Dwa cyklony zaatakowały jednocześnie Europę i Amerykę Północną

Kategorie: 

Źródło: MeteoSat

Wszystkie media w Europie ekscytują się huraganem Ksawery, który spowodował 8 ofiar śmiertelnych, z czego 5 w Polsce. Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku również zaatakował cyklon, tylko arktyczny i w jego wyniku zginęło przynajmniej 10 osób.

 

W USA zaatakował podobny do Ksawerego cyklon, który wtłoczył tam potężne ilości arktycznego powietrza. Skutkiem tego w niektórych miejscach temperatura spadła nawet do -30 stopni Celsjusza. Chłód zaatakował od Teksasu do Ohio, ale najbardziej dotknięte zostały trzy stany, Oklahoma, Arkansas i Tennessee. Wprowadzono tam nawet stan wyjątkowy. Podobnie jak w Europie tak w Ameryce skutkiem cyklonu był silny wiatr i towarzyszące mu opady śniegu. I tak samo powszechnym problemem stały się przerwy w dostawach prądu.

Jak widać na poniższym zdjęciu satelitarnym z wczoraj, chmury nad Europą ułożyły się w klasyczną spiralę charakterystyczną dla huraganów atlantyckich. My na powierzchni odczuwaliśmy to jako bardzo silny wiatr, ale kiedy tak wiało chmury kształtowały się w spiralę. Mogliśmy obserwować ten proces od dołu. Co jednak powoduje tak gwałtowne zjawiska pogodowe na naszych szerokościach geograficznych?

Ziemska nauka nie jest jeszcze na poziomie, który umożliwiłby zrozumienie procesów kształtujących pogodę. Ekstremalne zjawiska, których świadkiem byliśmy w ostatnich dniach to widoczny efekt zmian zachodzących w atmosferze. Bez wątpienia nastąpiło jakieś zaburzenie cyrkulacji i trwa to już od jakiegoś czasu. Głównym podejrzanym takich zmian jest prąd zatokowy, Golfsztrom, którego anomalie temperaturowe wykryto niedawno.

 

Prądy morskie są termicznie połączone z prądami strumieniowymi w atmosferze. W pewien sposób kształtują się nawzajem. Jeśli następuje zaburzenie układu zależności może dochodzić do gwałtownych turbulencji atmosferycznych, które potem spadają na nas w formie huraganów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ben

DO KOSTKI PRZECZYTAJ ZŁAMASIE

DO KOSTKI
PRZECZYTAJ ZŁAMASIE CO CI WKLEIŁEM JESTEŚ PRÓZNY I MASZ KŁOPOTY Z ZROZUMIENIEM TEKSTU PISANEGO I JEGO INTERPRETACJĄ

2.Stratosfera-druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej, położona nad troposferą, a pod mezosferą.Zaczyna się od wysokości ok. 10-20 km nad powierzchnią Ziemi, a kończy na wysokości ok. 45-55
PRZECZYTAJ JESZCZE CIŚ O TROPOSFERZE
 
1.Troposfera– jest najniższą i najcieńszą warstwą atmosfery, stanowi ok. 80% jej całkowitej masy. Górna jej granica zmienia się w zależności od pory roku i od szerokości geograficznej. Nad biegunami sięga ona do 7 km w zimie i do 9 km w lecie. W umiarkowanych szerokościach geograficznych od 10 km w zimie do 13 km w lecie. Nad równikiem zasięg troposfery waha się od 15 do 18 km przez cały rok.
I TEN TWÓJ BEŁKOT

Portret użytkownika Kostek

Bo ci żyłka pęknie ofiaro

Bo ci żyłka pęknie ofiaro losu Smile Przestań toczyć pianę. Masz wściekliznę ?
 
Uczepiłes się jednego fragmentu z wiki że Stratosfera zaczyna się od 10 - 20 km. To nie jest źle napiane tylko ty nie potrafisz tego interpretować. A prawda jest taka że Stratosfera zaczyna sie od 15 km, kapujesz to, czy mam ci to przeliterować ?
 
Drugiej częsci też nie potrafisz prawidłowo zinterpretować, więc ci pomogę:
cyt:
"W umiarkowanych szerokościach geograficznych od 10 km w zimie do 13 km w lecie."
Wiesz gdzie to jest?
cyt:
"Nad równikiem zasięg troposfery waha się od 15 do 18 km przez cały rok."
Wiesz gdzie jest równik ?
 
PS. A ZŁAMASEM to sam jesteś!

