Farmerzy UE zatruwają Bałtyk

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Morze Bałtyckie - przegrana lub dobre perspektywy? Temat ten stał się motywem przewodnim międzynarodowego seminarium zorganizowanego w Tallinie, gdzie eksperci ze Szwecji, Finlandii i Estonii omówili aktualny stan wód Morza Bałtyckiego, a także jego przyszłość, donosi estoński magazyn MK. Naukowcy szukają rozwiązań, aby ocalić jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie.

 

Według oficjalnych danych, pod względem zawartości substancji radioaktywnych, Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Badania naukowe wykazują, że w naszym morzu brakuje obecnie równowagi biologicznej i chemicznej. Trwałe zanieczyszczenia powodują odpady przemysłowe i komunalne. Dużą rolę w zanieczyszczaniu bałtyckich wód odgrywają statki. Z polskich i rosyjskich rzek co roku "wlewa" się do morza kilkaset tysięcy ton fosforu, azotu i metali ciężkich. Dlatego dziś czwarta część dna Morza Bałtyckiego, w sensie biologicznym, jest martwa.

Jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia są nawozy fosforowe, stosowane w rolnictwie. Na alarm biją naukowcy i ekolodzy. Za obecny stan odpowiada Unia Europejska. Ta sama Unia, która otrzymała Nagrodę Pokojowego Nobla. W ostatnich latach Norweski Komitet Noblowski przyznaje nagrodę m. in. za działalność ekologiczną, czy poprawę życia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata.  Chodzi o to, że europejscy rolnicy otrzymują ogromne dotacje z Unii Europejskiej. Według ekspertów, często przydzielone kwoty są tak wysokie, że bogaci duńscy, niemieccy farmerzy, ale także polscy rolnicy, nie mają czasu na tradycyjne metody uprawiania ziemi. Kupują i używają więcej nawozów. Tymi substancjami nasycone są wody Bałtyku, powodując zanieczyszczenie.

Eksperci, ekolodzy, naukowcy wskazują, że konieczna jest całkowita zmiana polityki rolnej w UE. W celu ratowania Bałtyku należy wykorzystywać i stosować wysoko wydajne technologie umożliwiające przetwarzanie i redukcję azotu oraz fosforu, a także stworzyć system naliczania kar finansowych dla największych trucicieli.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika syriues

No wlasnie.Woda I nikt sie

No wlasnie.Woda
I nikt sie tutaj nia nie interesuje.Jest najwazniejszym pierwiatkiem Ziemi.A my mamy jej za duzo i mozemy ja gwalcic innymi kwasami.Przeciez to jest chore a zeby 20 litrami spuszczac klocka do rur.Tak nie powinno byc i ja pomysle nad kiblem 21 wieku,bo to jest porazka ludzko0sci