Uczeni skonstruowali pierwszy prototyp memkomputera

Kategorie: 

Źródło: Freedigitalphotos.net
Zespół naukowców z amerykańskiego University of California i włoskiego Politecnico di Torino skonstruowali pierwszy funkcjonujący prototyp memkomputera. Urządzenie to, w przeciwieństwie do dzisiejszych maszyn, potrafi jednocześnie przetwarzać i zapisywać informacje dzięki specjalnym procesorom.

 

Pomysł na zbudowanie memkomputera (połączenie słów memory i computer) pojawił się po raz pierwszy niemal 50 lat temu ale zrealizowanie tego projektu wiązało się z problemami natury technicznej. Dopiero teraz udało się dokonać przełomu dzięki amerykańskim i włoskim naukowcom. Ich memkomputer zawiera sześć tzw. memprocesorów, które mogą przetwarzać i przechowywać informacje w tym samym czasie. Z tego powodu uczeni porównują działanie tej maszyny do neuronów w ludzkim mózgu.

Źródło: Science Advances

Memkomputery postrzegane są jako interesująca alternatywa dla komputerów kwantowych, które do prawidłowej pracy potrzebują specjalnych warunków. W tym przypadku mowa jest o ekstremalnie niskich temperaturach. Z kolei memkomputery, jak wyjaśnił fizyk teoretyk Massimiliano Di Ventra, mogą rozwiązywać bardzo skomplikowane działania matematyczne w temperaturze pokojowej.

 

Niestety nowy wynalazek posiada pewne ograniczenie - zbudowanie jego większej wersji, w której znajdowałaby się większa ilość memprocesorów, jest problematyczne. Sposób w jakim memkomputer pracuje sprawia, że jest podatny na fluktuacje które mogą powodować błędy. Większa wersja takiego komputera wymagałaby kodów korekcyjnych, lecz maszyna stałaby się wtedy zbyt złożona i mogłaby stracić na wydajności.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-opracowali-prototyp-memkomputera

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika xx

Prace nad komputerami

Prace nad komputerami analogowymi zostały porzucone w latach 70-tych, kiedy to zaczął się dynamiczny rozwój maszyn binarnych.
Przyczyna była prosta, komplikacja układu.
Do jednorazowych obliczeń można było zbudować komputer analogowy, który wykonywał jakieś tam operacje np. 2*(x+4).
Ale problemem była interpretacja wyników, ponieważ te były analogami, czyli trzeba było je zmierzyć przy pomocy miernika i ich dokładność zależała od dokładności tegoż miernika.
Do rozwiązania każdego problemu matematycznego konieczna była budowa innego komputera analogowego.
Teraz znów próbują do tego wrócić?
To śmieszne. Zapewne kążdy z tych modułów to osobny komputer binarny sterujący jakimś tam układem. A na końcu zamontowany jest miernik cyfrowy, który wykonuje pomiary otrzymanej wartości analogowej i przetwarza ją na wartość cyfrową.

To już znacznie prościej jest wziąć komputer binarny, napisać program i go wykonać.
Komputery binarne mają tę zaletę, że otrzymane wyniki nie zależą od dokładności miernika. A do rozwiązania kompletnie różnych zadań można wykorzystać ten sam komputer, zmieniając mu tylko oprogramowanie.

Ale jak ktoś jest masochistą, to może bawić się komputerami analogowymi i brnąć dalej w tę ślepą uliczkę.

Portret użytkownika t-marlo

witam wszystkich bardzo

witam wszystkich bardzo oficjalnie  ale jest okazja chcecie nie chcecie uwierzyć ale JESTEM Z PRZYSZŁOŚCI no tak nie dalekiej bo tylko 2 lata jestem polakiem nie chce ujawnić swojego imienia bo w czasie 3 wojny światowej robiłem straszne rzeczy i niechciałbym się ujawniać  po tych rzeczach się nawróciłem ponieważ miszałem znaleść sens życia i bardzo żałuje to co zrobiłem niewiem kiedy wojna się skończy ale jak znalazłem człowieka który chciał się prznieść w inne miejsce to zabiłem go i się przeniosłem do 2160 byłem w koloni na tytanie byłem tam 3 dni a potem zatęsknilem za dawnymi latalmi i chciałem wrócić do domu chciałem zobaczyć rodzine bo wojna się zaczeła gdy mialem 17 lat bardzo  chciałem tej wojny nawet jej bragnołem byłem głupi  urodziłem się w 1998 roku 27 marca już kiedyś pezd wojną siedziałem jak głupi i sprawdzałem kidy będzie wojna i tak sobie przypomniałem i napisze to wszystko możeci niewierzyć mi sam bym nie uwierzył że ktoś jest z przyszłości i pisze na tej stroni ale no powiem wam wszystko jes wojna naukrainie od 2014 roku no noto 8 sierpnia 2015 roku już ukrainy nie będzie rosja zatakuje ukraine z trzech stron z południa krymu i wschodu i północy z białorusi nie będzie sans na wydanie jakiekolwiek roskazy prezydent ukrainy odda kraj rosji a sam ucieknie do ameryki 16 sierpnia nato wkracza do polski i krajów bałtyckich 4 września rosja zrzuca bombe atomową na warszawe nato 10 września wycofuje się z polski i krajów bałtyckich 20 pazdziernika rosja wzieła północną środkową i południową europe  w 2016 rosja robi inwaze z chinami na ameryke sam biore udział w niej na nowy jork było strasznie wszędzie coś latało przy głowie enspansja trwała 6 miesięcy ameryka przeniosła się do kanady dwa dni przed przeniesieniem na tytana to kanada i usa puściła bombe atomową na brazykie i tyle wiem

Portret użytkownika klaunator

DRAMAT - analfabetyczne

DRAMAT - analfabetyczne wypociny ucznia 3 klasy SP albo jeszcze niżej - jeżeli się mylę, to nawet się nie przyznawaj...
Już pojąłem, że przecinki dla wielu są abstrakcją, ale dla Ciebie język polski jest abstrakcją. Po przeczytaniu połowy tych grafomańskich bzdur, śmiem twierdzić, że z resztą przedmiotów wcale nie jest lepiej, a wręcz przeciwnie.
W zasadzie to ciężko mi napisać coś sensownego ponad to co wyżej, bo nie jestem w stanie pojąć, jak można cokolwiek przekazywać w tak chaotyczny i bezmyślny sposób.
Na koniec tylko Ci powiem, że myślenie naprawdę nie boli, a używanie wielkiej litery na początku zdania, kropki na koniec i czasami spacji nie hańbi człowieka.

Skomentuj