Microsoft chce zapisywać dane cyfrowe w DNA

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Całkiem niedawno naukowcy z Columbia University wykazali, że DNA może być idealnym nośnikiem danych. Specjaliści zdołali zapisać w kwasie deoksyrybonukleinowym kilka plików i z powodzeniem je odzyskali. Korporacja Microsoft chciałaby już w najbliższych latach stosować biologiczne twarde dyski.

 

Gdy weźmiemy pod uwagę jak wielkie ilości informacji cyfrowych powstają każdego dnia dojdziemy do wniosku, że stosowanie płyt CD/DVD i dysków twardych powoli staje się nieefektywne. Na szczęście na horyzoncie pojawia się nowa metoda przechowywania danych. Już na czterech gramach DNA moglibyśmy zapisać informacje cyfrowe, które generuje nasza cywilizacja w ciągu całego roku. Co więcej, kwas deoksyrybonukleinowy jest w stanie przechowywać je bezpiecznie nawet przez kilka tysięcy lat.

Korporacja Microsoft chce już w najbliższych latach przechowywać swoje dane w DNA. W zeszłym roku zademonstrowano możliwość zapisu i odczytu 200 megabajtów danych z jednej syntetycznej nici kwasu deoksyrybonukleinowego. Jest to niezwykle wydajna metoda przechowywania danych, lecz na dzień dzisiejszy bardzo droga (powyższy proces przy zastosowaniu dzisiejszych technologii kosztowałby 800 tysięcy dolarów) a sam proces zapisu niezwykle wolny - około 400 bitów na sekundę. Zdaniem Microsoft, należałoby nie tylko obniżyć koszta ale także przyspieszyć ten proces do 100 megabajtów na sekundę.

 

Skoro słynna amerykańska korporacja informatyczna twierdzi, że do 2020 roku chciałaby wykorzystywać DNA do magazynowania danych cyfrowych to oznacza, że najwyraźniej wynaleziono jakiś sposób na zredukowanie kosztów i przyspieszenie zapisu/odczytu informacji. Microsoft może na początek wprowadzić i udostępnić nową technologię tylko dla wybranych klientów, którzy są w stanie zapłacić za to grube pieniądze.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika TOMEK123

Przecież oficjaclnie DNA

Przecież oficjaclnie DNA powstało przez :a)walnięcie pioruna,b)gorące żródła  na dnie oceanu,c)przypadkowo gdzieś w kosmosie.Te wersje są niemożliwe!!!  DNA to arcydzieło inżynierii!!! Roczna informacja całego świata z filmami i grafikami zapisana na 4(słownie-czterech)gramach DNA.Ten kto wymiślił miliardy lat temu DNA jest geniuszem.Ludzie ,którzy wierzą jeszcze w ewolucję mają wielki problem,bo nie mają żadnych dowodów za,a wszystkie dowody świadczą przeciw przeciwko ich wierze

Portret użytkownika Adam K

Człowieku wielkiej wiary

Człowieku wielkiej wiary Smile Każda nawet najbardziej chora fantazja jaka Ci przyjdzie do głowy ma swoją reprezentację matematyczną, a wszystkie fantazje z całego życia są niczym w porównaniu do cudów które siedzą w nieskończonej liczbie nieskończonych struktur matematycznych, których nikt nie stworzył, one po prostu istnieją niezależnie od przestrzeni i czasu (2+2=4 nie ma początku ani końca, nikt tego ani nie stworzy ani nie zniszczy). DNA jest inżynierskim majstersztykiem tak samo jak zbiór Mandelbrota jest artystycznym arcydziełem, a też nikt go nie stworzył. Pytanie o to czy ktoś musiał stworzyć świat który ma opis matematyczny jest podobne do tego czy np. ten zbiór Mandelbrota istnieje tylko w momencie gdy go obliczamy czy istnieje niezależnie, a odpowiedź jest raczej prosta. Szukacie cudów i bogów, a nie widzicie że Boga uczycie się od pierwszej klasy podstawówki, ale nie na lekcjach religii (wiele osób głęboko wierzących nienawidzi tego Boga w szkole, ale on się nie mści poza tym, że statystycznie gorszą pracę dostaną).

Skomentuj