Kategorie:
Naukowcy zwizualizowali ewolucję Internetu, tworząc „mapę sieci”. To co im wyszło wygląda jak wszechświat pełen galaktyk
Ojcem projektu znanego jako Opte, jest Barrett Lyon, ekspert zajmujący się bezpieczeństwem IT. Rozpoczął on pracę nad modelowaniem Internetu już w 2003 roku. W ramach projektu postanowił stworzyć odwzorowanie całego Internetu, pokazując stan kluczowych węzłów i połączeń w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej.
Początkowo wyniki Projektu Opte były przedstawiane jako nieruchomy obraz, ale autor pokazał zaktualizowaną wersję statusu ustaleń za pomocą nagrania wideo o rozdzielczości aż 10K. Okazało się, że to co powstało to coś fascynującego.
Pierwsze tablice routingu stanowiące podwaliny pod projekt Opte, zostały strworzone w 1997 roku. Dzięki tewmu możemy być świadkami zadziwiającej ewolucji sieci aż do chwili obecnej w 2021 roku,
Każdy węzeł odpowiada serwerowi podłączonemu do sieci, a linie między nimi odpowiadają trasom, po których przechodzi ruch sieciowy. Ogólnie infrastruktura szkieletowa jest pokazana na biało, inne kolory wskazują segmenty regionalne:
- niebieski - Ameryka Północna;
- czerwony - Azja i Pacyfik;
- żółty - Afryka;
- zielony - Europa.
Zdaniem autora projektu, im szersza sieć i im więcej połączeń, tym bliżej centrum. Jasność i intensywność odcienia odzwierciedlają rozprzestrzenianie się sieci. Sieci brzegowe są często połączone tylko przez kilku dostawców.
Podczas gdy projekt zapewnia uderzającą wizualizację rozmiaru i siły wpływu i rozprzestrzeniania się Internetu, Lyon twierdzi, że wideo ostatecznie dowodzi niezdolności Internetu do bycia prawdziwie zdecentralizowanym, co jest szczególnie zauważalne w krajach lub regionach o ograniczonych punktach łączności.
Autorzy symulacji sugerują, aby wykorzystać uzyskane dane do celów edukacyjnych, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozprzestrzenia się globalna sieć i jakie połączenia istnieją między jej węzłami w określonych regionach naszego świata.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj