Terminator może stać się rzeczywistością - naukowcy nauczyli się tworzyć zmiennokształtny metal

Kategorie: 

Źródło: YouTube

To, co długo wyglądało na fantazję staje się rzeczywistością i w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami powstania rzeczywistego robota T-1000 znanego z legendarnego filmu "Terminator". Wszystko to może się wydarzyć z powodu naukowców z University of North Carolina, którym udało się stworzyć nową metodę kontrolowania kształtu ciekłego metalu.

 

Naukowcy wykorzystali specjalny stop galu, który topi się w temperaturze pokojowej. Stwierdzili oni, że jeśli stosuje się ładunek elektryczny zmienia się napięcie powierzchniowe roztopionego metalu i można łatwo manipulować jego kształtem. Na stop działają dwie główne siły, które kontrolują kształt i zachowanie. Jest to siła grawitacji i napięcia powierzchniowego. Jeśli eksperci nauczą się to kontrolować będą w stanie kontrolować kształt ciekłego metalu.

 

Według naukowców ich odkrycia mogą znaleźć szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Możliwe jest tworzenie układów, które mają być przetwarzane w czasie rzeczywistym. Ponadto, materiał ten może być wykorzystywany do kamer oraz luster teleskopów, aby móc zmieniać dynamicznie ogniskowanie.

 

Niestety, ten stop galu traci swoje właściwości, gdy nie znajduje się w wodzie. Jednak, jak mówią twórcy, mogą oni być w stanie znaleźć stop, który będzie miał takie same właściwości na świeżym powietrzu. Ponadto, jest możliwe zarządzanie dużą ilością stopu.

 

Do stworzenia morderczego T-1000 z klasycznego filmu Terminator 2 jest na szczęście jednak daleko, ale niewątpliwie niniejszy wynalazek to krok na drodze do zarządzania ciekłym metalem.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika wizard

Hahaha to tylko dziecinna

Hahaha to tylko dziecinna zabawa z elektrostatyką, a już porównują to do terminatora. To samomo mogliby zrobic z rtęcią. Tu potrzeba wiedzy jak kontrolować strukturę wiązań sieci krystalicznej danego materiału by formował się odpowiedni kształt. Zapisać w jakiejś jednostce centralnej matrycę połączeń tych wszystkich atomów i jeszcze znaleźć sposób chciały się z sobą związać i jednocześnie móc przemieszczć bo przecież to musi się ruszać. Przykładać jakiś elekrody z zewnątrz każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej. To są bajki dla małych dzieci.

Portret użytkownika lolo

Kiedy znajduje się pierwsze

Kiedy znajduje się pierwsze rozwiązanie reszta jest kwestią czasu i środków zaangażowanych w odkrywanie. Komputery sprzed - powiedzmy - 40 lat też znacząco róźniły się od dzisiejszych tabletów czy smartfonów. A co będzie dalej?

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Portret użytkownika Młody

Dalej? Oddacie wszystko

Dalej? Oddacie wszystko technologii, sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad ludźmi. W tej chwili nie można żyć bez telefonu w ręku. Technokracja zmieni tak ludzi w maszyny, że nawet dusze nie będą chciały się wcielać. Teraz maszyny, elektronika wchodzi pokoleniom na podświadomość i na wolę wyboru. Ludzie idą na łatwiznę, poważne olewają sobie wiele bardzo ważnych rzeczy.

Skomentuj