Kategorie:
Na tajemniczej i egzotycznej wyspie Borneo, położonej w głębi Azji Południowo-Wschodniej, naukowcy dokonali odkrycia, które z pewnością zasługuje na miejsce w annałach botaniki. Niezwykła roślina, nowo odkryty gatunek palmy o nazwie Pinanga subterranea, została znaleziona kwitnąca i owocująca pod powierzchnią ziemi. Takie odkrycie to prawdziwa rzadkość, której doświadczyli naukowcy, badając ten tropikalny raj.
Znana lokalnym mieszkańcom wyspy Borneo z jaskrawoczerwonych owoców, które stanowią dla nich smakowity przysmak, Pinanga subterranea nie była jednak do niedawna uznawana przez naukę. Dr Paul Chai pierwszy odkrył tę palmę na wyspie Sarawak w 1997 roku, a po upływie dwóch dekad Agusti Randi natknął się na owoce i resztki rośliny w lesie, które zostały zmiażdżone przez zwierzęta i wykopane przez dziki.
Porównując Pinanga subterranea z innymi gatunkami palm, Agusti Randi musiał zająć się dokładnym badaniem różnic i podobieństw. W rodzaju Pinanga występuje bowiem aż 140 gatunków palm, a ich największa różnorodność koncentruje się na wyspie Borneo. Prace naukowców pozwoliły ustalić, że nowo odkryty gatunek jest rzeczywiście niepowtarzalny i różni się od pozostałych członków rodziny palmowatych.
To unikalne odkrycie wzbudziło duże zainteresowanie wśród naukowców. Dr Benedikt Kuhnheuser z Królewskich Ogrodów Botanicznych (RBG) Kew zauważył, że jest to wyjątkowe zjawisko, które pozwoli na lepsze zrozumienie geoflory - procesów kwitnienia i owocowania roślin pod powierzchnią ziemi. Dotychczas takie fenomeny były znane tylko u niektórych gatunków storczyków.
Geokarpia i geoflora - terminy oznaczające procesy owocowania i kwitnienia roślin pod ziemią - to zjawiska niezwykle rzadko spotykane w świecie roślin. Dotychczas zaledwie 171 gatunków roślin było zdolnych do produkcji owoców i kwiatów w tak niezwykłych warunkach. Dobrze znanym przykładem może być orzeszek ziemny, którego owoce rozwijają się pod ziemią po kwitnieniu nad ziemią. Jednak adaptacje tego typu nie były dotychczas znane u palm.
Odkrycie Pinanga subterranea stawia przed naukowcami wiele niewiadomych. Jak zapylanie odbywa się pod ziemią? Jak ewoluowały te niesamowite procesy? Czy możemy spodziewać się więcej niespodzianek ze strony palm? Dr William Baker, starszy dyrektor badania Tree of Life w RBG Kew, który przez 30 lat badał palmy, jest ciągle zdumiony ich niesamowitą różnorodnością. Odkrycie Pinanga subterranea otwiera nowe horyzonty dla zrozumienia świata roślin i zachęca do kontynuowania badań w tej fascynującej dziedzinie.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj