Huragan Ksawery zagraża krajom w basenie Morza Bałtyckiego

Kategorie: 

Aktualne zdjęcie satelitarne - Źródło: MeteoEarth

Synoptycy ostrzegają, że zbliża się huragan. Niektórzy otwarcie odmawiają nazywania go orkanem, ponieważ spodziewana prędkość wiatru plasuje nadchodzący cyklon, jako huragan pierwszej lub drugiej kategorii.

 

Spodziewana prędkość wiatru ma być nieco mniejsza niż poprzedni cyklon, który zaatakował Europę w październiku, ale i tak będzie bardzo niebezpiecznie. Huragan zyskał imię Ksawery (Xavier) i nieuchronnie zbliża się do Morza Bałtyckiego.

 

Front pogodowy, jaki stworzył ten potężny niż jest tak ogromny, że silny wiatr będzie występował daleko na lądzie. Oczywiście najsilniejszy będzie na pełnym morzu i na wybrzeżu. Nad polskim Bałtykiem spodziewają się potężnego sztormu. Prędkość wiatru może dochodzić do 140 km/h, podczas gdy bardziej na południe Polski będzie to maksymalnie 70 do 80 km/h. To nadal bardzo silne porywy, dlatego trzeba się do tego przygotować usuwając przedmioty, które mogą zostać porwane i w konsekwencji zagrozić mieniu lub życiu innych osób.

Huragan Ksawery w czwartek 05 grudnia -  Źródło: MeteoEarth

Potężne wichury zgodnie z oczekiwaniami wyrządziły już spore zniszczenia w krajach skandynawskich. Są poważne utrudnienia komunikacyjne w Danii, Norwegii i Szwecji. Zawieszono kursowanie promów bałtyckich. Cyklon sprowadzi też opady deszczu i śniegu, które w połączeniu z silnym wiatrem powodują dodatkowe utrudnienia.

Huragan Ksawery w piątek 06 grudnia -  Źródło: MeteoEarth

W niektórych miejscach wybrzeża bałtyckiego może dojść do podtopień w wyniku zjawiska tak zwanej cofki. Dzieje się tak wtedy, gdy woda jest wtłaczana na ląd w miejscu ujścia rzek. Podobne zjawisko spowodowało zalanie Nowego Orleanu podczas trwania huraganu Katrina. Oczywiście huragan Ksawery nie jest burzą o tej skali co Katrina, ale zagrożenie powodzi ze strony morza jest jak najbardziej realne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MISTRZ MORFEUSZ

co za brednia ze sie rozpadla

co za brednia ze sie rozpadla jak przeleciala kolo slonca puzniej foty robiłem,przestana sie wypowiadac ludzie ktore nic niewiedza bo szkoda waszych palców.wsumie to mnie to wali zginiecie wszyscy po nowym roku a ja sie zakamufluje w swoim bunkrze i bede ogladał pornusy dokonca swiata i jeden dzien dluzej.

Portret użytkownika SurvivorMan

Takie zjawiska będą coraz

Takie zjawiska będą coraz częstsze... Mateczka Natura zaczyna kiwać palcem na degradację środowiska wywołaną ludzką głupotą! Ludzie teraz i tak twardo będą się bronić, że nie mają z tym nic wspólnego... Niestety... Z tą świadomością stopniowo będą wymierać w coraz większej ilości, aż w końcu wyginą jak dinozaury! To dopiero początek...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Cristof

Ja jestem z Bielska-B , o 3 w

Ja jestem z Bielska-B , o 3 w nocy nagle zerwał się bardzo silny wiatr i zaczął padać śnieg i wiedzie co ? zaczęło mocno strzelać piorunami , nigdy czegoś podobnego na oczy nie widziałem , a teraz mam czyste niebo i słońce świeci . 
Mnie to przeraża 

Viva Cristo Rey 

Strony

Skomentuj