Cyklon Dagmara pustoszy Skandynawię

Kategorie: 

Źródło: [Al Jazeera]

Ostatnie kilka dni przyniosło w rejon Morza Bałtyckiego bardzo silny wiatr. Na zdjęciach satelitarnych front pogodowy przypomina cyklon, nazwano go Dagmara. Po kilku dniach mocnego wiania pierwszym zauważalnym jego efektem jest pozbawienie elektryczności wielu tysięcy mieszkańców. Norwegowie twierdzą, że to był najsilniejszy wiatr od 30 lat.

 

W wielu momentach prędkość wiatru przekraczała 100 km/h. W krajach północnej Europy najbardziej siły żywiołu doświadczyły obszary w rejonie wybrzeża. Po Norwegach silny wiatr przyszedł do Szwecji. Stało się to praktycznie w wigilię Bożego Narodzenia, więc ważny dzień ze względu na mnogość podróży.

Efektem uderzenia sztormowej pogody były liczne wypadki drogowe, powalone drzewa. Sytuacja jeszcze pogorszyła się w ciągu następnych dni. W samym Sztokholmie siła wiatru sięgnęła 85 km/h.

 

Aktualnie cyklon przesunął się na Finlandię i Estonię. W krajach tych wystosowano ostrzeżenia dla mieszkańców i zasugerowano pozostawanie w domach aż do czasu ustania niebezpieczeństwa.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj