Naukowcy odkryli nowe materiały, które przybliżają nas do spintroniki

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Creativity103/CC BY 2.0

Na Uniwersytecie w Utah odkryto nową grupę materiałów, dzięki którym jesteśmy o krok bliżej od komputerów spintronicznych. Spintronika to odmiana elektroniki, w której brane są pod uwagę nie tylko zmiany w przepływie prądu, ale także spin elektronu.

 

Dotychczasowym problemem dla spintroniki był brak materiału, który w łatwy sposób zmieniałby spin elektronu. Przełomu dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Utah. Nowo odkryte materiały, tzw. organiczno-nieorganiczne perowskity hybrydowe, można manipulować a także można zachować długą żywotność spinu. Jest to zaskakujące odkrycie, ponieważ perowskity zawierają metale ciężkie i zwykle mają dobrą zmienność spinową, ale słabą żywotność spinu.

 

Materiały spintroniczne można wykorzystać do przetwarzania znacznie większych ilości informacji niż w przypadku klasycznych materiałów, ponieważ są bardziej niezawodne na mniejszą skalę. Elektrony w perowskitach można zmieniać wielokrotnie w ciągu nanosekund, a więc można im nadawać wiele informacji.

"Technologia krzemowa, oparta jedynie o ładunek elektronu, osiąga swój limit rozmiarowy. Rozmiar przewodu jest już niewielki. Jeśli się zmniejszy, nie będzie działać w klasyczny sposób jaki nam się wydaje" - powiedziała Sarah Li z Departamentu Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie w Utah.

Spintronika pozwoli na szybsze przetwarzanie danych i zwiększy losowy dostęp do pamięci RAM. Wpłynie to na większą wydajność, szybkość, pojemność pamięci na niemal wszystkich urządzeniach obliczeniowych, które wykorzystywałyby mniej energii i posiadałyby baterie o lepszej żywotności. Materiały stosowane przez spintronikę nie emitują zewnętrznego pola magnetycznego nawet jeśli wykorzystują magnetyzm na poziomie atomowym, dzięki czemu nie kolidują z innymi urządzeniami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ???

Hm... cóz nadal nie umieją

Hm... cóz nadal nie umieją wyjaśnić zjawiska kwantowego (np tzw. spin - tak człowiek ma to w sobie)... robą obliczenia, ale nic w nich nie widzą, ratują ich tylko doświadczenia i pewne nowe funkcje które poprawiaja wydajność. Na podstawie obecnej wiedzy powinni tworzyć już masę urządzeń, rozwiązań, zwiedzać odległe galaktyki w szybki sposób, ale jak widac dalej nie zrozumieli z czym mają doczynienia a tym bardziej nie wiedzą jak robić "wynalazki". Nawet własych "wykresów" nie umieją interpretować... im trzeba mechaników z pasją do nieznanego, nie "naukowców" wyuczonych na podstawie przyjętych zasad, nadanych przez człowieka.... marnujecie czas, kiedyś on się odbije na nas/was

Portret użytkownika ajwaj

O! to to. 100%

O! to to. 100%
To dlatego, że zaczęła niesłusznie królować statystyka i jej brzydka, gruba, wadliwa córka - fizyka kwantowa.
Statystycznie rzecz biorąc to 99,99% samochodów skręca w prawo jeżeli kierowca kręci kierownicą w prawo. I wszyscy się tym brandzlują próbując przenosić to na inne rzeczy, np. że kręcąc rumplem w prawo - żaglówka też powinna skręcić w prawo, a tu dupa. A że nie skręca to kombunują, że pewnie obserwtor patrzy/siedzi w złym kierunku. A wprowadzenie "przedłużacza" spowoduje, że "równania z samochodu" będą nadawały się do żaglówek jeżeli wprowadzimy "płaszczyznę odbicia" i obserwatora w przestrzeni zależnej od przestrzeni żaglówki. A jak się coś nie zgadza dalej to wprowadzimy współczynniki, doregulujemy stałe...i tak można do usranej śmierci. A nie ma nikogo kto by z pasją zajął się własnie tym niepasującym 0,01% dzięki czemu by odkrył kierownicę, kierowcę, wspomaganie, koła, reakcje kierowcy i masę innych fajnych rzeczy.
Ale ludzi którzy z pasją zajmują się nieznanym, nie boją się popełniać błędów, mówią jak jest i nie boją się przyznać do błędów i niewiedzy - to już dawno wygryzły bezpłodne profesorki z dupami wrośniętymi w swoje fotele wraz ze swoimi klakierami.

Portret użytkownika aaa

Tacy mądrzy jesteście to

Tacy mądrzy jesteście to gdzie są Wasze odkrycia i wynalazki? Jak się uczycie fizyki z pełnych błędów rzeczowych artykułów na zmianynaziemi to nic dziwnego, że takie bzdury gadacie. Jedyne na co warto zwrócić uwagę w tym artykule to jego bibliografia, a następnie bibliografia bibliografii, by dotrzeć do źródła informacji.

Portret użytkownika ajwaj

A czemu to ja mam zgłaszać

A czemu to ja mam zgłaszać swoje odkrycia i wynalazki? Czy to ja co chwila trąbię w mediach jakie to cuda odkrywam, jaki to kolejny równoległy wszechświat mam na wyciągnięcie ręki...tylko od dziesiątek lat kolejne g.no i kolejna teoria bardziej fantastyczna? Czy to ja przeżeram miliardy co roku produkując kolejne pierdoły/informacje dla zdiecinniałych milionerów, żeby $ sypnęli?
Pierw daj mi choć 1/1000 ułamek tego co przeżerają w ostatnich latach wszelkiej maści instytuty fizyki teoretycznej, a potem domagaj się efektów.
No i w ogóle pomysł, że fizyki w ogóle można uczyć się z artykułów na znz czy z jakiś innych internetów.... Biggrin dalej nie piszę.
Inżynierowie wysłali na księżyc człowiek w jakieś 60 lat po oderwaniu się od ziemi pierwszego samolotu z trzciny i zapałek. Fizyka teoretyczna (i medycyna) jak usiadły na tyłku 100-200 lat temu tak siedzą do dzisiaj, żują stare pomysły i przechwalają jak dzieci w piaskownicy.
 

Portret użytkownika And

Bóg stworzył kierunki nauki w

Bóg stworzył kierunki nauki w człowieku, każdy ma pasję, to jest jego prywatne wykształcenie, które wymaga jedynie odkrywania i polerowania. To co jest stworzone przez ludzi - systemy i gospodarka, to tylko diabelstwo, niedoskonałe odbicie tego co biskie.

Skomentuj