Irańscy uczeni stworzyli zaawansowanego humanoida Surena III

Kategorie: 

Źródło: University of Tehran/CAST
Robotyka to dziedzina w której najlepiej czują się państwa takie jak Japonia, Korea Południowa, Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone. W ostatnich latach także Iran prezentuje interesujące technologie a najnowszym wynalazkiem jest zaawansowany robot humanoid Surena III.

 

Projekt maszyny jest rozwijany na Uniwersytecie w Teheranie we współpracy z kilkoma instytutami i prowadzi go dr Aghil Yousefi-Koma. Surena III posiada 190 centymetrów wysokości i waży prawie 100 kilogramów. Wyposażono go w różne czujniki oraz trójwymiarowy system wizyjny oparty o Kinect. Oprogramowanie kontrolujące powstało na bazie systemu ROS (Robot Operating System).

Co prawda najnowsza wersja humanoida Surena nie może równać się z robotami jakie dotychczas powstały np. w Japonii czy w Korei Południowej, ale irańscy specjaliści dokonują kolejnych postępów. Poprzednie wersje tej maszyny, Surena I (rok 2008) i Surena II (rok 2010), posiadały mniejszą liczbę stopni swobody i poruszały się wolniej. Najnowsza konstrukcja ma już 31 stopni swobody i porusza się z prędkością 20 centymetrów na sekundę, czyli prawie 7 razy szybciej od swojego poprzednika.

 

Surena III posiada wiele umiejętności - potrafi między innymi poruszać się po schodach, chwytać przedmioty, identyfikować twarze człowieka i śledzić jego ruch. Podczas poruszania się potrafi dobrze utrzymywać równowagę a system mowy rozpoznaje predefiniowane zdania w języku perskim. Naukowcy chcą go wykorzystać do badań nad interakcją człowieka z maszyną i już planują budowę kolejnego humanoida Surena IV, który będzie posiadał jeszcze większe możliwości w kontaktach z ludźmi i stanie się bardziej autonomiczny.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/iran-zaprezentowal-najnowszego-robota-humanoidalnego-surena

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj