Powstała prototypowa bateria do telefonu którą można naładować w minutę

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Nowoczesne środki komunikacji zmieniają się bardzo szybko. Obecnie każdy z nas ma w kieszeni urządzenie wielofunkcyjne, które telefonem jest tylko z nazwy. Jednak postęp na jednym polu jakby stanął w miejscu, chodzi o baterie, które wytrzymują nikczemnie krótko. Okazuje się, że być może czeka nas w końcu przełom technologiczny również w zakresie ładowania i czasu pracy baterii do smartfonów.

 

Prawdopodobnego przełomu dokonał zespół naukowców, którzy zamiast używanego zwykle do produkcji ogniw litu, użyli aluminium. Dzięki temu uzyskano baterię, która ładowała się ekstremalnie szybko w porównaniu do standardowych. Prąd potrzebny do zasilenia smartfona można zmagazynować nawet w minutę.

 

Obecnie czas na pogłębione badania nowej technologii, a potem na jej industrializację. Niewykluczone, że wkrótce większość naszych urządzeń przenośnych będzie zasilana tymi szybo ładującymi się ogniwami. Oprócz osiągania bezprecedensowych czasów ładowania ich prototypu z aluminium jest również bezpieczniejszy niż baterie litowo-jonowe i zdecydowanie mniej podatny na zapalenia i bardziej przyjazny dla środowiska niż modele alkalicznych, takie jak stosowane w przypadku ogniw typu AA i AAA.

 

Wyniki badań potwierdzających niezwykłe właściwości nowej konstrukcji opublikował w czasopiśmie Nature, profesor chemii na Uniwersytecie Stanforda, Hongjie Dai. Od razu nową technologię budowy baterii uznano za przełomową. Stworzony przez niego aluminiowy akumulator jest w stanie generować około dwóch woltów. To najwyższe napięcie jakie kiedykolwiek osiągnięto przy wykorzystaniu do tego celu aluminium.

 

Prototyp jest też bardziej trwały, wytrzymuje ponad 7500 cykli ładowania bez utraty pojemności co zdecydowanie przewyższa wcześniejsze baterie aluminiowe, które już po 100 cyklach ładowania i rozładowywania były do wyrzucenia. Typowy akumulator litowo-jonowy jest w stanie przetrwać bez strat na pojemności około 1000 cykli.

 

Podkreślono, że nowa konstrukcja akumulatora może być zastosowana również do przechowywania energii elektrycznej z energetyki odnawialnej. Inną cechą baterii z aluminium jest ich elastyczność Można je zginać i składać, więc otwiera to potencjał do wykorzystania w elastycznych urządzeniach elektronicznych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że aluminium jest również znacznie tańszym metalem niż lit.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sziw

Dżyszla ja w moim samochodzie

Dżyszla ja w moim samochodzie mam 720A moc udeżeniową a kable rozruchowe dają radę. na 90A spokojnie kabel i średnicy 1mm poradzi sobie. W domu w gniazdku używa się zwykle 2.5fi  a można spokojnie podłączyć czajnik który ma 2000W a nawet na budowie przy takich samych kablach używa się wiertarek udarowych i innych sprzętów i większej mocy. A ty mi tu piszesz że 90A telefonu nie naładujesz bo kabel za gruby będzie xD W dodatku jeżeli bateria ma 2V to na oko powiedzmy że ładowanie będzie przebiegać przy 3V. Hipotetycznie można by połączyć 6 takich baterii szeregowo i mamy 12V zakładając że mają 1.5 Ah to zwykły najmniejszy prostownik samochodowy za 30zł z allegro o 6A naładuje to w 15 min. A przecież mówimy o 2 V baterii a nie o 12V. 
 

Portret użytkownika Arcanum

No chyba sobie żartujesz? :D

No chyba sobie żartujesz? Biggrin Przez kabel 1mm (0,75mm2) średnicy najwyżej można przepuścić 8A.
I co to za głupoty z tym czajnikiem? Wiesz jakie panuje napięcie sieciowe w gniazdku? 230V, przy 2000W jak łatwo policzyć jest 8,7A. Czyli tym bardziej 2,5mm średnicy absolutnie wystarczy.
Ty lepiej już nic nie majstruj bo z taką wiedzą sobie krzywdę zrobisz...

Portret użytkownika jvk_2012

Już dwa wieki temu "niejaki"

Już dwa wieki temu "niejaki" Nikola Tesla odkrył wolną energię a ci "naukowcy" ciągle drepczą w miejscu. To jest wstecznictwo a nie postęp.
Admin - nie "industrializację", ale uprzemysłowienie lub wprowadzenie do produkcji
generować - wytworzyć
ekstremalnie - wyjątkowo, ogromnie dużo.
Czy Ty masz jakieś trudności z językiem polskim? A poza tym, to wszyscy nie mamy w kieszeni takich wielofunkcyjnych urządzeń, sam z żadnego nie korzystam, może na szczęście, bo mi jeszcze na mózg za bardzo się nie rzuciło i coś z lekcji języka polskiego jeszcze mi pozostało...

Skomentuj