Rosja grozi rozmieszczeniem broni jądrowej na Bałtyku, jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w swoim kanale Telegram skomentował możliwe wejście Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

„Szwecja i Finlandia dyskutują o możliwości przystąpienia do NATO na poważnie. Sam sojusz jest gotowy przyjąć je dosłownie „od ręki". (…)Co to znaczy? Oznacza to, że Rosja będzie miała więcej oficjalnie zarejestrowanych przeciwników” -  powiedział na zakończenie Miedwiediew.

 

Według niego Rosja będzie musiała zareagować na rozszerzenie NATO. Zaznaczył, że wraz z wejściem Finlandii i Szwecji długość granic lądowych sojuszu z Rosją wzrośnie „ponad dwukrotnie”.

 

„Ile krajów w NATO – trzydzieści czy trzydzieści dwa, dla nas jako całości, nie jest tak ważne. Dwa mniej, dwa więcej – przy ich znaczeniu i liczbie ludności nie ma wielkiej różnicy. Inna sprawa, że jeśli Szwecja i Finlandia wejdą do NATO, długość lądu granice sojuszu z Federacją Rosyjską wzrosną ponad dwukrotnie. Oczywiście granice te będą musiały zostać wzmocnione. Trzeba będzie wzmocnić zgrupowanie sił lądowych i obrony przeciwlotniczej, rozmieścić znaczące siły morskie na wodach Zatoki Fińskiej. W tym przypadku nie możemy już mówić o jakimkolwiek niejądrowym statusie Morza Bałtyckiego” – mówi wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

 

Miedwiediew twierdzi, że „próby wciągnięcia” Finów i Szwedów do sojuszu miały miejsce jeszcze przed wojną na Ukrainie. Były prezydent Rosji uważa, że opinia publiczna w Finlandii i Szwecji w sprawie NATO jest „mniej więcej podzielona na pół”.

 

Dopiero po rozpoczęciu wojny na Ukrainie większość Finów po raz pierwszy opowiedziała się za przystąpieniem do NATO. Według sondaży poparcie dla członkostwa w sojuszu waha się od 61% do prawie 70%. Ponadto 84% Finów postrzega Rosję jako poważne zagrożenie militarne.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt