Odkryto najstarsze drzewo w Europie

Kategorie: 

Źródło: Gianluca Piovesan

Włoskim naukowcom udało się ustalić, że sosna bośniacka, rosnąca w Parku Narodowym Pollino na południu Włoch może mieć nawet 1230 lat. Tym samym drzewo stało się najstarszym, które nadal rośnie w Europie.

Najstarsza w Europie sosna nadal wykazuje oznaki życia, co więcej, wydaje się, że w ostatnich latach rosła wyjątkowo intensywnie. Jest to kolejny dowód na to, że niektóre gatunki drzew potrafią przetrwać wieki w różnorodnych warunkach klimatycznych: od chłodnego okresu średniowiecza, do gorących czasów współczesnych, obfitych w susze. Naukowcy mogą wykorzystać analizę tak starych drzew do lepszego zrozumienia mechanizmów, dzięki którym las przystosowuje się do zmian klimatycznych.

Przed badaczami z Uniwersytetu Tuscia stało nie lada wyzwanie, by dokładnie określić wiek drzewa. Z powodu starości, w pniu sosny brakowało 20-centymetrowej warstwy drewna, więc nie można było posłużyć się liczbą słojów podczas datowania. W najlepszym stanie zachowały się korzenie drzewa, których słoje powstają w innym tempie niż słoje w pniach. Wreszcie, przy pomocy datowania radiowęglowego, udało się poznać prawidłowy wiek sosny.

Obszary leśne są od wielu lat intensywnie eksploatowane przez ludzi, stąd wynik 1230 lat jest imponujący – poprzednim rekordzistą była sosna rosnąca na północy Grecji mająca 1075 lat. W Parku Narodowym Pollino rosną setki sosen bośniackich, lecz większość z nich ma między 500 a 600 lat. Jak dotąd odkryto tam jedynie trzy drzewa starsze niż 1000 lat. Nie bez znaczenia jest fakt, że rosną one w miejscach trudno dostępnych dla ludzi. Mimo że korona i pień najstarszej sosny są już martwe, to jej korzenie mogą pozostać żywe i  umacniać rekordowy wynik jeszcze przez kilka kolejnych stuleci.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika odwazniak

Płaczę, kiedy widzę cienkie

Płaczę, kiedy widzę cienkie laski wszędzie. Płaczę, kiedy widzę papier tonący w śmieciach, chcę mordować mocodawców wymyślających prawo delegalizujące jedne rośliny (konopie rosnące jeden sezon) a mordujących wiekuistne istoty, pamiętniki lat.

Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak to jrst mieszkac obok 400 letniego klonu. Codziennie moźna zaobserwować rozne zwierzeta przychodzace w holdzie, ptaki, jak na rynek. Ludzie przychodzili, staeali w zachwycie i obcy rozmawiali o historii, jakiej mogloby swiadkiem byc Drzewo. Jakby specjalnie nas chcielu odciąć od korzeni, od komunikacji ze sobą, z Naturą.

Płaczę, kiedy widzę marnotrawstwo. Papieru z Drzew, kosiarkiwywołują drgawki wśxiekłości, durna moda, projekt szatanski, basta! Stop marnowamiu źycia! 

#recyclepaper

 

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika r.abin

Oni mają certyfikat UE i

Oni mają certyfikat UE i badania metodą C14, Swoją drogą, jak oni te badania zrobili, skoro próbka musiała być martwa od "urodzenia". Ale Włosi potrafią (lepiej od nas) - np w Iraq, mieli zerowe straty w ludziach.

Portret użytkownika Iwan

Z tego co mi wiadomo to 

Z tego co mi wiadomo to  nieprawdą jest że ta sosna jest najstarszym drzewem w Europie ponieważ we wsi Henryków Lubański w Województwie Dolnośląskim rośnie Cis którego wiek datuje się na około 1270 lat a tą sosne na 1230 lat czyli Cis jest starszy o około 40 lat więc ta sosnanie jest najstarszym drzewem w Europie 

A może Scarlet i Włosi uważają że Polska nie należy do Europy ?

Strony

Skomentuj