Portret użytkownika ben

KOSTUŚ DALEJ TWIERDZE ŻE NIE

KOSTUŚ DALEJ TWIERDZE ŻE NIE ROZUMIESZ SLOWA PISANEGO  JETEŚ MIESZAŃCEM PIERWOTNIAKA I TROLLA ODPORNY NA WIEDZE I TRUDNY DO ZA--B----A.WIEM GDZIE JEST RÓWNIK ! JESTEŚ TYLE WART JAK WIDZĄ CIĘ INNI.
---------
Wpis został wymoderowany.
ben - zagalopowałeś się, koniec tej dyskusji.
Kostek - nie odpisuj już.
 
Moderator.

Portret użytkownika ben

DO KOSTKI PRZECZYTAJ ZŁAMASIE

DO KOSTKI
PRZECZYTAJ ZŁAMASIE CO CI WKLEIŁEM JESTEŚ PRÓZNY I MASZ KŁOPOTY Z ZROZUMIENIEM TEKSTU PISANEGO I JEGO INTERPRETACJĄ

2.Stratosfera-druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej, położona nad troposferą, a pod mezosferą.Zaczyna się od wysokości ok. 10-20 km nad powierzchnią Ziemi, a kończy na wysokości ok. 45-55
PRZECZYTAJ JESZCZE CIŚ O TROPOSFERZE
 
1.Troposfera– jest najniższą i najcieńszą warstwą atmosfery, stanowi ok. 80% jej całkowitej masy. Górna jej granica zmienia się w zależności od pory roku i od szerokości geograficznej. Nad biegunami sięga ona do 7 km w zimie i do 9 km w lecie. W umiarkowanych szerokościach geograficznych od 10 km w zimie do 13 km w lecie. Nad równikiem zasięg troposfery waha się od 15 do 18 km przez cały rok.
I TEN TWÓJ BEŁKOT

Portret użytkownika ben

Kostek nie przeczę że

Kostek nie przeczę że skopiowalem i wkleiłem bo szkoda czasu na ciebie tobie by napluto w twarz a ty byś powiedział że pada .Co do f16 i mig to dałem pod twą rozwage że takie loty są .odnośnie twego obskurnego jęzora to tobie brakuje argumentow motasz się wystawiłeś ten swój teleskop pstrykasz zdjęcia samolocików i na tym kończy się twa kariera wielkiego kostk znikąd.A gdzie twój kolega po fachu JUSZENKA TAK  SOBIE DOBRZE ROBILIŚCIE NIE BRAK WAM TEGO
BYŁEŚ JESTEŚ I BĘDZIESZ ŚLEPY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!JAK  MÓWIĄ ŚLEPCZE DOKĄD ZMIERZASZ
Czytaj z zrozumieniem !!! baranie
Zrobiłeś kopiuj/wklei tekstu z wiki i na tym zakończyła się twoja "wiedza". Stratosfera to warstwa atmosfery powyżej Troposfery, a ta dochodzi do wysokości ok. 1
 
 
1.Troposfera– jest najniższą i najcieńszą warstwą atmosfery, stanowi ok. 80% jej całkowitej masy. Górna jej granica zmienia się w zależności od pory roku i od szerokości geograficznej. Nad biegunami sięga ona do 7 km w zimie i do 9 km w lecie. W umiarkowanych szerokościach geograficznych od 10 km w zimie do 13 km w lecie. Nad równikiem zasięg troposfery waha się od 15 do 18 km przez cały rok.Charakterystyczną cechą tej warstwy jest ciągły spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości, przeciętnie 0,6 °C na 100 m

2.Stratosfera-druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej, położona nad troposferą, a pod mezosferą.Zaczyna się od wysokości ok. 10-20 km nad powierzchnią Ziemi, a kończy na wysokości ok. 45-55 km. W dolnej części stratosfery panuje prawie stała temperatura powietrza, począwszy od wysokości 30-50 km temperatura rośnie wraz ze wzrostem wysokości. Temperatura w górnej części wzrasta do 15 stopni Celsjusza. W niej znajduje się warstwa ozonowa, która odpowiada za filtrowanie promieni ultrafioletowych docierających do Ziemi ze Słońca.

4.Termosfera - warstwa atmosfery ziemskiej na wysokości ok. 500-600 km, położona nad mezosferą i pod egzosferą; w termosferze temperatura wzrasta wraz z wysokością do 1500-2000K w górnej granicy wskutek pochłaniania nadfioletowej części widma promieniowania słonecznego; głównym składnikiem termosfery jest tlen atomowy.

5.W najwyższych par­tiach termosfery - określanych mianem egzosfery - cząsteczki występują tak bardzo rzadko, że atmosfera niepostrzeżenie przechodzi w prze­strzeń kosmiczną.

