Naukowcy stworzyli hologram rodem z filmu Star Wars

Kategorie: 

Źródło: Źródło: Star Wars/20th Century Fox

Stworzenie dobrej jakości hologramu, tak aby przypominał to co widujemy w filmach typu: "Star Wars", nie jest łatwą rzeczą i dotychczas nie udało się tego osiągnąć. Jednak naukowcy z Australian National University opracowali materiał, dzięki któremu obraz holograficzny jest jeszcze dokładniejszy a przyszłe smartfony mogłyby posiadać możliwość tworzenia obrazów przestrzennych np. podczas wideokonferencji.

 

Problem związany z tworzeniem dokładnych hologramów polega na umiejętności manipulowania światłem w trzech wymiarach, czego dotychczas nie udało się opanować na wystarczająco wysokim poziomie. Nowy nanomateriał odmienia ten stan rzeczy, gdyż pozwala kontrolować światło z niezwykłą dokładnością i jest na tyle mały, że technologia holograficzna z powodzeniem mogłaby znaleźć się w dzisiejszych urządzeniach mobilnych.

Źródło: Australian National University

Zespół naukowców stworzył złożone hologramy w podczerwieni w niespotykanej dotąd jakości. Dzięki ich pracy, zaawansowane trójwymiarowe obrazy mogą jeszcze szybciej pojawić się w naszym świecie i znajdą zastosowanie w futurystycznych ekranach czy w urządzeniach, korzystających z tzw. rozszerzonej rzeczywistości.

 

W przyszłości, każde urządzenie elektroniczne typu smartfon czy laptop będzie mogło tworzyć hologramy. Powinniśmy również spodziewać się rewolucyjnych zmian w kinach, gdzie zamiast zwykłego dwuwymiarowego obrazu czy trójwymiarowego z wykorzystaniem specjalnych ekranów, będziemy mogli zobaczyć filmy hologramowe z udziałem wirtualnych aktorów i efektów specjalnych.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj