Naukowcy pracują nad komputerami, w których światło zastąpi przewody

Kategorie: 

Źródło: Vuckovic Lab/Stanford University
Wiele wskazuje na to, że przyszłe komputery nie będą już posiadać żadnych przewodów a dane będą w nim przesyłane jedynie za pomocą światła. Specjaliści z Uniwersytetu Stanforda opracowali właśnie rewolucyjny wynalazek, dzięki któremu jesteśmy o krok bliżej od tego typu rozwiązań. Nowa technologia umożliwi przesyłanie większych ilości danych przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii.

 

Wynalazek o którym mowa to niewielka, krzemowa płytka ze specjalnie wyrytym wzorem (przedstawione na powyższym zdjęciu), który wygląda dosłownie jak kod kreskowy. Urządzenie rozszczepia światło pod kątem prostym, tworząc kształt litery T i funkcjonuje niczym pryzmat. W poprzednich badaniach, zespół naukowców opracował również algorytm, który zautomatyzował proces projektowania struktur optycznych oraz umożliwił tworzenie nanostruktur kontrolujących światło.

 

Twórcy mówią tu o wielkim osiągnięciu, które pozwoli w przyszłości skonstruować komputery połączone ze sobą światłem. Autor badania profesor Jelena Vuckovic wyjaśnia, że światło może przenosić więcej danych niż przewody a przesyłanie fotonów pobiera mniej energii niż przesyłanie elektronów.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Pati

O "prądzie dla całego świata

O "prądzie dla całego świata bez użycia kabli" mówił juz Nikola Tesla. I nawet zakłamana wikipedia podaje, że miał oprócz tego projekt m.in. teleportu oraz wiele innych innowacji, które po jego smierci "zaginęły". A Amerykański rząd oprócz tych projektów zagrabił też cały majątek Tesli, zostawiając jego rodzinę z niczym. 
Więc na pewno te odkrycia wejdą w zycie z czasem i na pewno będę "Amerykańskie"... 

Portret użytkownika Kazek12

Od dawna wiadomo,że światło

Od dawna wiadomo,że światło to informacja, a informacja ta przesyłana jest z różnych zakątków kosmosu za po posrednictwem słońc z róznych galaktyk i na tym polega  postęp w róznych dziedzinach działalności na Ziemi oraz destrukcji na Ziemi.

Portret użytkownika Zenek :)

  Dawno dawno temu bo kilka

 
Dawno dawno temu bo kilka lat na jakimś komputerowym portalu było info iż Indie prowadzą badania nad komputerem wykorzystującym krew a nie prąd czy światło. I jeżeli nie był to jakiś prima aprilis (z daty publikacji to nie wynikało) to pozazdrościć im tylko "nowatorskiego wglądu" bo może się zaraz okazać iż żydowska "miłość" do krwii gojów i ich masowe "szlachtowanie dla yahwe" na ołtarzach ich bluźnic ma związek z tymi badaniami hindusów (jeśli jeszcze je prowadzą) i służyło tylko do "pokręcenia korbką" by "jahwe pobłykał żydkom światełkami" drukując przy okazji kolejną instrukcje "które z okolicznych plemion mają 'zbawić" wymordowywując" dla kolejnych banków krwii.
 
 

Portret użytkownika cemcio

żadna nowość kilaka lat tem u

żadna nowość kilaka lat tem u czytalem jak nasi (Polacy) naukowcy stworzyli procek i plyte glowna ktora miala dzialac podobno na swiatlo i jak zwykle bywa w polsce nikt nie chcial w to zainwestowac .......
a teraz po kilku latach oglaszaja sie ze odkry cos nowego co juz zostalo odkryte dawno temu ...
Banda zlodzieji, morderców i tyle ....

Skomentuj