Fale upałów nękają mieszkańców Europy i Azji

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

W wielu regionach Europy i Azji trwa wyjątkowo gorące lato. W Iraku, Iranie, Libanie, Syrii i Turcji temperatury czasem przekraczają 50 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura utrzyma się też w najbliższych tygodniach. W ten weekend w Polsce może paść absolutny rekord temperatury gdyż spodziewane jest nawet 40 stopni w cieniu.

 

Szczególnie poważna sytuacja jest w Japonii. Tam we wtorek ponad 1000 osób trafiło do szpitali z objawami udaru cieplnego z czego 2 osoby zmarły. Służby meteorologiczne Japonii poinformowały, że temperatury w centralnej części Tokio osiągnęły 35 stopni przez 5 dni z rzędu. To pierwszy taki przypadek, odkąd zaczęto gromadzić takie dane. Temperatura przekroczyła w Japonii 35 stopni w 174 928 punktach obserwacyjnych w całym kraju. Najwyższa temperatura, 38,5 stopni została zarejestrowana w mieście Tatebayashi w prefekturze Gunma na północ od Tokio.

Źródło: twitter

Na Bliskim Wschodzie jest dużo cieplej. Temperatura w Iranie wzrosła 67,8 do stopni Celsjusza, a według niektórych źródeł nawet do 72 stopni, co byłoby zupełnym rekordem świata. Obecnie najwyższa temperatura to około 71 stopni Celsjusza i zaobserwowano ją w lipcu 2003 roku w Arabii Saudyjskiej.

Źródło: twitter

Bardzo upalnie jest też w Iraku, gdzie słupek rtęci w termometrze przekroczył 50 stopni. Iracki rząd na czas ekstremalnych upałów wprowadził dni wolne od pracy. Ludzie są zachęcani do pozostawania w domach, najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. Mimo to dochodzi do licznych zasłabnięć na skutek przegrzania organizmu.

 

W Polsce nadchodzi z pewnością najcieplejszy weekend w roku. Na Dolnym Śląsku w sobotę może być nawet 40 stopni Celsjusza. Nie można wykluczyć, że padnie rekord polski wynoszący 40,2 stopni, do czego doszło w lipcu 1921 roku. Niestety oprócz upału, na skutek konwekcji, może tez dojść do licznych i gwałtownych burz, a nawet trąb powietrznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZGG

Czego sie czepiacie. Ja

Czego sie czepiacie. Ja dopiero co zaczynam żyć tym ciepełkiem.Za kilkanaście dni się skończy i zapanuje syberyjska normalność. Jak byłóem W Ikitos to tam poprzedniego dnia  było tylko +30C, to wszyscy się poubierali. Tam mawiają że najlepiej jak jest +37-_42 jak więcej to już a za gorąco.  I nkt tam nie umiera od upałów. Wszyscy są tylko lekko wilgotni. Z nikogo pot nie kapie ciurkiem. Ja byłem tym jedynym z którego ciekło. Ale po tygodniu już było mi dobrze. I na upały  nie narzekałem. Na mego promotora nietety tak.

Portret użytkownika klrmf

A propos chemtraili wschodnia

A propos chemtraili wschodnia część lubelskiego od dłuższego czasu jest mało pryskana, pewnie upały powodują szybkie zanikanie tych oprysków i im się nie opłaca marnować beczułek z trupimi czaszkami. Pozdowienia dla pilotów, wiedźcie, że my z dołu patrzymy na was jak na bandę świrów, bo wytłumaczenia dla was nie ma.

Portret użytkownika Bounty

Witam! Odnośnie Chemitrails

Witam! Odnośnie Chemitrails do dziś około godz. 10.00 widziałem "pięknie" baraszkujące samoloty ciągnące smugi. Latały we wszystkich kierunkach i to w parach ! Po godzinie zawisła na niebie szachownica. Mieszkam w południowej części woj. Lubuskiego.  Tak więc chyba część pilotów wróciła z urlopu. Pozdrawiam!

Portret użytkownika obserwator9

Witam. Mam pytanie do

Witam.
Mam pytanie do zwolenników i przeciwników Chemitrals.
Czemu od miesiąca nie widać na niebie kratownicy ze smug za samolotami.
Wcześniej codziennie rano takie smugi były.
Czyżby samoloty przestały latać ;)) ,a może mają inne paliwo ???

Portret użytkownika MARGO

"...Czemu od miesiąca nie

"...Czemu od miesiąca nie widać na niebie kratownicy ze smug za samolotami..."
____________________________________
Gdybyś Przyjacielu - obserwator9 - przemył oczka czystą, żywą wodą, może... dotarłaby ona do Twojego mózgu i pobudziła ośrodki wzrokowe tak, by ujrzały...  na prawdę to. co zadziewa się nad naszymi głowami...
Szkoda, ze dałeś się nabrać na kilka szekli... ale... to Twój wybór...

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika obserwator9

Witam . Od kilku lat

Witam .
Od kilku lat obserwuję niebo ,zainteresowałem się problemem Chemitrals.
Kiedyś niebo było niebieskie , z typowymi chmurkami. 
Teraz bardzo często jest pokratowane przez samoloty , a następnie 
w ciągu kilku godzin jest pogorszenie pogody.
Prawie wierzę w chemitrals ,ale ostatnio nie ma smug , i jest piękna pogoda. Jak to można wytłumaczyć ???Mieszkam na śląsku.
Jak będzie kratownica to wam napiszę ,że pogoda się pogorszy !!!

Strony

Skomentuj