Nowy Jedwabny Szlak nie dla Polski? Rosja i Niemcy chcą zbudować "kolejowy Nord Stream 2"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wygląda na to, że udział Polski w chińskim projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku może być zagrożony. Nasi sąsiedzi są bowiem zainteresowani przekierowaniem szlaku w taki sposób, aby omijał nasz kraj. Niemcy i Rosja chcą stworzyć „kolejowy Nord Stream 2”.

 

Jak donosi Gazeta Polska Codziennie, do portu w Antwerpii dotarł pierwszy pociąg w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Pociąg ten wyruszył 26 kwietnia z chińskiego miasta Tangshan, a 16 dni później po przejechaniu 11 tysięcy km trasy dotarł do Belgii. Transport przejechał przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę i Niemcy.

Wygląda na to, że Nowy Jedwabny Szlak powoli zaczyna wchodzić w życie. Sam projekt będzie przynosił korzyści dla zaangażowanych państw europejskich. Tu jednak pojawia się problem, ponieważ Niemcy i Rosja chcą, aby chiński szlak omijał Polskę na podobnej zasadzie co gazociąg Nord Stream 2. Dowiadujemy się, że operator rosyjskiej sieci kolejowej Rossijskije Żeleznyje Dorogi (RŻD) oraz niemiecka firma DB Cargo planują przekierować dostawy do portów w Kaliningradzie i Petersburgu, a następnie przesyłać ładunek przez Morze Bałtyckie do portów w Niemczech. Jest to spowodowane między innymi tym, że polska infrastruktura kolejowa mimo modernizacji wciąż nie jest w najlepszym stanie i może powodować opóźnienia w transporcie.

Dla Polski jest to zły znak, gdyż pomysły naszych sąsiadów ostatecznie mogą odebrać nam nowe możliwości, zyski wynikające z udziału w chińskim projekcie i doprowadzić do dalszej izolacji w Europie i na świecie. Z drugiej strony, Chiny nastawione są na współpracę z wieloma państwami, zaś Polskę traktują jako ważnego partnera w swoim wielkim przedsięwzięciu. Jednak udział Polski w Nowym Jedwabnym Szlaku wciąż nie jest pewny – oficjalnie jesteśmy sojusznikami Stanów Zjednoczonych, które przecież zwalczają chińską ekspansję na świecie i planują nawet utworzyć swój własny szlak.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika gnago

A nic o maciorce co

A nic o maciorce co zablokował centrum rozładunkowe pod Łodzią nic o końcówce szerokich torów gdzie logicznym jest umiejscowienie tego centrum. Jestesmy zniewolonym krajem rządzonym przez agentów lub psycholi

Portret użytkownika Lommo

Z tym skierowaniem końcówki

Z tym skierowaniem końcówki Jedwabnego Szlaku na zachód Europy to niekoniecznie stoi za tym jakaś zła wola. Po prostu w Anwerpi i pobliskich miejscach jest wręcz gigantyczna infrastuktura logistyczno - magazynowa przystosowana do obsługi importu z Dalekiego Wschodu. W tamtejszych portach przeładowuje się towar na kontenerowce rzeczne płynące dalej Renem. Tak że jest to raczej czysto praktyczne podejście. Zresztą Jedwabny Szlak był już planowany 100 lat temu z wykorzystaniem Kolei Transsyberyjskiej, co podobno zaalrmowało Anglików których wielka flota handlowa by bardzo ucierpiała. I podobo ten kraj był zaangażowany w robienie rozpierduchy w Rosji w tamtym czasie. A tak jak teraz to z Kalingradu można podrzucić kontenery do Gdyni na terminal. Tylko raczej nie ma sensu przywracać żeglowności Wisły bo towar dojechałby najdalej trochę za Kraków. A na środkową Europę już nie, tam mają magistralę rzeczną w postaci Dunaju. Tak że z istniejących hubów przeładunkowych można towar z Niderlandów dalej rzekami i kanałami dowieżć aż na Morze Czarne.

Portret użytkownika Dr Piotr

Dorzucę jeszcze jeden

Dorzucę jeszcze jeden komentarz, też pesymistyczny niestety...to, że Polską nie rządzą Polacy, to już wiadome i pewne. Najgorsze jest jednak to, że ta władza udająca dobrych i złych, nie pozwoli przebić się żadnej patriotycznej i wartościowej inicjatywie prawdziwie pro-polskiej, ruchowi czy nowej partii...każdy przejaw takiego działania będzie skutecznie torpedowany i niszczony. Pozostaje już tylko bunt społeczny i zamieszki w kraju...tu niestety z obserwacji otoczenia też nie jest ciekawie, bo po udanej rewolucji, trzeba będzie mądrych i wartościowych ludzi do pociągnięcia tematu i naprawdę stanowczych, odważnych posunięć w kraju, a tu podstawiona agentura i pseudopatrioci sprawdzają się idealnie i są w stanie zniszczyć cały wypracowany efekt.

Stan wojenny w 1989 roku i zamieszki były moim zdaniem ostatnią taką szansą, ale skutecznie to rozwaliła właśnie agentura z Bolkiem na czele. Za dużo śmieci nam się nagromadziło w Polsce, a ludzie zgnuśnieli do reszty, albo dali się złapać w niewolę kredytów.

Portret użytkownika Max 1983

Stan wojenny nie był 1989

Stan wojenny nie był 1989 roku, a tak pomijając ta zapewne przypadkową wpadke to ok.Choć nie jestem przekonany czy Wałęsa był jakimś agentem .Mam tez wrażenie że słowo patriotyzm jest tak czesto używane i niestety czesto przez nieodpowiednich ludzi w nieodpowiednich sytuacjach ,że w jakimś sensie już nie robi takiego wrażenia jak powinno.Może dlatego jak słysze o ruchach patriotycznych to nie zawsze mi sie to kojarzy z pozytywnymi postaciami i dobrymi pomysłami.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

O jako ,że dzieci juz wróciły

O jako ,że dzieci juz wróciły z gimnazjum i mnie minusują ,a ja nie wiem jaki tam macie poziom historii obecnie(religia się pewnie trzyma dobrze)to informuje ,że stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 a zniesiony 22 lipca 1983....cholera nie załapałem się ja z Września::)A szkoda bym się zapisał do Pis i pewnie jakiś dodatek kombatancki dostał ,choć jak już byłem w brzuchu to może coś mi się należy??Oni dla swoich zawsze mają.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika inzynier magister

ten rząd calkowicie nie

ten rząd calkowicie nie panuje na swoimi wydatkami, bo jeśli panuje to ten rząd pisowców finansuje antypolonizm i promocję chorób umysłowych gender ! a jeśli tak to od początku jest to rząd zdrady narodowej ! "Poznaliśmy laureatów organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 14. Jedną z nich jest prof. Barbara Engelking. Otrzyma z budżetu państwa na kolejne „badania” 500 tysięcy złotych. Jej ostatnia książka pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” oskarża Polaków o udział w Holokauście. Czy ekipa „dobrej zmiany” wie, jakie „badania” finansuje? O sprawie, jako jeden z pierwszych, poinformował na Twitterze dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.Władze RP dały właśnie pół miliona złotych na kolejne badania prof. B. Engelking - dziękuję za taką obronę polskiego imienia! Polska i jej instytucje stają się pośmiewiskiem, bo sami finansujemy antypolonizm i swoich osobistych wrogów. Cudownie!” – napisał historyk. W swoim kolejnym wpisie prof. Cenckiewicz poinformował, że wśród laureatów konkursu jest dr hab. Piotr Perkowski, autor m.in. „Gender i seksualność w komunistycznej Polsce: perspektywy podejścia historycznego”. Otrzymał on na swoje „badania” z pieniędzy publicznych 200 tys. zł. http://www.pch24.pl/wysoki-grant-dla-specjalisty-od-polskiego-antysemityzmu--prof--cenckiewicz-alarmuje-,60337,i.html#ixzz5FlQcWbjK

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika euklides

Jak się usunie magiczne

Jak się usunie magiczne zaklęcia takie jak "podatek", "budżet państwa", "finansowanie", to wyjdzie, że Barbara Enkelking zwyczajnie ukradnie te pieniądze do spółki z mafią z Wiejskiej od pracujących Polaków. Nie finansujemy antypolonizmu tylko jesteśmy okradani, a w zamian ciemiężcy nas opluwają i nami gardzą co jest całkowicie logiczne. Dokładnie tak zachowuje się każdy przestępca. Z tym, że jeśli spotkacie kiedyś na swojej drodze normalnego przestępcę to ma on przynajmniej godność i nie udaje kogoś innego. Zwykli złodzieje mają swój honor i można ich zrozumieć. Politycy z ich chorobą psychiczną to największa chołota, największe szambo. Ich nie można zrozumieć, a tym bardziej ludzi, którzy tej hołocie służą.

Strony

Skomentuj