Naukowcy odkryli najmniejszą paproć świata

Kategorie: 

Źródło: Nature.com

Hinduscy naukowcy odkryli najmniejszego na świecie przedstawiciela paproci. Rekordowa roślina osiąga wysokość zaledwie 1 cm. 

 

Jak donosi magazyn Nature, paproć została znaleziona w 2016 roku, w lesie Ahwa w stanie Gujarat. Roślina ta należy do gatunku Ophioglossum. Nazwę paprotniki te zawdzięczają temu, że ich pędy przypominają język węża. Po polsku rośliny takie nazywamy nasięźrzałami i są to paprotniki jednozarodnikowe.

Nowy gatunek został oficjalnie nazwany Ophioglossum malviae. Tym samym naukowcy odkryli paprocie znacznie mniejsze niż typowi przedstawiciele nasięźrzałowatych, które to rośliny zwykle rosną do wysokości około 10 cm.


 
Paprocie nie są często spotykane w lesie Ahwa, gdzie został odnaleziony Ophioglossum malviae. Do tej pory w tym habitacie zidentyfikowano tylko 12 gatunków paproci. Tym bardziej dziwi odkrycie tego maleństwa akurat tam.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj