IBM zbudował najpotężniejszy superkomputer świata

Kategorie: 

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Po 5 latach, Stany Zjednoczone znów wychodzą na prowadzenie w wyścigu superkomputerów. Firma IBM oraz Oak Ridge National Laboratory zaprezentowali najnowszy superkomputer Summit, który jest najpotężniejszy na świecie i miażdży chińską konkurencję – przynajmniej na dzień dzisiejszy.

 

Prace nad nowym amerykańskim superkomputerem trwały przez kilka lat i pochłonęły 200 milionów dolarów. Summit składa się z 4608 węzłów – każdy z nich posiada po dwa 22-rdzeniowe procesory IBM Power9 i sześć procesorów graficznych Nvidia Volta GV100. Maszyna posiada do swojej dyspozycji łącznie ponad 10 petabajtów pamięci.

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Superkomputer Summit posiada moc obliczeniową 200 petaflopsów. To ponad 2 razy więcej od superkomputera Sunway TaihuLight, który dotychczas zajmował pierwsze miejsce na liście TOP500. Co więcej, Summit pobiera tylko 15 MW mocy – niewiele mniej od Sunway TaihuLight z poborem mocy 15,4 MW. Nowa superszybka maszyna zostanie wykorzystana między innymi do badań nad sztuczną inteligencją.

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Stany Zjednoczone cieszą się, że po latach znów wyszły na prowadzenie i pokonały konkurencję. Jednak ta radość nie potrwa długo. Chińscy naukowcy aktualnie pracują nad superkomputerem o mocy obliczeniowej jednego eksaflopsa, tj. 1000 petaflopsów. Tianhe-3 będzie więc 5 razy szybszy od amerykańskiej maszyny Summit. Chiński superkomputer zostanie oddany do użytku w 2020 roku, a Amerykanie po raz kolejny zostaną zdeklasyfikowani.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Tyberiusz

Spec ma rację ! Amerykanie,

Spec ma rację ! Amerykanie, IBM sprzedali Chińczykom TYLKO dział PC-tów (obecnie Lenovo), to zaledwie kilka procent firmy, a przytłaczającą większość ZOSTAWILI SOBIE - duże komputery, procesory, systemy i usługi informatyczne, oprogramowanie itd.

Portret użytkownika Medium

Ano nie:

Ano nie:

https://zh.wikipedia.org/wiki/IBM

Tłumacz tłumaczy: "IBM Corporation (English: International Business Machines Corporation, akronimy: IBM, został przetłumaczony IWC Business Machines Corporation) to amerykański międzynarodowych firm technologicznych i firma konsultingowa z siedzibą w Armonk, Nowy Jork. Głównymi klientami IBM są rządy i firmy. IBM produkuje i sprzedaje sprzęt komputerowy i oprogramowanie oraz świadczy usługi konsultingowe w zakresie architektury systemu i hostingu. Od 2013 r. IBM posiada 12 laboratoriów badawczych i dużą liczbę baz programistycznych na całym świecie. Mimo że IBM jest firmą komercyjną, ma wysokie osiągnięcia w dziedzinie materiałów, chemii, fizyki i innych dziedzin, a na podstawie tych badań naukowych wymyślił wiele produktów. Do bardziej znanych produktów wynalezionych przez IBM należą dyski twarde, bankomaty, ogólne kody produktów, SQL, systemy zarządzania relacyjnymi bazami danych, DRAM i Watson."
 

Strony

Skomentuj