Samce ropuch z Brazylii mogą być najmniejszymi kręgowcami na świecie

Kategorie: 

Brachycephalus pulex/ Renato Gaiga

Czy ropucha siodłowa Brachycephalus pulex z Brazylii jest najmniejszym kręgowcem na świecie? To pytanie, które od dawna intryguje naukowców i miłośników małych stworzeń. Znalezienie odpowiedzi nie było łatwe, ale najnowsze badania przynoszą fascynujące wnioski.

 

Ropucha siodłowa Brachycephalus pulex, nazywana również żabą pchłą mimo, że jest ropuchą, pierwszy raz została opisana przez naukowców w 2011 roku. Zamieszkuje ona jedynie dwa zalesione wzgórza w południowej Bahii w Brazylii. Od momentu odkrycia, zainteresowanie tym gatunkiem nie słabło, głównie ze względu na jego niezwykle małe rozmiary. Samce tego gatunku są tak małe, że dwa z nich mogą zmieścić się obok siebie na paznokciu małego palca.

 

W najnowszym badaniu opublikowanym w "Zoologica Scripta", naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Santa Cruz pod kierunkiem Mirco Solé dokonali pomiarów długości ciała 46 ropuch siodłowych, potwierdzając ich dojrzałość i płeć poprzez badanie gonad oraz sprawdzając obecność strun głosowych w gardle, co jest cechą charakterystyczną samców. Wyniki pokazały, że średnia długość samców wynosi nieco ponad 7 milimetrów, co czyni je mniejszymi od samców Paedophryne amauensis, żaby z Papui-Nowej Gwinei, która była dotąd uznawana za najmniejszego płaza i kręgowca.

 

Najmniejszy zbadany okaz mierzył jedynie 6,45 milimetra długości, co jest o około 30% mniejsze niż jakikolwiek dorosły samiec żaby, jakiego do tej pory obserwowano. Taka skala wielkości sprawia, że u tych niewielkich żab rozwijają się niezwykłe cechy anatomiczne, takie jak brak palców czy niedorozwinięte uszy, przez co nie są w stanie słyszeć śpiewu własnych partnerów.

 

Choć samce Brachycephalus pulex są mniejsze od znanych osobników Paedophryne amauensis, dane dotyczące samic tego ostatniego gatunku są ograniczone. W związku z tym naukowcy porównali rozmiary samic Brachycephalus pulex z następnym najmniejszym gatunkiem, P. verrucosa, stwierdzając ponownie, że Brachycephalus pulex są mniejsze. Badacze zbadali również dojrzałość płazów poprzez analizę ich gonad, potwierdzając, że badane osobniki były dorosłe.

Źródło: Paedophryne amauensis UNIWERSYTET STANOWY LOUISIANA

Brachycephalus pulex może zostać okrzyknięty najmniejszym płazem i kręgowcem na świecie, depcząc po piętach gatunkom z rodzaju Paedophryne z Papui-Nowej Gwinei. Te odkrycia nie tylko rzucają nowe światło na zrozumienie różnorodności biologicznej, ale także podkreślają, jak wiele tajemnic kryje w sobie nasza planeta, czekając na odkrycie przez ciekawych świata naukowców.

 

Ocena: 

Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj