Tylko 7% ludzkiego DNA jest unikalne dla współczesnych Homo Sapiens

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według badań opublikowanych w piątek w czasopiśmie Science Advances, w najlepszym razie, zaledwie 7% naszego genomu jest unikalne i nie ma wspólnego z innymi ludźmi lub innymi wczesnymi przodkami. Do przeprowadzenia tej analizy, wykorzystano DNA wyekstrahowane ze skamieniałych szczątków neandertalczyków i denisowian, datowanych na około 40 000 lub 50 000 lat temu, a także próbki pochodzące od 279 współczesnych ludzi z całego świata.

 

Jednym z celów nowego badania była identyfikacja genów, które są unikalne dla współczesnych ludzi. Nathan Schaefer, biolog komputerowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i współautor nowej pracy, uważa że nowe ustalenia, unieważniają pogląd, jakoby Homo Sapiens, tak bardzo różnili się od neandertalczyków. Naukowcy odkryli, że zaledwie 1,5%-7% naszego genomu, jest unikalna dla naszego gatunku oraz wspólna dla wszystkich żyjących ludzi. Zgodnie ze słowami badacza:

„Jeśli zsekwencjonujesz grupę ludzi, możesz stworzyć drzewo, które pokaże, w jaki sposób wszyscy są spokrewnieni, średnio w całym genomie”

Te odcinki DNA zawierają najważniejsze wskazówki dotyczące tego, co tak naprawdę wyróżnia współczesnych ludzi od ich wymarłych przodków. Dotychczasowe odkrycia uwydatniają, że wbrew obiegowej opinii, jesteśmy bardzo młodym gatunkiem. Zgodnie z nowymi ustaleniami, jednym z niewielu wyróżniających nas czynników są regiony, o szczególnie dużym natężeniu genów związanych z rozwojem neuronalnym i funkcjami mózgu.

 Badanie rzuca też nieco więcej światła na denisowian jako gatunek. Jak podaje szczegółowe badanie, znacznie więcej wiadomo o tym, jak współczesne ludzkie DNA odzwierciedla przeszłe interakcje z neandertalczykami. Jest tak dlatego, że odkryto więcej szczątków neandertalczyków i więcej ich genomów jest dostępne dla nauki. Tymczasem, obecna wiedza na temat genomu denisowian, pochodzi z pojedynczej kości małego palca znalezionej w jaskini na Syberii.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Wiele wskazuje na to , że nie

Wiele wskazuje na to , że nie jesteśmy w pełni "tutejsi" na ziemi , mity i legendy wielu ludów wręcz temu przeczą - nawet sama biblia . Ale to nie zmienia faktu , że nijak nie "idzie" wykombinować co i jak było naprawdę bo niesposób niczego udowodnić ponad wszelką wątpliwość . Co możemy wiedzieć o naszych prapoczątkach skoro brakuje wystarczających danych choćby o starożytności . Nadal nie wiadomo kto i po co zbudował piramidy na całej ziemi , ani jak to naprawdę było z tym potopem i pewnie nigdy się już nie dowiemy bo starożytna spisana wiedza przepadła a potem było średniowiecze , które zatarło jej resztki. A to , że jak wykazano owe 7% genów różni nas od znanych przodków nie powinno dziwić w kontekscie mitu o bogach , którzy przybili na ziemię i postanowili "stworzyć" (czyli genetycznie zmodyfikować) dawnych ludzi na swoje podobieństwo .

Portret użytkownika Maryjan_66

I to by sie zgadzało z tym co

I to by sie zgadzało z tym co obserwujemy wokol siebie. Mianowicie na początku byly jakieś jednokomórkowce, potem zaczeły sie dzielić az ich masa urosła powiedzmy do dzisiejszej masy człowieka. No ale była to tylko tępa masa, którą tu weźmiemy za podstawe - 100%. Homsapiens ewoluował - głównie zaczął sie rozwijac mózg. Do dnia dzisiejszego juz jest potwierdzone, ze mózgu to srednio człek uzywa własnie maksymalnie te magiczne 7-8%. Reszta to nadal tępa masa pod czaszka, pewnie tylko po to by ludzie nie byli jak grzechotki, choc bzykanie wtedy moglo by być dużo ciekawsze.. Najmadrzejsi na planecie, znaczy ci za takich sie uważajacy stworzyli system w którym ewolucja człowieka została odwrócona - widzimy postepujace ogłupienie. Teraz trwa wyścig czy prędzej człowiek sam się unicestwi przez swoja głupotę, czy pomoze mu natura. Pierwsza opcja na razie wygrywa, ale poczekajmy, zobaczymy. Jakby nie patrzeć te 7% komórek myslowych to jest szczyt jaki został osiagniety, by ostatecznie dojść do wniosku że albo trzeba sie wzajemnie wybić, albo tak zdepopulowac i ogłupic pozostała resztę, by 7% elita mogła myśleć że to szczyt osiagnieć cywilizacyjnych, choc przez chwilę. A póki ktos myśli że jest na szczycie, póty jego komórki mózgowo - myslowe sie degradują, bo przeciez pod nim coraz głupiej, a 'inteligencja' postrzegana jest przez tych na szczycie piramidki relatywnie

Portret użytkownika Michal20

Z tego opracowania można

Z tego opracowania można wyłowić kilka ciekawych rzeczy.

1) "zaledwie 7% naszego genomu jest unikalne i nie ma wspólnego z innymi ludźmi"

Rasa Biała jest unikalna w skali świata. Postaw w szeregu 100 murzynów, 100 Azjatów to zobaczysz, że jeden podobny do drugiego, a Biali? Jeden rudy, inny blond, szatyn, brunet. Oczy zielone, piwne, szare, niebieskie itd. Takiej różnorodności jak u Białych nie ma w innych rasach. Ocenia się, że w obecnych czasach jest nas Białych właśnie 7-8 % w skali świata.

2) "Jednym z celów nowego badania była identyfikacja genów, które są unikalne dla współczesnych ludzi."

A może identyfikacja konkretnych Białych? Czyżby chodziło w pierwszej kolejności o 144000 i resztę z 12 pokoleń? Bardzo prawdopodobne, "oni" szukają naszych od dawna, tak samo jak szukają swoich też po genach. - ktoś kto się interesuje tematyką i ten kto ma wiedzieć, wie o co chodzi !

3) "Dotychczasowe odkrycia uwydatniają, że wbrew obiegowej opinii, jesteśmy bardzo młodym gatunkiem."

Kolejna prawda, ludzie nie są tak staży jak podaje nauka. Czas wreszcie te ewolucyjne bzdury wrzucić do lamusa.

Portret użytkownika Kwazar

No i zgoda.Znaleźli ten

No i zgoda.Znaleźli ten FUNDAMENT który rózni człowieka od zwierząt. Co znaczy tylko, że zwieręta mają nieco inne 7 % DNA. Które lepsze ? Te które buduję zgodę i równowagę. Z drugiej strony te inne 7 % róźnczy pomiędzy, to się jeszcze podzieliło na jeszcze inne różnice genetyczne miedzy ludzmi.Bo czarny to nie biały a żółty to nie czarny A czerwony to nie biały.Niby nic bo każdy widzi.Ale to się jeszcze dzieli na bardziej drobne.Francuz to nie Włoch a Rosjanin to nie  Francuz A Niemiec to nie Polak itd.itd i.....GENY to siła okreśająca KIM NA PRAWDĘ JESTEŚ ! Bo to znowu określa jak myślisz działasz ROZUMUJESZ ten świat.

Skomentuj