Poziom Morza Bałtyckiego wzrośnie krytycznie, wiele domów pójdzie pod wodę. Spodziewana jest seria katastrofalnych powodzi!

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Eksperci reprezentujący Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej stwierdzili, że w stosunkowo niedalekiej przyszłości w Europie nastąpi seria katastrofalnych powodzi. Jednocześnie około pięć milionów ludzi może pozostać bez mieszkań, ponieważ poziom Morza Bałtyckiego i Morza Północnego wzrośnie krytycznie, w wyniku czego wiele domów pójdzie pod wodę.

 

Naukowcy sugerują, że do roku 2100 w Europie może dojść do kolejnych katastrofalnych powodzi, takich jak te, które występują tylko raz w ciągu jednego roku. Tego rodzaju powodzie są uważane za jedną z najbardziej znaczących i niebezpiecznych konsekwencji obserwowanego dotychczas ocieplenia klimatu, podaje portal Segodnja.

Jeżeli zmiany klimatyczne wystąpią w tempie zbliżonym do obecnego, około pięciu milionów Europejczyków będzie zagrożonych powodzią każdego roku. Pierwszymi, którzy ucierpią, są Belgowie, Brytyjczycy, Niemcy, Duńczycy, Holendrzy, Norwegowie i Francuzi, a potem przyjdzie czas na Irlandię, Łotwę, Litwę, Polskę i Estonię. Zakłada się, że wyniszczające powodzie nie zagrażają krajom Europy Południowej, takim jak Portugalia.

 

Należy zauważyć, że nie jest to pierwsze badanie, którego autorzy doszli do wniosku, że pod koniec stulecia podniesienie się poziomu morza spowoduje ogromne problemy. Wcześniej wielu naukowców przewidziało już, że niektóre miasta rosyjskie, europejskie i północnoamerykańskie znajdą się pod wodą. Podobne procesy już zachodzą - na przykład ponad siedemdziesiąt lat temu niektóre Wyspy Salomona zniknęły z powierzchni Ziemi, skrywając się pod wodą. Do tej pory zdarzyło się to z pięcioma wyspami, ale oczekuje się, że podobny los wkrótce czeka jeszcze sześć kolejnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika ronin

plynie sobie statek po

plynie sobie statek po oceanie wszedzie cholernie gleboko i nagle nasrodku buch trafil na zatopiona wyspe ktora znajduje sie tuz pod powierzchnia oceanu. i rozbitkowie stoja/siedza pozniej na srodku oceanu. dobry scenariusz na film.

Portret użytkownika alojzy

Oj, muszę wszystkich

Oj, muszę wszystkich przeprosić: to przeze mnie to całe zamieszanie. Już od 12 lat wybieram się nad Bałtyk i nic z tego nie wychodzi, a skoro "alojzy nie przyszedł nad morze - to morze przyjdzie do alojzego". Jeszcze raz przepraszam za przyszłe podtopienia.

Strony

Skomentuj