 

Portret użytkownika Kostek

Czy ty nadal nie rozumiesz że

Czy ty nadal nie rozumiesz że Stratosfera jest połozona nad Troposferą, ale nie tak jak tam jest napisane (ok. 10-20km). Te 10 km to jest nadal Troposfera.
Na wysokości 20 km to już jest Stratosfera, ale na takich wysokościach nie latają samoloty.
 
Zresztą, gościu albo jesteś ślepy albo zwyczajnie udajesz głupca.... odpal sobie FR24 i zobacz na jakich wysokościach latają samoloty. Czasami można spotkać duże odrzutowce na wysokości FL400, i to jest praktycznie max. Powyżej FL400 można spotkać jedynie małe biznesowe samoloty.
 
A tak przy okazji, doskonale widać z opsiu poszczególnych warstw atmosfery, jakie warunki panują w Troposferze i widać jak mogą one być zmienne, nawet co 100m. Więc który chemoludek ma odwagę jeszcze twierdzić że warunki na tych wysokościach są takie same i nie mogą się zmieniać co kilkadziesiąt metrów? To jest właśnie głównym powodem na powstawanie i zanikanie smug kondensacyjnych. Przez te właśnie zmienne warunki smugi mogą zanikać i pojawiać się (chemoludkowe spray on/off).
 
Ciekawe, czym będą robić tą gwoinżynierię Smile Pewnie wykorzystają drony Smile hehehe

Portret użytkownika Kostek

I widzisz, nawet podałeś

I widzisz, nawet podałeś strony gdzie wyraźnie jest napisane od jakiej wysokości zaczyna się Stratosfera, więc sam się lepiej doucz. Stratosfera zaczyna się od 15 km (ja napisałem od 18), ale przyjmuje się że od 15-20 km, więc to co napisałem jest prawdą. Natomiast prawdą nie jest to co zostało wymyślone przez was że stratosfera zaczyna się od 10 km.
Obecnie ruch lotniczy odbywa się do 13 km, czasami jednak małe maszyny typu BizJet wychodza wyżej, ale to nadal jest Troposfera.
 
Sam masz braki, więc sobie odpuść pouczanie mnie.

Portret użytkownika Kostek

A co jest zrzucane i przez

A co jest zrzucane i przez kogo, bo jakoś w tym materiale opowiedzianym przez jakiegoś jaskiniowca nie jest wyjaśnione ?
Co ma wspólnego zasiewanie chmur (o którym jest wspomniane) i migawki pokazujące samoloty pasażerskie na wysokości przelotowej, a także urywki przedstawiające linię lotniczą WizzAir oraz LOT na lotnisku ?

Portret użytkownika excar

Kostuś ufoludku! już wiemy że

Kostuś ufoludku! już wiemy że będziesz ostatni co uwierzy
Może gdybyś trochę więcej doczytał o tym jak ten świat jest skonstruowany a w szczególności EU że jest to twór od początku inspirowany przez koncerny chemiczno farmaceutyczne(te same co wstrzykiwały ludziom w obozach w czasie IIwojny różne świństwa z nalepkami np. Bayer).Że tę unie zrobili ci sami ludzie tego gościa z wąsikiem ,pospiesznie przedterminowo wypuszczani z więzień po procesie norymberskim i szybciutko im te paroletnie czy nawet paromiesięczne wyroki wynagrodzono stanowiskami w radach nadzorczych podzielonego IG Farben. I tak z pozycji ogromnych pieniędzy kontynuowali swoje dzieło ale już nie pod znakiem swastyki(zresztą skradzionym nam słowianom) ale już europejską flagą .To oni dalej wstrzykują te świństwa ludziom tylko teraz jako szczepionki czy chemioterapie. I ty kolego myślisz że owi "miłosierni dobroczyńcy" ludzkości dla pomnożenia swoich zysków o biliony euro i dolarów nie posuną się do kolejnego skur...syństwa? .Poproś  o prezent na gwiazkę w postaci wagi i zważ sobie głowę......bez urazy

Portret użytkownika Kostek

Sam korzystasz z

Sam korzystasz z dobrodziejstw współczesnego świata i sam im napychasz kieszenie, więc pouczać to sobie możesz swoich kolegów od kieliszka.
 
Odstaw wszystko co daje cywilizacja i będziesz mógł się nazwać "wolnym".
 
A jak ci nie pasuje to wyjdź na ulice i zacznij protestować. Nie zrobisz tego bo jesteś zwyczajnie tchórzem jak cała ta wasza banda od spisków.... dużo szczekacie a dupy nie ruszycie sprzed komputera. Taka jest wasza odwaga.

Strony

Skomentuj