Kilka prostych kroków, by bezpiecznie korzystać z darmowego Wi-Fi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dostęp do Internetu nie jest zwykle problemem, gdy jesteś wewnątrz własnego domu - domowe łącze jest bezpieczne, łatwo się z nim połączyć i jest stosunkowo szybkie - chyba że cała rodzina ogląda właśnie Netflixa na pięciu różnych urządzeniach. Internet poza domem to jednak zupełnie inna historia.

W praktycznie każdym miejscu możesz uzyskać dostęp do Wi-Fi, utrzymywać kontakt ze znajomymi, czy nadrabiać zaległości z pracy. Nie jest to jednak tak samo bezpieczne, jak w przypadku korzystania z sieci domowej.

Publiczna sieć Wi-Fi jest z natury mniej bezpieczna niż Twoja prywatna, ponieważ nie wiesz, kto ją skonfigurował ani kto jeszcze się z nią łączy. Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystywanie swojego telefonu jako hotspota i w ogóle nie używanie publicznych łączy. Mimo to, w chwilach kiedy jest to niemożliwe lub bardzo niepraktyczne, wciąż możesz zniwelować potencjalne szkody spowodowane przez publiczną sieć dzięki kilku prostym krokom.

Wiedz, komu możesz ufać

Przede wszystkim staraj się korzystać z Wi-Fi znanych marek takich jak Starbucks. Sieci te są prawdopodobnie bezpieczniejsze, ponieważ ludzie i firmy, w których pracują, już i tak wyciągają z Ciebie pieniądze.

Żadna publiczna sieć Wi-Fi nie jest całkowicie bezpieczna - nigdy nie wiesz kto tak naprawdę jest do niej podłączony ani kto ją obsługuje - ale można bezpiecznie założyć, że sieci obsługiwane przez znane firmy są bezpieczniejsze niż te, które pojawiają się bez ostrzeżenia w Twoim telefonie i których pochodzenia w ogóle nie znasz. Być może nie ma w tym żadnego podstępu. Pomyśl jednak - Co tak naprawdę mają z udostępniania darmowej sieci ci, którzy ją obsługują? Jak na tym zarabiają? Nie ma w tym przypadku żadnej żelaznej reguły, której trzeba przestrzegać, jednak odrobina zdrowego rozsądku jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Trzymaj się HTTPS

Od jakiegoś czasu Google Chrome informuje, kiedy odwiedzana witryna korzysta z niezaszyfrowanego połączenia HTTP, a nie z szyfrowanego HTTPS, dzięki dodaniu ostrzeżenia "Niezabezpieczone". Zwracaj uwagę na nie uwagę, szczególnie podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. Podczas przeglądania HTTPS osoby korzystające z tej samej sieci Wi-Fi nie mogą śledzić danych, które krążą między Tobą a serwerem witryny, z którą się łączysz. W przypadku HTTP każdy może stosunkowo łatwo obserwować Twoją aktywność.

Korzystaj z VPN

Zdecydowanie najskuteczniejszą opcją, pozwalającą zachować bezpieczeństwo w publicznej sieci Wi-Fi, jest zainstalowanie na swoich urządzeniach VPN (Virtual Private Network). Jeśli zastanawiasz się nad tym co to VPN - jest to usługa, która szyfruje dane pochodzące i przychodzące do Twojego laptopa lub telefonu i łączy Cię z bezpiecznym serwerem. Utrudnia to innym osobom w sieci lub tym, którzy obsługują sieć, zobaczenie tego co robisz i zbieranie danych o Twojej aktywności.

Korzystanie z VPN jest niezwykle proste. Po pobraniu klienta od wybranego dostawcy instrukcja przeprowadzi Cię przez całą procedurę krok po kroku, nieważne czy korzystasz z komputera, czy z urządzeń mobilnych. Jeśli dużo podróżujesz i łączysz z wieloma różnymi sieciami, warto zainwestować w dobrą sieć VPN.

Nie podawaj zbyt wielu informacji

Zachowaj szczególną ostrożność podczas rejestrowania się w publicznych sieciach Wi-Fi. Często, w trakcie takiej rejestracji, wymagane jest podanie swojego adresu e-mail, numeru telefonu etc. Jeśli koniecznie musisz korzystać z takich sieci, trzymaj się miejsc, którym ufasz (patrz wyżej) i rozważ użycie alternatywnego adresu e-mail, z którego nie korzystasz na co dzień.

Sklepy i restauracje, które stosują praktyki tego rodzaju, chcą być w stanie rozpoznać Cię w wielu hotspotach Wi-Fi i odpowiednio dostosować swój marketing. Do Ciebie należy decyzja, czy warto stać się celem spersonalizowanych reklam w zamian za darmowy Internet.

Pamiętaj - staraj się korzystać z jak najmniejszej liczby publicznych sieci. Sprawdź czy Twój obecny operator lub dostawca Internetu nie udostępnia darmowych sieci Wi-Fi w miejscu, w którym przebywasz. Jeśli możesz nawiązać połączenie za pośrednictwem usługi, w której jesteś już zarejestrowany(-na), zawsze jest to lepsza opcja niż podanie swoich danych kolejnej korporacji.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

VPN jest to usługa, która

VPN jest to usługa, która szyfruje dane pochodzące i przychodzące do Twojego laptopa lub telefonu i łączy Cię z bezpiecznym serwerem ROFL jaja se kurwa robią z takimi tekstami - przecież ci co mają kontrolować to kontrolują to a ci cow iedzą jak nie być kontrolowanym w siecie nie są kontrolowani - pomimo , że ci drudzy by to chcieli ale łby mają za małe i chuje za krótkie aby ogarnąć to co geniusze spod strzech robią bo to już inna liga , liga innej linii , w której system 01 to prymityw. Ale oni dalej siedzą w jaskini 01 i próbują rozpalić ognisko i udają, że są zaawansowaną cywilizacją. Usmania zostanie unicestwiona swoją bronią atomową bo ...... odważy się jej użyć przeciw innym ale ...... jebane kody prymitywne.  I tylko usmania z przydupasami najbliższymi - śmietnik zostanie posprzątany i nastanie spokój.

Nawet My oddajemu  śmieci do utylizcaji więc natura zrobi to samo.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Endymion

W temacie. Mój kolega ma moje

W temacie. Mój kolega ma moje hasło do Wi-Fi, uzyskał także dostęp do mojego televizora z Androidem.. Było kiedyś potrzebne, nie istotne. Potrzebował i dostał. Dostępu do hasła google nie ma. Kilka dni temu oglądam YT i wyswietla mi się jego morda na TV, że to konto (jego google) potrzebuje dostępu do mojego telewizora.Był akurat 500 km ode mnie.. w hakera je..ny bawi się? Jak to technicznie mógł zrobić? Nie włamał się, ale dostałem zapytanie.. był w Lublinie, ani pod moim balkonem,jak  tak można to zrobić, ale zdalnie? ma ktoś pomysł? ..i jak tu ufać ludziom..? albo nie był w Lublinie..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika axell69

"Starbucks."

"Starbucks."

A już myslałem że [email protected] przeszdł  na dobrą stronę  i  że poczytam  o tym jak zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem  wifi w  warunkach domowych , no i taki chuj  , Matis  jest niezmienny jak stalinn  - napierdala  głupoty w zasadzie o niczym ?? o nie   , to była by nie prawda  [email protected]   reklamuje tym postem  zjebanego fastfooda  "Starbucks."  - to bardzo nieładnie   z twojej strony , wcześniej reklamowałeś  parasole ogrodowe  i  baseny przydomowe  

cytat : "Przede wszystkim staraj się korzystać z Wi-Fi znanych marek takich jak Starbucks."

Podobno ten portal na psy  zszedł  , ja jednak  mówiem wam ze  na wyborczą   lub neuwsweeksa lub jeszcze gorzej spaść nie można 

 

Portret użytkownika Kwazar

Pierwszym i najpierwszym

Pierwszym i najpierwszym krokiem z nich jest ten. Nie korzystaj z darmowego WiFi Oczywiście tylko wtedy jak nie chcesz, żeby ci ktoś grzebał Lol A tak poza tym to,tajemnic to nie mam, KONTA z fortuną też nie,szpiegiem nie jestem,agentem ....(no) ....też nie, przestępcą też nie. TO CO TY potencjalny ZBOCZEŃCU możesz mi znaleźć w plikach moich :))) 

Skomentuj