merytoryczną odpowiedź a nie minusa ,chociaż i to swiadczy o twoim zakłopotaniu:)

Portret użytkownika ben

Dymitr1   te bękarty  to  

Dymitr1   te bękarty  to   twoje dzieci .==
===================================
A to pamiętasz!
 
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród,
nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski ród,
królewski szczep piastowy.
Nie damy by nas zgnębił wróg.
Tak nam dopomóż Bóg !
Tak nam dopomóż Bóg !

2. Do krwi ostatniej kropli z żył,
bronić będziemy ducha,
aż się rozpadnie w proch i w pył
krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg.
Tak nam dopomóż Bóg !
Tak nam dopomóż Bóg !

3. Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz,
ni dzieci nam germanił.
Orężem stanie hufiec nasz,
duch będzie nam hetmanił.
Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg.
Tak nam dopomóż Bóg !
Tak nam dopomóż Bóg !

4.Nie  damy miana Polski zgnieść,
nie pudziem żywo w trumne
Ojczyzny honor i jej cześć,
podniesiem czoło dumne
Ziemie odzyska ojców wnuk
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!  ]
Co to za Polak co Rote minusuje

 
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=o_VL6ZYv2bE
żródło jpg:http://obywatel-gc.deviantart.com/art/Poland-105518871
 
 

Portret użytkownika ojejku...

hehheee...  A jeszcze ci

hehheee...  A jeszcze ci powiem, że gdyby sanacyjny rząd zawarł sojusz ze Stalinem, to ten nie miałby pretekstu zrobić naszym Katyń...
 Łatwo wysyłać na pewną śmierć swoich rodaków ( czy "swoich" to czasem mam watpliwości) w imię "honoru"..
 Naród ma przetrwać żywy, tak jak to zręcznie zrobili Czesi.
 Własnie przez Mikołajczyka nakręcanego anglosaskimi Żydami, nam Polakom zgotowano ten krwawą kaźń! Powstanie Warszawskie mówi ci coś? Czy ktoś nam pomógł?
 Winisz Stalina, że nie pomógł? A co miał pomagać "wrogom ludu"?
 Prawda i Historia nie jest taka jaka nam sie wydaje. Obiektywna ocena możliwa jest po latach, po zdobyczach teraźniejszości...
A ta jest baaardzo kiepska dla Polaków!
 Czy  za taka Polskę Oni oddali życie??!!

Portret użytkownika Dymitr1

Poczytaj se czym było

Poczytaj se czym było Powstanie Warszawskie i dlaczego je spowodowano lub chcesz bym jak dziecku objaśniał ci krok po kroku... 
Czytaj:http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie 
Jeśli masz troche komórek neuronowych w głowie to zrozumiesz czym było. 
Źle pojmujesz oddali za taką Polskę,oddali życie byśmy mieli wolność uwolnić sie spod okupacji Niemieckiej a potem Ruskiej i wreszcie jakąś wolność mamy wiec za to właśnie oddali życie. 
Mnie też nie podobają się ci idoci (nasi rządzący) tylko co my zrobimy ? no właśnie NIC my nic nie możemy bo nie ma patriotów w Polsce. 
osobiście mogę się nazwać patriotą bo wiem co przeszła Polska szanuje jej Historię dlatego nie pozwole by w Polskim internecie wybielali historię Ruskich zakłamywali ją itp. bo po prostu to są kłamstwa.

Portret użytkownika ben

 Ale jaja jaki wysyp trolli  

 Ale jaja jaki wysyp trolli   agenci w akcji  , psy wojny pierd---ne  na usługach syjonistów i banderowskiego ścierwa  zdrajcy narodu zaprzedali się za szekle  jeszcze troche to i banderowcom  ziemie Polskie oddają , psy wojny nie jeden dziadek który walczył za twoją wolność  w grobie się przewraca że dał życie zdrajcom narodu wstyd i hańba .

Portret użytkownika Dymitr1

Ja się pytam za co dostałem

Ja się pytam za co dostałem bana przecież to niesprawiedliwość to taki Angelus może wyzywać wszystkich od kurw szmat frajerów itp. a jak ja wejde z nim w polemike to kto dostaje bana oczywiście,że ten co zwróci mu uwagę co to jest za forum pytam sie gdzie jest Moderacja i Admin który coś ma z tym zrobić ?

Strony

Skomentuj