Nadciągają ekstremalne upały. Czy padną nowe rekordy ciepła na naszym kontynencie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Do Europy zmierza wielka fala afrykańskich upałów. Gorące powietrze znad Sahary jest aktywnie pompowane do Europy na skutek czego większość kontynentu znajdzie się pod wpływem ekstremalnie wysokich temperatur. W niektórych miejscach będzie ponad 40 stopni Celsjusza w cieniu. Spodziewane jest pobicie wieloletnich rekordów dla czerwca.

 

Fala upałów obejmie głównie Europę Zachodnią. Władze Włoch wystosowały ostrzeżenia dla Rzymu, Mediolanu, Turynu czy Florencji.W ciągu dnia temperatury mogą tam wahać się między 37°C a 40°C. W miastach upał jest o wiele trudniejszy do zniesienia. Na północy Włoch, zwykle chłodniejszej części tego kraju,spodziewane są tak wysokie temperatury jakich jeszcze nigdy tam nie zarejestrowano o tej porze roku.

Ekstremalnych upałów spodziewa się również w Grecji. Tam temperatura ma dojść do 38°C. We Francji w niektórych miejscach prognozuje się 40°C. Najgoręcej ma być przede wszystkim w dużych miastach, czyli w Paryżu i Lyonie. Nocami temperatura według meteorologów nie będzie spadać poniżej 20°C.

 

W Europie Wschodniej ekstremalnie wysokie temperatury spodziewane są w połowie tego tygodnia.Z prognoz meteorologicznych wynika, że w środę w Polsce może być nawet 38°C. Obecny rekord temperatury na terenie Polski to 40,2°C, w miejscowości Prószków na Opolszczyźnie, który zmierzono go 29 lipca 1921 roku. Wtedy nie było tam jeszcze Polski, ale formalnie na dzisiejszym jej terytorium tyle wynosi uznawany rekord. Nie wygląda na to żeby  w najbliższych dniach mógł on zostać pobity, ale i tak będzie bardzo gorąco.

 

Dla osób starszych i osób chorujących na choroby układu krwionośnego oznacza to dodatkowo okres bardzo niebezpieczny. Nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na klimatyzację, a to oznacza, że nasze serca będą dużo bardziej obciążone niż zwykle. 

Źródło:pixabay.com

Warto pamiętać o tym aby nie pić samej wody tylko wodę z dodatkiem cytryny mięty lub nawet cukru. To bardzo ważne bo nasz organizm częściowo strawi taką wodę traktując ją jako pokarm. Zwykła woda zmusi tylko serce do wypompowania jej nadmiaru w postaci potu, aby schłodzić organizm.

 

Zaraz po ekstremalnych upałach możemy się spodziewać kolejnej serii niebezpiecznych burz. Spodziewane są nawalne ulewy zdolne do szybkiego zalania danego terytorium, a także gradobicia z bardzo dużymi kulami lodu spadającymi z nieba. Wraz z burzami spodziewane jest ochłodzenie. Drugiej części tygodnia temperatura w Polsce będzie oscylować między 25°C a 30°C.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Ziemia jest płaska a oni

Ziemia jest płaska a oni stosują geoinżynierie od wielu lat. Wolę płaską ziemię niż jajowatą albo gruszkowatą. Fakt że walą w nas i efektem są mordercze upały. Jest wręcz niepodważalny. A każdemu kto twierdzi że latem musi być ciepło. to napluł bym z chęcią w ryj, za trollowanie.

kolo21

Portret użytkownika keri

Objętość Słońca to 1301019

Objętość Słońca to 1301019 objętości Ziemi, czyli Ziemia ma objętość ponad milion razy mniejszą od Słońca. Odległość między nimi wynosi 150 mlm km.

Ktos wierzy, że przy takich odległościach i proporcjach możliwe byłyby na Ziemi różnice temperatur wynoszące ponad 100st. C?

Pory roku są dowodem na to, że Słońce jest dużo mniejsze i dużo bliżej. Duże różnice ciepła występują tylko przy bliskich źródłach ciepła, np. przy kominku jest ciepło, a 5 metrów dalej już jest chłodniej. Przy odległości 150 mln km i Ziemi ponad milion razy mniejszej od Słońca, nie powinno być różnic temperatur na Ziemi.

Ale po co myśleć, lepiej wcinać papkę nałukofą dla głupoli i mieć świadomość wodorostów.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Portret użytkownika Ractaros96

"Warto pamiętać o tym aby nie

"Warto pamiętać o tym aby nie pić samej wody tylko wodę z dodatkiem cytryny mięty lub nawet cukru. To bardzo ważne bo nasz organizm częściowo strawi taką wodę traktując ją jako pokarm. Zwykła woda zmusi tylko serce do wypompowania jej nadmiaru w postaci potu, aby schłodzić organizm."

Co za głupoty. Właśnie po to trzeba więcej wody pić, aby przez pocenie się w celu chłodzenia nie doszło do braków wewnątrz organizmu, a tym samym zaburzenia najróżniejszych procesów chemicznych, które tej wody wymagają. Poza tym niezależnie od tego czy dodamy do wody cukru czy nie, to woda i tak wniknie przez jelita do krwi skąd jej nadmiar będzie musiał zostać usunięty przez nerki.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika SurvivorMan

Padną nowe rekordy, bo padają

Padną nowe rekordy, bo padają od lat niemal rok w rok! Nie ma ani jednego powodu, by twierdzić że nie będą padać kolejne. To najlepszy i najbardziej odczuwalny dowód na to, że klimat się ociepla. Nawet jak jakiś laik kompletnie nie ma ochoty zainteresować się innymi dowodami obserwowalnymi w przyrodzie, siedzi w domu przed kompem i myśli że wszystkie rozumy pozjadał, to ostatecznie jak mu z roku na rok coraz bardziej będzie pot po dupie spływał, może to go przekona (choć i tak wątpię)...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie "było" powyżej 30 stopni,

Nie "było" powyżej 30 stopni, tylko ZDARZAŁO SIĘ powyżej 30 stopni i jak się już ZDARZYŁO, to trwało do kilku dni, a nie całe tygodnie z dwu-trzydniowymi przerwami. Kilkumiesięcznych okresów bez deszczu też nie było! 
Poza tym... Jakie by nie wziąć wykresy średniej rocznej temperatury w Polsce, na świecie czy w Europie, z jakichkolwiek portali pogodowych czy związanych w jakikolwiek sposób z tematyką pogodową, to wszystkie wyglądają mniej więcej podobnie:

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj