W Amazonii opisano nowy gatunek drzewa o rekordowych liściach wielkości człowieka

Kategorie: 

Źródło: INPA

Naukowcy odkryli nowy gatunek drzew, które mają ogromne liście wielkości człowieka. W brazylijskim Narodowym Instytucie badań Amazonii (INPA) w mieście Manaus wystawiono gigantyczne suszone liście. Od dziesięcioleci są lokalną atrakcją. Jednak rodzaj drzewa, do którego należą te liście, aż do tej pory pozostawał tajemnicą.

 

Naukowcy stwierdzili, że to drzewo należy do gatunku Coccoloba, rodzaju roślin kwiatowych, które rosną w tropikalnych lasach Ameryki Północnej i Południowej. Botanicy INPA po raz pierwszy odkryli te gigantyczne liście w 1982 roku, podczas badania dorzecza Madeiry w brazylijskiej Amazonii.

 

Podczas kolejnych wypraw w latach 80-tych, odkryto więcej tych roślin, ale w tym czasie eksperci nie byli w stanie dokładnie określić gatunku. Poszczególne drzewa nie nosiły wówczas żadnych kwiatów ani owoców, które są konieczne do opisania rodzaju rośliny, a ich liście były zbyt duże, aby zabrać je do badań. Naukowcy zrobili tylko notatki i zdjęcia. W 1993 roku botanikom udało się w końcu zebrać dwa duże liście z drzewa w stanie Rondonia, które następnie przygotowano do publicznego wystawienia w instytucie INPA.

 

Ponad dziesięć lat później, w 2005 roku, wreszcie udało się zebrać kilka nasion i wyblakłych kwiatów z tego drzewa. Ponownie, materiał ten nie był wystarczający, aby opisać tą roślinę. Dlatego zasiano nasiona w kampusie INPA, wyhodowano sadzonki i uzbrojono się w cierpliwość, która opłaciła się 13 lat później. 

 

W 2018 r. Jedno z posadzonych drzew rozkwitło i wydało owoce, w końcu dając materiał botaniczny potrzebny do opisania tego nowego gatunku. Nazwali go Coccoloba gigantifolia. Naukowcy, którzy się tym zajęli poinformowali o tym w artykule opublikowanym w czasopiśmie Acta Amazonica, 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj