Prawie 10 tysięcy gatunków drzew na świecie jest zagrożonych wymarciem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stworzono pierwszy na świecie globalny zbiór drzew, który wykazał, że na Ziemi istnieje ponad 60 tysięcy gatunków drzew. Prawie 10 tysięcy z nich stanowią gatunki zagrożone, a ponad połowa z nich to gatunki endemiczne.

 

Brazylia jest krajem o najbardziej zróżnicowanej populacji drzew, obejmującej aż 8715 gatunków, według Międzynarodowej Rady Ogrodów Botanicznych i Ochrony Roślin (BGCI). Gatunki endemiczne, czyli takie, które nie tolerują większych wahań środowiska, stanowi ponad 4 tysiące gatunków.

 

W sumie około 58 % drzew na świecie należy do gatunków endemicznych. Drugim krajem o najbogatszej różnorodności drzew jest Kolumbia, z ponad 5 tysiącami różnych gatunków, oraz Indonezja.


Spis drzew z całego świata został zrealizowany dzięki współpracy około 2,5 tysiąca ogrodów botanicznych na całym świecie, używając danych z ponad 500 opublikowanych źródeł. Spośród wszystkich gatunków tylko 20 tysięcy zostało ocenione pod kątem stanu ich ochrony, z czego prawie 10 tysięcy jest zagrożone.

 

Głównym powodem zagrożenia gatunków drzew są wylesienia oraz nadmierna eksploatacja terenów ich występowania. Baza danych ma być stale aktualizowana, szacuje się, że około 2 tysiące nowych roślin ma być odkrywane każdego roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Ta cywilizacja jest taka

Ta cywilizacja jest taka jakie są jej elity. Ryba płynie tam gdzie głowa płynie. Siedzimy w dupie albo dawno już nas wysrano i skazano na likwidację. To że można by było funkcjonować na normalnych zasadach czyli NATURALNYM PRAWIE a nie na obecnie panujące sztucznych zasadach - jest oczywiste. Jeśli ktoś ma nadal wątpliwości to naukowe dowody na to że można funkcjonawać na zdrowych zasadach znajdzie tu:

https://www.youtube.com/watch?v=hjW4gGwEdeE

Portret użytkownika Xarvok

Gatunki endemiczne to takie,

Gatunki endemiczne to takie, ktore wystepuja tylko w jednym miejscu na Ziemi. I nie ma gatunkow "nie tolerujacych wahan srodowiska" - dany gat. moze nie tolerowac wahan jakiegos czynnika srodowiskowego, nigdy nie ma tak ze nie bedzie tolerowal wszystkich takich czynnikow

Portret użytkownika figa

Czarny Olo , tak ,to też

Czarny Olo , tak ,to też możliwe , bo głupota ludzka nie ma granic , więc i pamięci może braknąć , a w końcu i człowieka , który bez przyrody nie przetrwa......chyba , że zmieni się w maszynę , ale tego nie chciałabym juz dożyć .

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj