Naukowcy odkryli w lasach Amazonii niezwykłe drzewa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcy z Oxfordu i Uniwersytetu Cambridge odkryli zaskakująco wysokie drzewa w lasach Amazonii. Są większe od poprzednich rekordzistów o 20 - 30 metrów.

 

Odkrycia dokonano skanując laserowo 850 działek leśnych o długości 12 kilometrów i szerokości 300 metrów. W siedmiu miejscach znaleziono drzewa o wysokości ok. 80 metrów. Większość z nich znajdowała się nad brzegiem rzeki Yari, która jest dopływem Amazonii. Następnie naukowcy zorganizowali wyprawę w trudno dostępne obszary lasu, obejmujące łącznie obszar 240 kilometrów, aby lepiej zbadać rośliny.

 

W sumie znaleziono 15 gigantycznych drzew, z których wszystkie osiągnęły wysokość 70 – 80 metrów. Należały one do jednego gatunku, tj. Dinizia excelsa. Wcześniej uważano, że drzewa te mogą osiągać wysokość tylko 60 metrów. Dokładna przyczyna anomalii nie jest nadal ekspertom, ale uważa się, że drzewa te zyskały przewagę, gdy część lasu została zniszczona z powodu klęski żywiołowej.

 

Według naukowców odkrycie wskazuje, że lasy amazońskie mogą magazynować więcej węgla niż sugerowały poprzednie szacunki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika Arya

matkę ziemię

matkę ziemię

Akurat kult  matki ziemi jest znany od lat i to na całej ziemi. Nasi słowiańscy przodkowie mieli boginie o imieniu Mokosz. W szerszym rozumieniu może oznaczać materię: matka-materia.  

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika er

Mokosz nie jest matka ziemia

Mokosz nie jest matka ziemia tylko boginia losu i magi. Mokosz nie miała dzieci wiec nie była tez płodna. Wiła nici losu dla siebie, ale nie mogła upleśc dla siebie. Miała dwie pomocnice siostry Dolę i Niedolę. I jej dni zaczynają się od babiego lata po pózna jesień . Zaś matka ziemia to Była uważana za boginię płodności, matkę wszystkich żywych stworzeń i roślin, nosicielkę pożywienia dla ludzi.
Ziemia jest jednym z głównych elementów Wszechświata, podobnie jak Woda, Ogień, Powietrze i „piąty element”, który obejmuje pozostałe cztery, - Przestrzeń (Białe Światło).
Ziemia, zgodnie z popularnymi przekonaniami, jest uniwersalnym źródłem życia, Matka wszystkich żywych istot, w tym człowieka, jest Мать Сыра Земля matka ziemi
zwana pieszczotliwie Matką Ziemią, jest słowiańską boginią ziemi, płodnością i wszystkim, co związane jest z przejawionym, ziemskim życiem.

Portret użytkownika Arya

Ja nie napisałem, że Mokosz

Ja nie napisałem, że Mokosz to matka ziemia, tylko że była taka bogini. Mokosz jest dość często traktowana, jako słowiańska Matka Ziemia, dlatego o niej wspomniałem. Samo słowo "Mokosz" może pochodzić od sanskryckiego słowa "makhaco się tłumaczy jako bogaty. Niektórzy imię bogini wywodzą też od słowiańskiego słowa "mokry". Istnieją też powiązania z bliskowschodnimi boginiami płodności, ale nie wiem czy to dobry trop-stoi to w sprzeczności, z tym co ty napisałeś. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika SurvivorMan

Nie tylko święcenie

Nie tylko święcenie koszyczków ale ogólnie Wielkanoc, to święto czysto pogańskie, tylko wykradzione i zaadoptowane do potrzeb kościoła, który bezczelnie tłumaczy, że w ten sposób ratuje tradycję dawnych przodków.
Niemal wszystkie święta katolickie zostały zaczerpnięte z pogańskiej kultury... Tak zwane "Boże Narodzenie"... Pusty talerz... Przystrajanie drzewka... Siano pod obrusem... Dawniej owo siano przeznaczone było dla konia Odyna, a więc to tradycja Wikingów... WSZYSTKO POGAŃSKIE...  Palenie zniczy w Święto Zmarłych... "Noc Świętojańska" będąca w rzeczywistości plagiatem Nocy Kupały... WSZYSTKO POGAŃSKIE! Smile
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Medium

Matka Boska Zielna to moim

Matka Boska Zielna to moim zdaniem Makosz. Piszę przez a, bo mi się bardziej podoba Smile

Pisarzami zazwyczaj byli jewreje i nie dość, że w hebrajskim samogłosek się nie pisze (bo są święte), to w dodatku jewreje (Grecy) przekręcali celowo słowiańskie wyrazy. W rosyjskim zostało Makosz, bo kosz stał się korziną, a u nas zostać nie mogło, bo kosz koszem został Smile

Skomentuj