Naukowcy dotarli do najwyższego drzewa w Amazonii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zespołowi brazylijskich naukowców udało się z powodzeniem dotrzeć do ogromnego drzewa z rodzaju Dinizia excelsa, uważanego za najwyższe drzewo w amazońskim lesie deszczowym. Jego wysokość sięga prawie 90 m, co jest porównywalne z budynkiem o 25 piętrach.

 

 

Okaz z rodziny roślin strączkowych został po raz pierwszy odkryty w 2019 roku w Parku Narodowym Iratapura River podczas badania zdjęć satelitarnych w celu skompilowania trójwymiarowej mapy krajobrazowej. Górujący nad lasem w północnej części Brazylii dinizja urosła do 88,5 m. Jednocześnie obwód pnia wynosi 9,9 m.

 

Niemal natychmiast po odkryciu ogromnego drzewa zorganizowano do niego wyprawę złożoną z naukowców, ekologów i lokalnych przewodników. Po dziesięciu dniach ciężkiej wędrówki przez dżunglę grupie prawie skończyły się zapasy, a jeden z członków źle się poczuł, więc postanowiono zawrócić. Następnie zostały wyposażone trzy kolejne ekspedycje, ale one również zakończyły się niepowodzeniem.

Teraz grupie 19 osób udało się dostać do drzewa, znajdującego się na odległym, opustoszałym terenie. Członkowie ekspedycji musieli wykonać 250-kilometrowy zjazd wzdłuż burzliwej rzeki z wieloma niebezpiecznymi bystrzami, a następnie przejść kolejne 20 km przez dżunglę. Podczas wędrówki nikt nie został ranny, chociaż jednego z uczestników ugryzł jadowity pająk.

 

Obozując pod baldachimem drzewa, naukowcy zebrali liście, drewno, próbki gleby i inne próbki do dalszych badań w laboratorium. Eksperci sugerują, że wiek ogromnej dinizji to 400-600 lat.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q.

Oby teraz nikomu nie przyszło

Oby teraz nikomu nie przyszło do głowy przerobić je na deski... jak ci przed nimi.

Ładunek o masie ponad 170 ton przewożony ciężarówką z 1949 roku - ten  transport zapisał się w historii - 40ton

Chciwość, głupota i żądza posiadania "trofeum" nie ma wśród ludzi ograniczeń. Są tacy co myślą "nie ma problemu - zrobi się miejsce na nowe drzewa.." - tak właśnie myślano wszędzie tam gdzie nie ma już naturalnego lasu.. a tylko uprawy leśne. To zdjęcie upamiętnia właśnie fakt zdobycia owego "trofeum". Szkoda tylko że wzorem "myśliwych" ten drwal nie trzyma w łapie piły którą powalił ten przedwieczny pomnik przyrody. Naszego prastarego dęba Bartka nikt co prawda ściąć nie próbował ale za to chciał podpalić - takich to mamy "turystów". Ci którzy żyją blisko natury wiedzą jak wielką - ogromną wartością są drzewa i jaki należy się im szacunek za dobro jakim nas ziemian obdarzają. Spojrzyj na te pnie raz jeszcze - żeby je pociąć trzeba było wybudować nawet specjalny tartak.. o czym to świadczy ? O potrzebie udowodnienia światu - "co, ja nie dam rady ?!" Człowiek który jest świadomy tego kim jest nie musi nikomu niczego udowadniać - poprostu istnieje, żyje i nie sięga po więcej niż może "przełknąć".. zapytaj siebie: Kim jestem ? 

Portret użytkownika axell69

"Po dziesięciu dniach

"Po dziesięciu dniach ciężkiej wędrówki przez dżunglę grupie prawie skończyły się zapasy(....) Następnie zostały wyposażone trzy kolejne ekspedycje, ale one również zakończyły się niepowodzeniem.(....)  Teraz grupie 19 osób udało się dostać do drzewa " !!!  

No i brawo  zdobywcom  drzewa w dżungli , bo  1 1/2  roku  temu   pewien Idianin   

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika oswiecony77

najwyzszym drzewem poznania

najwyzszym drzewem poznania dobra jest DUchowy armagedon Bo kazdy chce byc jak i Bog I wasi bogowie i wy sami Chcecie poznac niewiadoma czy to enki anu czy enlin Ojciec mnie tutaj wyslal nie wazne ZRODLO ponad kazda religia ideologia narodem wybranym Tyle cierpienia sprowadzacie na mnie A ja krocze dalej ku przebudzeniu 

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj