Naukowcy odkryli nowy gatunek roślin, które żywią się metalami

Kategorie: 

Foto: Edwino Fernando
Na filipińskiej wyspie Luzon uczeni odkryli nowy gatunek roślin, który posiada zdolność wchłaniania ogromnych ilości metali ciężkich. Gatunek ten otrzymał nazwę Rinorea niccolifera.

 

Rośliny zostały odkryte przez zespół naukowców z Uniwersytetu Filipińskiego (UP), któremu przewodził profesor Edwino Fernando. Rinorea niccolifera posiada zdolność do absorbowania niklu w ilości do 18 tysięcy ppm - jest to nawet tysiąc razy więcej niż w przypadku większości roślin.

 

Jak dowiadujemy się od odkrywców, zdolność do akumulowania wielkich ilości niklu jest bardzo rzadkim zjawiskiem. Na całym świecie zidentyfikowano dotychczas około 450 gatunków tego typu roślin. Rinorea niccolifera została odkryta w zachodniej części wyspy Luzon, gdzie gleba jest bogata w metale ciężkie.

 

Rośliny posiadające niezwykłą zdolność do wchłaniania ogromnych ilości metali ciężkich mogą zostać wykorzystane do fitoremediacji i fitoekstrakcji. Pierwszy termin odnosi się do oczyszczania środowiska z zanieczyszczeń, drugi natomiast oznacza wydobywanie metali ciężkich z gleby.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/odkryto-nowy-gatunek-roslin-pochlaniajacy-ogromne-ilosci-metali-ciezkich

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Mała Mi

No dobrze, ale jak zostaną

No dobrze, ale jak zostaną zutylizowane rośliny, które będą wykorzystane do tych fitoekstrakcji i fitoremediacji? Przecież spalenie czy zakopanie w ziemi raczej nie wchodzi w grę... Będa sprzedawane w tesco, lidlach i innych oszołomach jako sałatka???

Portret użytkownika marcin

Moze chodzi o to ze zjedzenie

Moze chodzi o to ze zjedzenie tej roslinki to zjedzenie zakumulowanego metalu. Tak jak jedzac tunczyka zjadamy metale ciezkie ktore on zaabsorbowal ze srodowiska bezposrednio oraz posrednio poprzez mniejsze ryby ktorymi sie zywi.
Nalezy sie bac jesc warzywa i owoce pochodzace z upraw masowych.
Moze ta roslinka moglaby sluzyc do oczyszczania gleby z niklu. Jeszcze jak ją genetycznie podkrecą to darmowy gornik kopalni odkrywkowej niklu gotowy Wink

Skomentuj