USA ostrzegają Włochy przed przyłączeniem do chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chiny bez większych przeszkód realizują swój wielki gospodarczo-polityczny projekt, zwany Nowym Jedwabnym Szlakiem. Pekin chce wciągnąć do tej inicjatywy znaczną część Europy, przez co spotyka się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

 

W ostatnim czasie, władze Włoch wyraziły chęć przyłączenia się do Nowego Jedwabnego Szlaku. W dniach 22-24 marca, prezydent Chin Xi Jinping osobiście wybierze się do Rzymu, aby przedyskutować tę kwestię i ewentualnie podpisać umowę ramową.

 

W tym tygodniu, władze Malty powiadomiły, że również rozważają dołączenie do tej inicjatywy. Minister Finansów Edward Scicluna stwierdził, że trzeba oczywiście uważać na ambicje mocarstw, ale nie powinno się rezygnować z prowadzenia interesów, a Nowy Jedwabny Szlak mógłby przynieść znaczące korzyści.

 

Tymczasem w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych rośnie zaniepokojenie. Pierre Moscovici, komisarz europejski ds. ekonomicznych i finansowych uznał, że Chiny mogą zacząć stwarzać problemy. Z kolei Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA wyraźnie ostrzegła przed zawiązywaniem współpracy z Pekinem, określając projekt Nowego Jedwabnego Szlaku jako niekorzystny dla Włoch.

Chińska inicjatywa pozwoli stworzyć globalną sieć połączeń lądowych, morskich i cyfrowych, łączących Pekin z resztą Azji, Bliskim Wschodem, Europą i Afryką. Krytycy wskazują, że Nowy Jedwabny Szlak będzie wymagał zaciągnięcia pożyczek i wybudowania infrastruktury, na czym skorzystają chińskie firmy. W ten sposób, Chiny wzmocnią również swoje wpływy i będą miały możliwość wywierania nacisków, aby osiągnąć cele polityczne.

 

Nowy Jedwabny Szlak to złożony projekt geopolityczny, który stanowi konkurencję dla amerykańskiej ekspansji na świecie. Warto zwrócić uwagę, że wśród państw zainteresowanych jest nawet Izrael, co wywołuje uzasadnione zaniepokojenie w Stanach Zjednoczonych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika The Bird

Ostatnie poprykiwanie USA,

Ostatnie poprykiwanie USA, ale czy te zmiany wyjda nam polakom na lepsze ?, czy nadal będziemy aportować,  to raczej nigdy się nie zmieni bo polak przy korycie myśli tylko o sobie- gdyby było inaczej Polska jako kraj trazytowy stała by bogato.

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Strony

Skomentuj