USA zestrzeliły syryjski samolot Su-22

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Syryjskie siły zbrojne po raz kolejny zostały zaatakowane przez zachodnią koalicję. Tym razem amerykański myśliwiec F-18 Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22, który prowadził naloty przeciwko ISIS. Stany Zjednoczone twierdzą, że samolot atakował pozycje Kurdów i wojsk amerykańskich, dlatego zestrzelono go "w samoobronie".

 

Zdarzenie miało miejsce niedaleko miasta As-Saura, około 50-60 kilometrów od miasta Rakka. Wojska rządowe w ostatnim czasie osiągnęły ogromne sukcesy w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego i zdobyły spore obszary, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z Kurdami i siłami USA. Według syryjskiej armii, Su-22 prowadził w tym czasie naloty na pozycje ISIS, lecz zdaniem Stanów Zjednoczonych, bomby spadały również na Kurdów dlatego zadecydowano o jego zestrzeleniu.

 

Ofensywa wojsk rządowych przebiegała szybko i sprawie dopóki nie doszło do zniszczenia samolotu Su-22, dlatego Syria oskarżyła Stany Zjednoczone o współpracę z Państwem Islamskim. Dochodziło również do starć między armią a Kurdami, choć Syria ewidentnie nie ma zamiaru z nimi walczyć. Obecnie głównym zamiarem wojsk Assada jest dotarcie do oblężonego miasta Dajr az-Zaur.

Walka z islamistami odbywa się na trzech frontach. Pierwszy znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta Rakka. Drugi front jest przy Palmirze - tam wojska bardzo powoli przemierzają przez autostradę w kierunku miasta As-Suchna, które prowadzi do Dajr az-Zaur. Trzeci front znajduje się na południowym wschodzie. Według doniesień, siły rządowe bardzo szybko przemierzają tamtejszą pustynię i wkrótce powinny dotrzeć w pobliże miast, położonych nad Eufratem.

 

W tym samym dniu, Iran odpalił salwę rakiet z ostanu Kermanszah i Kurdystan na pozycje ISIS w muhafazie Dajr az-Zaur. Zgodnie z oświadczeniem, była to zemsta za ostatni zamach w Teheranie, który został przeprowadzony przez ISIS 7 czerwca. Iran i tak w bardzo dużym stopniu pomaga Syrii odzyskać kontrolę nad państwem. Podczas gdy USA skupiają się na Rakce, Assad przy obecnym wsparciu będzie mógł odbić ogromne połacie terenu z rąk ISIS i nawiązać kolejne połączenia lądowe z sąsiednim Irakiem. Zestrzelenie syryjskiego Su-22 wskazuje, że Stanom Zjednoczonym wyraźnie nie podobają się sukcesy syryjskiego rządu.

 

Źródła:

https://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-iran-idUSKBN1990WI

http://www.middleeasteye.net/news/syria-accuses-us-led-coalition-downing-one-its-warplanes...

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika klakson

Najpierw rakiety USA teraz

Najpierw rakiety USA teraz samolot USA, potem nalot na czołgi syryjskie w takim razie Assad i reszta wiedzą że USA stoi po stronie ISIS.

USA stoi po stronie ISIS oficjalnie, USA jest w Polsce. To oficjalnie w Polsce stacjonują teroryści na to wskazuje logika.

Wiem że nic nowego nie odkryłem ale to taki tok rozumowania dla tych mniej wtajemniczonych Smile

Pozdro!

Portret użytkownika alvaro31185

CYT: 

CYT: 

amerykański myśliwiec F-18 Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22, który prowadził naloty przeciwko ISIS. Stany Zjednoczone twierdzą, że samolot atakował pozycje Kurdów i wojsk amerykańskich, dlatego zestrzelono go "w samoobronie".      

SPRAWA JEST DLAMNIE JASNA AMERYKANIE DOWIEDLI TYM ŻE WSPIERAJA ISIS 

 

 

 

JESTEM  NIEPELNOSPRSWNY  

Skomentuj