Fala bezprecedensowych upałów opanowała Europę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Od kilku dni w całej Europie trwa fala bardzo niebezpiecznej pogody. Upały, które nękają większą część kontynentu mogą doprowadzić do śmierci tysięcy ludzi.

 

W stolicy Francji, Paryżu, zanotowano we środę 39,7 stopni Celsjusza. Poprzednio tak wysoka temperatura wystąpiła tam w 1947 roku. W wielu miejscach słupek rtęci przekroczył 40 stopni. Gdy 12 lat temu doszło do takiej fali upałów w samej tylko Francji zmarło 23 tysiące osób, przeważnie starszych.

 

Upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób z chorobami krążenia. Należy pamiętać, aby pić więcej płynów i nie koniecznie wodę, ponieważ organizm nie trawi jej tylko wypompowuje jako pot. To bardzo obciąża serce. Należy pamiętać, aby starać się pić napoje słodzone, wtedy serce ma nieco lżej bo nie musi przepompowywać jałowo wody.

 

Oczywiście największe upały są na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii i w Portugalii w wielu miejscach były nawet 44 stopnie w cieniu. Dla miast doświadczających takiego ekstremalnego ciepła wystosowano ostrzeżenia najwyższego, czerwonego poziomu. Podobnie upalna pogoda doskwierała przez kilka dni mieszkańcom Wysp Brytyjskich.

Upał cały czas rozprzestrzenia się nad Europą i zaczyna docierać do nas na wschód. Na Dolnym Śląsku w niedzielę ma być aż 37 stopni Celsjusza. Nasz IMGW również ogłosił ostrzeżenie przed upałami, podniesiono też alert. Nie można wykluczyć tego, że w najbliższych dniach padnie rekord temperatury w Polsce. Obecny wynosi 40,2 stopnia i został zarejestrowany w miejscowości Proszków 29 lipca 1921 roku.
 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Impuls

admin napisał:Upały, które

admin wrote:
Upały, które nękają większą część kontynentu mogą doprowadzić do śmierci tysięcy ludzi.

Mróz może doprowadzić do śmierci tysięcy ludzi, bo bezdomni zamarzają z wychłodzenia....
Deszcz może doprowadzić do powodzi...
 
Tylko upałów się uczepili i za każdym razem jest z tego nadmuchiwana sensacja. Admin, upały były i będą, 35 stopni to nie jest super dużo, nie będzie odrazu apokalipsy i trupów na ulicy !
Co byście powiedzieli jakby naprawdę było po np. 46 stopni (W Polsce) ?

Kiedyś ZXCVBNM

 

Portret użytkownika Foxtrot

Ciśnienie atmosferyczne

Ciśnienie atmosferyczne obniża się, a temperatura powietrza wzrasta i rozpoczynają się tzw. „upały”, i nie ma nic w tym nadzwyczajnego, ponieważ z punktu widzenia klimatologii jesteśmy w najcieplejszej porze roku. Już wczoraj w szerokim pasie dzielnic zachodnich temperatura przekroczyła trzydzieści stopni, najwyższą jej wartość maksymalną zarejestrowano w Słubicach – 32,5 ºC, 30 stopni lub nieco powyżej było w Gorzowie Wielkopolskim, Kołobrzegu, Legnicy. Lesznie, Opolu, Pile, Szczecinie i Wrocławiu. Dzisiaj nastąpuje dalszy jej wzrost o parę stopni i w całym kraju prognozowana jest temperatura 30 stopni lub wyższa, najcieplej będzie na środkowym zachodzie – 36 stopni, a w niedzielę w tym samym miejscu 37 stopni. Spowodowane to będzie napływem z południa gorącego i suchego powietrza pochodzenia zwrotnikowego w obszarze pomiędzy wspomnianym wyżem i bruzdą niskiego ciśnienia utrzymującą się nad Europą zachodnią. Głównym układem barycznym blokującym jej ruch w kierunku wschodnim, nadal pozostaje klin w polu geopotencjału, rozciągający się od Algierii poprzez Jutlandię i dalej na północny zachód aż po Grenlandię. Zmiana jego położenia następować będzie powoli już od jutra, kiedy to jego oś będzie się „kładła” w kierunku wschodnim, co wpłynie na zmianę przepływu powietrza z południowego na południowo zachodni, przynoszącego stopniowe obniżenie temperatury, postępujące od północnego zachodu.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

W "internecie?... Głupi

W "internecie?... Głupi jesteś. Orbita Ziemi wokół Słońca jest orbitą eliptyczną dzięciole a nie kolistą. I to jest przyczyną pór roku.
Aphelium to ok 156,3 mln km a peryhelium to ok 146,8 mln km, a wiec jest ośle eliptyczna..
 Dodatkowo wahliwość tej orbity wynosi ok 5 000 km, w związku z czym nasz orbita zakreśla powierzchnię krzywą  sferyczną o przekroju rozciagniętej sinusoidy.
 Jakby tego było mało, w związku z zmienną grawitacji Ziemi oś obrotu Ziemi również ulega zmiennosci wychylenia, co równiez wpływa na pory roku.
W zalezności od tego, w którym połozeniu pomiędzy A i P następuje to odchylenie mamy mniej lub bardziej intensywne lata, lub zimy.
Tego palancie w Internecie nie znajdziesz.
 Jeśli chceswz się coś prawdziwego dowiedziec o Kosmosie zapytaj lepiej Angelusa...

Portret użytkownika syriues

I dlatego gdy  jest goraco

I dlatego gdy  jest goraco nalezy wszystkich wyslac na przymusowy urlop
Nie rozumiem w czym jest problem?
Zachciewa sie manipulacja strumieniami powietrznymi to sie teraz ma.I niech mi nikt nie mowi,ze jest to globalne ocieplenie
Jak sie manipuluje to sie potem dostaje

Strony

Skomentuj